Search
Asset 2

پزشکان کانادایی: مصرف بادام زمینی در نوزادی از بروز حساسیت جلوگیری می‌کند

(Noorullah Shirzada/AFP/Getty Images)
(Noorullah Shirzada/AFP/Getty Images)
بادام زمینی
(Noorullah Shirzada/AFP/Getty Images)


سال‌ها والدین برای جلوگیری از بروز حساسیت، از خوراندن بادام زمینی به کودکان در سنین پایین پرهیز می‌کردند. حال پزشکان کانادایی می گویند که این امر نه نتها مؤثر نیست بلکه میزان رشد این گونه حساسیت‌ها در کشورهایی مثل کانادا را افزایش داده است.

پزشکان محقق در سال‌های اخیر کشف کردند که پرهیز از بادام زمینی در سنین کم زمینه‌ی ابتلا به حساسیت‌ها را کم نمی‌کند و احتمالاً درصد ابتلا به آن را افزایش می‌دهد. در حالی که استفاده از بادام زمینی در سنین کم تا دوران مدرسه از بروز حساسیت‌ به بادام زمینی جلوگیری می‌کند.

در مطالعات اخیر در زمینه‌ی حساسیت به بادام زمینی در انگلستان که بر روی ۶۴۰ نوزاد زیر چهار ماه صورت گرفته، نوزادانی که به اگزمای شدید مبتلا هستند و یا به تخم‌مرغ حساسیت دارند یا علائم هر دو مورد را دارند احتمالاً بیشتر از بقیه در معرض حساسیت به بادام زمینی قرار دارند.

وقتی به تعدادی از نوزادان به طور اتفاقی پروتئین بادام زمینی داده شد، پس از تقسیم به دوگروه مجزا حساسیت خاصی را نشان ندادند. گروه اول بادام زمینی و گروه دوم کمی پروتئین بادام زمینی که در طی هفته دو تا سه بار به میزان چند گرم در برنامه‌ی غذائی‌شان گنجانده شد. همه والدین موظف به انجام دقیق برنامه بودند.

کودکانی که تا پنج‌ساگی بادام زمینی مصرف کردند، کمترین میزان حساسیت به بادام زمینی را از خود بروز دادند.

«ربکا گروچالا» متخصص حساسیت از دانشگاه تگزاس معتقد است که والدین قبل از هر گونه اقدامی لازم است از نوزادانشان آزمایشات حساسیت بگیرند.

او هشدار داد که خوراندن بادام زمینی در نوزادان امکان خفگی را افزایش می‌دهد و استفاده از کره‌ی بادام زمینی و سایر محصولات نرم بادام زمینی خطر کمتری دارند.

از هر ۵۰ کودک کانادائی، یک کودک به بادام زمینی حساسیت دارد. تحقیقات جدید نشانگر رشد حساسیت به بادام زمینی و محصولاتی از این دست هستند به طوری که در بیست سال گذشته تعداد کودکان حساس به بادام زمینی سه برابر افزایش یافته است.

در سال ۲۰۰۰ آکادمی پزشکی برای پیش‌گیری از حساسیت، پیشنهاد کرد بادام زمینی در سنین سه به بالا مصرف گردد. در سال ۲۰۰۸ میزان حساسیت‌ها افزایش داشت و محققین دوباره تحقیقات‌شان را آغاز کردند. حال جامعه‌ی پزشکی کانادا معتقد است که غذاهای جامد را از سنین قبل از شش ماهگی آغاز کنید.

بنا بر نظر «داگلاس مک» پزشک متخصص حساسیت در برلینگتن، حساسیت بادام زمینی خیلی امر پیچیده‌ای است. او به «اخبار سی تی وی» چنین گفت: «پزشکان همواره بر اساس مدارک و تحقیقات سعی دارند بهترین راهنمایی را بدهند و قوانین گذشته برای جلوگیری از بروز حساسیت در عدم استفاده از آنها امری اشتباه و بی‌فایده است و ما صادقانه به اشتباه بودنش اقرار می‌کنیم و این دقیقا همان چیزی است که محققین امروزه کشف کردند و در حال رخ دادن است».

«مک» اظهار داشت که این‌که چرا مصرف بادام زمینی حساسیت به آن را کاهش می‌دهد دقیقاً روشن نیست و این دریچه‌ای است برای تحقیقات آینده حتی برای کودکان مبتلا به این نوع حساسیت.

تعدادی از متخصصین سیستم امنیتی بدن در آمریکا، معتقدند هنوز خیلی سؤالات هست که باید پاسخ داده شود، مانند چه میزان پروتئن بادام زمینی لازم است تا حساسیت بروز کند و چه مدت کودک باید مصرف کند تا زمینه‌ی حساسیت کلاً از بین برود.

ولی اظهار داشتند نتایج این تحقیقات برای آینده بسیار مهم است.

اپک‌تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌گردد.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی