Search
Asset 2

کشف دروازه‌‌‌‌‌‏ی هخامنشی در محوطه‌ی تخت‌‌‏جمشید

بخش‌‌‌‏های پیدا شده از موش‌‌‌‏خوش، حیوان افسانه‌‌‌‏ای که با تصویر اصلی تطبیق داده شده است. (خبرگزاری میراث فرهنگی/www.chn.ir)
بخش‌‌‌‏های پیدا شده از موش‌‌‌‏خوش، حیوان افسانه‌‌‌‏ای که با تصویر اصلی تطبیق داده شده است. (خبرگزاری میراث فرهنگی/www.chn.ir)
بخش‌‌‌‏های پیدا شده از موش‌‌‌‏خوش، حیوان افسانه‌‌‌‏ای که با تصویر اصلی تطبیق داده شده است. (خبرگزاری میراث فرهنگی/www.chn.ir)


باستان‌شناسان موفق شدند، در محوطه‌‌‌‌‌‏ای در سه کیلومتری تخت جمشید، به نام «تُل آجری»، یک دروازه‌‌‌‌‌‏ی هخامنشی کشف کنند.

به گزارش خبرگزاری میراث فرهنگی، این دروازه که متعلق به پیش از پیدایش تخت‌جمشید است، شباهت زیادی به دروازه‌ی «ایشتار» در بابل باستان دارد و به یک کاخ هخامنشی مربوط می‌‌‌‌‌‏شود.

این چهارمین فصل کاوش‌های باستان‌شناسی، توسط باستان‌‌‌‌‌‏شناسانی از ایران و ایتالیا در تُل آجری بوده است، که پرده از راز بنای مدفون در این منطقه برداشت.

این باستان شناسان دریافتند که تُل آجری درواقع دروازه‌‌‌‌‌‏ای است که پیش از تخت جمشید و برای کاخی به نام «فیروزی»، که امروزه به طور کامل تخریب شده، ساخته شده است و ساختار آن شباهت زیادی به ساختارهای معماری در پاسارگاد دارد.

«علیرضا عسگری چاوردی»، سرپرست ایرانی هیات مشترک باستان‌شناسی ایران و ایتالیا درباره‌‌‌‌‌‏ی این منطقه گفت: «کاربری این دروازه ارتباطی با ساختار تخت‌جمشید ندارد و برای ورود به یکی دیگر از کاخ‌های هخامنشیان ساخته شده‌ است. محور ارتباطی این دروازه در فاصله ۱۰۰ متری جنوب آن یعنی در محوطه تل فیروزی ۵ کشف شد که در آنجا کاخی بزرگ به ابعاد ۵۵ در ۶۰ متر وجود دارد. محدوده‌‌‌‌‌‏ی بین دروازه‌‌‌‌‌‏ی تل آجری و هم کاخ مکشوفه اخیر را پردیس‌هایی فرا گرفته بود که امروزه بخشی از سازه‌های آبرسانی این پردیس در محل وجود دارد و هم اطلاعات حاصل از بررسی ژئوفیزیک وجود باغ‌‌‌‌‌‏ها و سیستم‌‌‌‌‌‏های آبرسانی این قسمت را روشن کرده است.»

وی همچنین اضافه کرد: «در واقع کشفیات اخیر خلاء تاریخی شهر پارسه به ویژه در دوره کوروش (۵۵۹-۵۲۹ پ.م) و کمبوجیه (۵۲۹-۵۲۱ پ.م) پیش از به قدرت رسیدن داریوش در سال ۵۲۱ پیش از میلاد را روشن می‌‌‌‌‌‏کند.»

از یافته‌‌‌‌‌‏های باستان شناسان در این محوطه می‌توان به ۳۰ قطعه آجر لعابدار رنگی با نقوش ترکیبی حیوانات بالدار اشاره کرد که از آن جمله حیوانی به نام موش‌‌‌‌‌‏خوشو است که پیش از این بر دروازه‌‌‌‌‌‏ی ایشتار در بابل باستان دیده شده بود. حیوانی با شمایل اژدها، مار و شیر که فقط در این بنای هخامنشی دیده شده و پس از آن از هنر هخامنشی حذف شده است.

همچنین طرح‌هایی از گل لوتوس بر روی آجرهای بدست آمده در این منطقه دیده می‌‌‌‌‌‏شود.

این آثار قرار است در محلی امن نگهداری می‌‌‌‌‌‏شوند تا به هم متصل شده و طرح تزئینات دوره‌‌‌‌‌‏ی هخامنشی به‌‏دست آید.

اپک‌‌‌‌‌‌‏تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی