Search
Asset 2

هفدهمین سالگرد شروع آزار و اذیت فالون گونگ

فالون گونگ، فالون دافا
.(اپک تایمز)
فالون گونگ، فالون دافا
.(اپک تایمز)

بیستم ژوئیه ۱۹۹۹ به تلخی در خاطره مردم چین باقی مانده است. هفده سال پیش در چنین روزی آزار و شکنجه میلیون‌ها نفر از مردم بی‌گناه در چین که تمرین روش معنوی فالون دافا را انجام می‌دادند شروع شد. آزار و شکنجۀ ظالمانه و بی‌اساسی که تاکنون ادامه یافته است.

هر سال روز بیست ژوئیه، در کشورهای مختلف افرادی با لباس‌هایی زردرنگ و زیبا، در اماکن عمومی می‌نشینند و به یاد مردمی که در چین به خاطر تمرین روش معنوی فالون گونگ مورد آزار و سرکوب قرار گرفته‌اند شمع می‌افروزند. آنان گاهی تصاویر قربانیان را در دست دارند و گاه تابلوهایی اطلاع دهنده را در معرض دید مردم قرار می‌دهند. هدف آنان این است که مردم دنیا و حکومت‌ها را از فجایعی که داخل چین روی می‌دهد آگاه کنند و از آنان بخواهند که برای پایان دادن به این ظلم و ستم حاکمان چین تلاش کنند.

 پس از گذشت نزدیک دو دهه هنوز هم برای مردم این رفتار حزب کمونیست قابل درک نیست. چرا باید افرادی که برای جامعه و حاکمیت سودمند هستند آزار و اذیت شوند؟ چرا درحالی که مردم و دولت­ها از فالون‌گونگ در کشورهای زیادی استقبال کرده­اند، در داخل چین شدیداً مورد غضب قرار گرفته­ است؟

بیش از ۱۰ هزار تمرین‌‏کننده فالون گونگ (فالون دافا) در حال انجام تمرین مدیتیشن ایستاده در استان لیائونینگ در چین. قبل از شروع آزار و شکنجه در ۲۰ ژوییه ۱۹۹۹. (minghui.org)
بیش از ۱۰ هزار تمرین‌‏کننده فالون گونگ (فالون دافا) در حال انجام تمرین مدیتیشن ایستاده در استان لیائونینگ در چین. قبل از شروع آزار و شکنجه در ۲۰ ژوییه ۱۹۹۹. (minghui.org)

روزهای طلایی فالون گونگ در چین

نخستین بار فالون گونگ ( فالون دافا ) به عنوان یک روش چی­ گونگ معرفی شد. چی­ گونگ نام روش‌هایی است که طی آن از طریق مراقبه و تمریناتی آرام می­ توان به رشد سلامتی جسمی و آرامش روحی دست یافت. در سال ۱۹۹۲ در نمایشگاه تندرستی آسیایی، فالون گونگ عنوان ستاره چی­ گونگ را گرفت و از مؤسس این روش (آقای لی هُنگجی) به عنوان استاد نمونه چی­ گونگ قدردانی شد. تأثیرات مثبت فالون گونگ در بهبود سلامتی و ارتقای معنوی باعث شد جمعیت زیادی از مردم چین به آن گرایش پیدا کنند. طبق آمار رسمی تعداد افرادی که فالون گونگ را تمرین می‌کردند تا سال ۱۹۹۹ به مرز صد میلیون نفر رسید.

در خصوص ثمربخشی فالون‌گونگ در سلامتی، چندین سری تحقیق علمی از سوی نهادهای پزشکی و دانشگاهی معتبر دنیا در داخل و خارج چین مستند شده است. اما بهبود سلامتی تنها دلیل استقبال مردم از فالون‌گونگ نبود. پس از ده­ها سال تسلط اندیشه ضدالهی کمونیسم بر جامعه چین، مردم تشنه آن بودند که از راهی صحیح به فرهنگ سنتی کهن خود بازگردند. در چنین شرایطی فالون گونگ پدیدار شد. چنین شد که هر روز هنگام سپیده­ دم در سراسر چین در پارک­ها تمرینات گروهی فالون‌گونگ دیده و موسیقی آرام آنها شنیده می­شد. در سال ۱۹۹۶ کتاب «جوآن فالون» که مهم­ترین کتاب این روش است، پرفروش ­ترین کتاب پکن شد و سال­های بعد دستکم به ۳۰ زبان زنده دنیا ترجمه و چاپ شد. فالون‌گونگ از مرزهای چین فراتر رفت و در ده­ ها کشور مورد استقبال قرار گرفت و جوایز و تقدیرنامه­ های بسیاری را دریافت کرد. در آن زمان حکومت چین از تاثیر مثبت فالون گونگ بر جامعه آگاه بودند. طوری که دولت چین رسماً اعلام کرد که صد میلیون تمرین­ کننده فالون‌گونگ می­توانند باعث صد میلیارد یوآن صرفه­ جویی در هزینه­ های پزشکی کشور شوند. یک سوم از جمعیت حزب کمونیست (در آن تاریخ) و بسیاری از مقامات به فالون‌گونگ پیوسته بودند.

در روز ۱۵ اکتبر ۲۰۱۴ در پارکی در نزدیکی ساختمان «فِری» در سانفرانسیسکو تمرین‌کنندگان فالون دافا (فالون گونگ) در حال انجام تمرینی هستند که «نگه‌داشتن چرخ» نامیده می‌شود. (Edward Dai/Epoch Times)
در روز ۱۵ اکتبر ۲۰۱۴ در پارکی در نزدیکی ساختمان «فِری» در سانفرانسیسکو تمرین‌کنندگان فالون دافا (فالون گونگ) در حال انجام تمرینی هستند که «نگه‌داشتن چرخ» نامیده می‌شود. (Edward Dai/Epoch Times)

شش هزار تمرین کننده‌ی فالون‌گونگ از کشور‌های تایوان، هنگ‌کنگ، کره‌ی جنوبی، ژاپن، سنگاپور، ویتنام، ایالات متحده و اروپا جمله‌ای از کارکترهای چینی را به نمایش گذاشتند. معنای این جمله چنین است: «نور بودا همه جا می‌تابد و عالم را اصلاح می‌کند» زیبارویان بهشتی به کنفرانس تبادل تجربه‌ی تایوان که در روز ۸ نوامبر در شهر تای‌په برگزار گردید، خوش‌آمد گفتند. «دنی لی/ اپک‌تایمز»
شش هزار تمرین کننده‌ی فالون‌گونگ از کشور‌های تایوان، هنگ‌کنگ، کره‌ی جنوبی، ژاپن، سنگاپور، ویتنام، ایالات متحده و اروپا جمله‌ای از کارکترهای چینی را به نمایش گذاشتند. معنای این جمله چنین است: «نور بودا همه جا می‌تابد و عالم را اصلاح می‌کند» تصویر زیباروی بهشتی را شکل دادند. (دنی لی/ اپک‌تایمز)

تکرار انقلاب فرهنگی

نگاه به تاریخ چین نشان می‌دهد که حزب کمونیست، همواره به بهانه «داشتن ثبات»، هرچند سال یک­بار جنبشی خشن را برای سرکوب گروهی از مردم به راه انداخته است. از سرکوب‌های خونین انقلاب‌فرهنگی مائو گرفته تا ده‌ها سال سرکوب اهالی بودیستی تبت و در نهایت قلع و قمع دانشجویان در اواخر دهه هشتاد میلادی. فالون‌گونگ یک مذهب نیست، اما در چین کمونیسم توانست احیاکننده ارزش‌های اخلاقی و آموزه‌های ادیان راستینی شود که همیشه توسط کمونیسم لگدمال می‌شد. چنین شد که پس از فراگیر شدن فالون‌گونگ، حکومت کمونیستی نتوانست تحمل کند که تفکر مردم، از آموزش­های کفرآمیز کمونیسم فاصله می‌گیرد و به سمت ارزش‌های سنتی باز می‌گردد. اگر تفکری بر پایه الهیات و خداپرستی باشد برای حزب کمونیست یک تهدید محسوب می­شود. وقتی تعداد تمرین­ کننده­ های فالون‌گونگ، از تعداد اعضای حزب کمونیست فراتر رفت، حزب کمونیست به فالون‌گونگ حسادت ورزید و آن را رقیب خود دید. اکثر اعضای حزب با تفکر آن موافق نبودند، در حالی که مردم به طور روزافزون به فالون‌گونگ گرایش پیدا می­کردند.

زمانی که آقای لی­ هُنگجی، پایه­ گذار فالون گونگ سخنرانی می­ کرد، تالار سخنرانی مملو از استادان دانشگاه، متخصصان، دانشجویان و مردم عامی بود که با پیمودن هزاران مایل خود را به محل سخنرانی می­رساندند. لی‌هُنگجی ساعت­ها به شیوایی سخنرانی می­کرد بدون آنکه از متنی استفاده کند. سپس سخنرانی­ها به صورت کتاب بارها چاپ می­شد و در مدت کوتاهی نایاب می­شد. این در حالی بود که «جیانگ ­زِمینِ»، رهبر سابق حزب کمونیست، که مسبب اصلی آزار فالون گونگ بود، مدت­ها به مغز خود فشار آورد و تنها توانست سه جمله بنویسد و آنها را «نمودهای سه­گانه» نامید. این سه جمله به صورت کتابی منتشر و در تمام کشور پخش شد. مردم آن را می­خریدند چرا که مجبور بودند. حسادت جیانگ­ زمین اجازه نمی­داد چنین چیزی را تحمل کند.

این چنین شد که با وجود محبوبیت چشمگیر فالون­ گونگ، حزب کمونیست آن را ممنوع اعلام کرد. تیرگی دوران انقلاب فرهنگی پیش چشم مردم دوباره مجسم شد و آزار و شکنجه شدیدی علیه میلیون­ها نفر از مردم به راه افتاد. پس از گذشت نزدیک دو دهه هنوز هم برای مردم این رفتار حزب کمونیست قابل درک نیست. چرا باید افرادی که برای جامعه و حاکمیت سودمند هستند آزار و اذیت شوند؟ چرا درحالی که مردم و دولت­ها از فالون‌گونگ در کشورهای زیادی استقبال کرده­ اند، در داخل چین شدیداً مورد غضب قرار گرفته­ است؟

آزار و اذیت تمرین کنندگان فالون گونگ فالون دافا چین پکن
آزار و اذیت تمرین‏ کنندگان روش معنوی فالون‏ گونگ در میدان تیان‏ آن‏ من در پکن (clearwisdom.net)

 آغاز آزار و سرکوب

تابستان سال ۱۹۹۹، نوزدهم ژوئیه، جیانگ ­زِمین رهبر وقت حزب، تمرین فالون گونگ را ممنوع اعلام کرد و دستور آغاز مبارزه‌ای ویرانگر را علیه آن صادر کرد. وی دستور داد: «آنها را ورشکست کنید، خوش­نامی­شان را از بین ببرید و جسم­شان را نابود کنید». در نتیجه هزاران نفر بازداشت شدند، به قتل رسیدند یا بدون هیچ نشانی مفقود شدند. جیانگ گفت برخورد با فالون­ گونگ می­تواند فراتر از قانون برود. به گفته خود مقامات چینی، بودجه‌ای که برای این کار در نظر گرفته شد از بودجه یک جنگ نظامی تمام عیار بیشتر بود.

چنین شد که تمام سطوح حزب کمونیست، دولت، سیستم قضایی، نظامی و ارتش همگی در سرکوب میلیون­ها انسان بی­گناه به کار گرفته شدند و رسانه­ های دولتی شبانه­ روز به پخش تبلیغات دروغ علیه فالون گونگ پرداختند. حزب جهت اجرای این آزار و خشونت، «اداره ۶۱۰» را تاسیس کرد. این اداره دارای اختیاراتی بی‌حدومرز بود و مجاز بود هر آنچه از منابع کشور را که لازم بداند برای رسیدن به هدفش استفاده کند. تعداد قربانیان مشخص نیست. منابع رسمی مرگ حدود ۴۰۰۰ نفر را زیر شکنجه به ثبت رسانده­اند، حال آنکه منابع غیررسمی این آمار را ده­ها هزار نفر برآورد می­کنند. ضرب و شتم شدید، تجاوز و آزار جنسی، سوزاندن، تجارت اعضای بدن و قتل از این طریق، شکنجه روانی و تزریق داروهای فلج‌کننده گوشه­ای از گزارشاتی است که به بیرون درز پیدا کرده است. یک عضو برقراری صلح سازمان­ملل در گزارش خود نوشت: «اینها گزارشاتی است از صحنه­ های دلخراشی که در آن زندانیان سیاسی و عمدتاً افراد مربوط به فالون‌گونگ، در نتیجه آزار و شکنجه شدید و کوتاهی در مراقب­های پزشکی در حال مرگ هستند. قساوت و درنده‌خویی شکنجه­ ها غیرقابل وصف است.» آزار و شکنجه فالون‌گونگ تا به امروز ادامه داشته و خاتمه نیافته است.

افول دوران سرخ

خورشید حقیقت زیر ابر پنهان نمی‌کاند و هیچ ظلمی بی‌پایان نیست. با آنکه که آزار و اذیت فالون‌گونگ رسماً‌ تمام نشده است، اما تعداد زیادی از مقامات حزب کمونیست که در این آزار و اذیت نقش داشتند هم ­اکنون بازداشت و محاکمه شده­اند. هرچند دلیل سرنگونی آنها فساد مالی و سواستفاده از قدرت سرنگون بوده اما به نظر می­رسد یکی از انگیزه های پنهان رهبری فعلی چین برای حذف این افراد، بهبود وجهه چین در زمینه حقوق­ بشر است. طی سه سال اخیر، بیش از ١٢٠ هزار مقام چینی در سطوح مختلف، بازداشت و محاکمه شده‌اند که اکثر آنها در حلقه قدرت جیانگ‌زِمین بودند..

از سویی دیگر بیش از دویست ­هزار شکایت کیفری مردم چین از جیانگ­ زِمین، رهبر سابق حزب کمونیست، وی را در یک قدمی محاکمه قرار داده است. بیش از ۶۰ درصد از این شکایات توسط دادستانی و دادگاه عالی خلق چین، تأیید شده است. گرچه سرنگونی مقامات چینی توسط دولت به بهانه فساد بوده، اما دلیلی که جیانگ را به میز محاکمه نزدیک کرده است، رهبری آزار و شکنجه تمرین­ کنندگان فالون‌گونگ بوده است. یکی از مهم­ترین متحدان جیانگ‌زمین «ژو یونگ ­کانگ» بود که سال ٢٠١۵ به حبس ابد محکوم شد. او در رأس تمامی نهادهای امنیتی و قضایی چین بود. «بو شیلای» دیگر عضو قدرتمند حزب کمونیست و از متحدان جیانگ ­زمین بود. وی در سال ۲۰۱۳ به حبس ابد محکوم شد. او در سرقت اعضای بدن و گسترش زندان­ها و اردوگاه‌های کار اجباری چین نقش فعالی داشت. در همان سال دادگاهی در آمریکای جنوبی، محاکمه جیانگ­ زمین و «لوگان»، عضو سابق کمیته دائمی حزب، و چهار مقام دیگر کمونیست را در دستور کار قرار داد.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی