Search
Asset 2

چرا باید گروه «آنتیفا»، تروریستی قلمداد شود؟

آنتیفا
اعضای آلمانی ضد فاشیست، یک گروه پیشین شوروی که به خشونت و ارعاب متوسل می شدند، ۱ سپتامبر ۱۹۲۸ (Fox Photos/Getty Images)

موج خشونت و آشوب که در چند روز گذشته برخی شهرهای ایالات متحده به ویژه مینیاپولیس را در بر گرفته، باعث شده است تا بار دیگر نام گروه خشن «آنتیفا»، به عنوان یکی از عوامل اصلی این آشوب‌ها مطرح شود و رئیس جمهور آمریکا بار دیگر خواهان گنجاندن این گروه در فهرست گروه‌های تروریستی شود.

ریشه شکل‌گیری آنتیفا را می‌توان در تلاش اتحاد جماهیر شوروی برای تحریک یک انقلاب کمونیستی در کشورهای اروپایی یافت. در ایالات متحده، این گروه ادعا می‌کند که با فاشیسم مبارزه می‌کنند، اما به ندرت با فاشیست‌های واقعی برخوردی داشته است.

بیشتر بخوانید: ریشه‌‌‌‏های کمونیست: گروه افراطی آنتیفا چه کسانی هستند؟

اعضای آنها از کمونیست‌ها، سوسیالیست‌ها و سایر تندروهای چپ‌گرا تشکیل شده‌اند، و احزاب و افرادی که با ایدئولوژی خود موافق نمی‌یابند را مورد حمله قرار می‌دهند. آنها از لفظ «فاشیست» برای توجیه استفاده از خشونت علیه مخالفان‌شان استفاده می‌کنند.

در واقع گروه آنتیفا یک گروه آنارشیست – کمونیست است که در دوران آلمان نازی، توسط حزب کمونیست آلمان و با تلاش شوروی شکل گرفت و اکنون در برخی کشورها فعال هستند.

سال گذشته حمله خشونت‌بار این گروه به یک روزنامه‌نگار به نام  «اندی نگو»، باعث مطرح شدن آنها در رسانه‌ها شد. این روزنامه‌نگار به دلیل گردآوری مستنداتی در خصوص خشونت‌های این گروه، مورد حمله آنان قرار گرفت. این حمله باعث خونریزی مغزی این روزنامه‌نگار شد و مهاجمان همچنین اقدام به سرقت دوربین وی کردند.

پس از آن رئیس جمهور آمریکا ضمن انتقاد شدید از آنتیفا، آنها را افرادی شرور و بد خواند و گفت که آنان در حالی که چهره خود را می‌پوشانند، با چوب بیس‌بال به مردم حمله می‌کنند و به سر مردم ضربه می‌زنند و اموال را تخریب می‌کنند.

تد کروز، یکی از نمایندگان حامی افزوده شدن نام این گروه به فهرست گروه‌های تروریستی، نیز در این باره گفت «آنتیفا یک سازمان تروریستی است که متشکل از رادیکال‌های نفرت انگیز و غیرقابل تحمل است که برنامه‌های افراطی خود را از طریق خشونت مبتنی بر حمله دنبال می‌کند. بارها و بارها، اقدامات آنها نشان داده است که هدف اصلی‌شان وارد کردن صدمات به کسانی است که با دیدگاه‌‏هایشان مخالف هستند.»

پس از حدود یک هفتۀ خشونت‌بار در آمریکا در نتیجه کشته شدن یک مرد سیاه‌پوست در درگیری با پلیس، ترامپ بار دیگر بر لزوم افزوده شدن آنتیفا به گروه‌های تروریستی تأکید کرد و در یک توئیت نوشت «ایالات متحده آمریکا آنتیفا را به عنوان یک سازمان تروریستی تعیین خواهد کرد.»

وی در کاخ سفید به خبرنگاران گفت که این افراد (آنتیفا) شمار زیادی از افراد بد چپ افراطی هستند و باید به آنها یاد داد که نمی‌توانند این کارها را انجام دهند. «ویلیام بار»، دادستان کل آمریکا نیز شورش‌ها را هماهنگ‌شده و از قبل سازمان داده شده دانست، و آن را تروریسم داخلی خواند.

همانطور که ذکر شد، آنتیفا یک گروه با افکار کمونیستی است که در دوران آلمان نازی، توسط حزب کمونیست آلمان و حمایت شوروی ایجاد شد و هنوز در برخی کشورها فعال است.

«برند لانگر»، نویسنده آلمانی معتقد است که از نظر حزب کمونیست آلمان، ایده‌‌‌‌‌‌‌‏های «فاشیسم» و «ضد فاشیسم» تفاوتی نداشته و اصطلاح «فاشیسم» صرفا لفظی برای پشتیبانی از مخالفان تهاجمی‌‌‌‌‌‌‌‏اش بود.

به طوری که هر دو سیستم‌‌‌‌‌‌‌‏های کمونیستی و فاشیستی بر اساس جمع گرایی و اقتصاد در دست دولت بنا شدند. هر دو سیستم‌‌‌‌‌‌‌‏هایی را ارائه کردند که فرد توسط حاکمیت مستبد کنترل می‌‌‌‌‌‌‌‏شود و هر دو مسئول جنایت‌‌‌‌‌‌‌‏های بزرگ و نسل کشی بودند.

مطالب دیگر:

کانادا باید رویکرد خود در مورد چین را اصلاح کند

ریشه‌‌‌‏های کمونیست: گروه افراطی آنتیفا چه کسانی هستند؟

چه گوارا قهرمان بود یا قاتل؟ (قسمت دوم)

چه گوارا قهرمان بود یا قاتل؟ (قسمت اول)

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی