Asset 2

پوتین از «عملیات نظامی ویژه» در اوکراین خبر داد، انفجارهایی در چندین شهر اوکراین گزارش شد

پوتین ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه گفت که «شورش مسلحانه» نیروهای گروه واگنر خیانت است و هر کسی که علیه ارتش روسیه سلاح به دست گرفته باشد مجازات خواهد شد.
ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه (Alexey Nikolsky/Sputnik/AFP via Getty Images)

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه روز پنجشنبه به وقت محلی از یک «عملیات نظامی ویژه» در اوکراین خبر داد.

پوتین در یک سخنرانی تلویزیونی اضطراری گفت که هدف از این عملیات نظامی حفاظت از غیرنظامیان و غیرنظامی کردن اوکراین است و پاسخی به تهدیدات اوکراین است.

او با بیان اینکه روسیه برنامه‌ای برای اشغال اوکراین ندارد، گفت: ارتش اوکراین باید فورا سلاح‌های خود را زمین بگذارد.

پوتین همچنین گفت که هرگونه تلاش خارجی برای مداخله در اقدام روسیه، واکنش فوری روسیه را به دنبال خواهد داشت و منجر به «عواقبی خواهد شد که قبلاً ندیده‌اند.»

مدت کوتاهی پس از سخنرانی پوتین، انفجارهایی در کیف، پایتخت اوکراین و همچنین در شهرهای دیگر از جمله خارکف، ماریوپول و اودسا گزارش شد.

این اظهارات پوتین پس از آن صورت می‌گیرد که او روز دوشنبه اعلام کرد که روسیه مناطق لوهانسک و دونتسک در شرق اوکراین را مستقل می‌شناسد و فرمانی را امضا کرد که به وزارت دفاع روسیه اجازه می‌دهد برای «عملیات حفظ صلح» به این منطقه نیرو اعزام کند.

جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا اواخر چهارشنبه به وقت محلی بیانیه‌ای صادر کرد و گفت که پوتین «جنگی از پیش برنامه‌ریزی‌شده را انتخاب کرده است که تلفات جانی و رنج‌های انسانی فاجعه‌باری به همراه خواهد داشت.»

بایدن گفت: «دعاهای کل جهان امشب با مردم اوکراین همراه است، زیرا آنها از حمله غیرقانونی و غیرقابل توجیه نیروهای نظامی روسیه رنج می‌برند….روسیه به تنهایی مسئول مرگ و ویرانی ناشی از این حمله است و ایالات متحده و متحدان و شرکای آن به شیوه ای متحد و قاطع پاسخ خواهند داد. جهان روسیه را مسئول خواهد دانست.»

بایدن گفت که در شب اوضاع را از کاخ سفید زیر نظر خواهد گرفت و به‌روزرسانی‌های منظم را از تیم امنیت ملی دریافت خواهد کرد.

او افزود:« فردا صبح با همتایان خود در گروه ۷ دیدار خواهم کرد و سپس با مردم آمریکا صحبت خواهم کرد تا عواقب بیشتری را که ایالات متحده و متحدان و شرکای ما برای این اقدام تجاوزکارانه بی‌مورد علیه اوکراین و صلح و امنیت جهانی به روسیه تحمیل خواهند کرد، اعلام کنم. بایدن گفت. ما همچنین با متحدان خود در ناتو هماهنگ خواهیم کرد تا از پاسخی قوی و متحد اطمینان حاصل کنیم که از هرگونه تجاوز علیه ائتلاف جلوگیری کند. امشب من و جیل برای مردم شجاع و سرافراز اوکراین دعا می‌کنیم.»

دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا با فاکس نیوز تماس گرفت و به مجری برنامه لورا اینگراهام گفت: «این هرگز نباید اتفاق می‌افتاد. تحت مدیریت من هرگز این اتفاق نمی‌افتاد. … این برای جهان، برای کشور بسیار غم انگیز است، و مطمئناً برای بسیاری از افرادی که قرار است بی جهت کشته شوند، بسیار غم انگیز است.»

پس از بیانیه پوتین، دیمیترو کولبا، وزیر امور خارجه اوکراین در بیانیه‌ای گفت: «پوتین تهاجم تمام عیار به اوکراین را آغاز کرده است. شهرهای صلح آمیز اوکراین تحت اعتصاب هستند. این یک جنگ تهاجمی است.»

«جهان می‌تواند و باید پوتین را متوقف کند. موقع عمل الان است.»

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو، روز پنجشنبه بیانیه‌ای صادر کرد: «حمله بی‌مورد روسیه به اوکراین را به شدت محکوم می‌کنم که جان افراد بی‌شماری را به خطر می‌اندازد. بار دیگر، با وجود هشدارهای مکرر و تلاش‌های خستگی ناپذیر ما برای ورود به دیپلماسی، روسیه راه تجاوز به یک کشور مستقل را انتخاب کرد.»

او این وضعیت را «نقض شدید قوانین بین المللی و تهدیدی جدی برای امنیت یورو آتلانتیک» خواند.

استولتنبرگ گفت: «من از روسیه می‌خواهم که فوراً اقدام نظامی خود را متوقف کند و به حاکمیت و تمامیت ارضی اوکراین احترام بگذارد. متحدان ناتو برای رسیدگی به عواقب اقدامات تهاجمی روسیه گرد هم خواهند آمد. ما در این زمان وحشتناک در کنار مردم اوکراین هستیم. ناتو تمام تلاش خود را برای حفاظت و دفاع از همه متحدان انجام خواهد داد.»

مطالب دیگر:

پنتاگون استقرار نیروهای گارد ملی برای مقابله با اعتراض کاروان کامیون‌داران واشنگتن را تأیید کرد

مایک پمپئو هفته آینده با رئیس‌جمهور تایوان دیدار خواهد کرد

پس از آنکه پوتین استقلال دو منطقه در شرق اوکراین را به رسمیت شناخت،‌ کاخ سفید آن مناطق را تحریم کرد

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی