Search
Asset 2

داستان کوتاه از آنچه چین بیش از همه پنهان می‌‌‏کند

EVAN4127-676x450-640x353

فالون دافا فالون گونگ آزار و اذیت فالون دافا در چین

در ۱۳ ماه مه سال ۱۹۹۲، یک استاد چی‌گونگ جوان ۴۱ ساله به نام ‌آقای لی‌هنگجی از شمال شرقی چین، در شهر زادگاهش چانگ‌‌‏چون، مرکز استان جیلین، در مورد اخلاق سنتی و اصول کیهانی به سخنرانی پرداخت. شاگردان کلاس همچنین مجموعه پنج تمرین ‌فالون گونگ شامل چهار حرکات تمرینی ایستاده و یک تمرین مدیتیشن نشسته را آموختند.

اثرات معجزه‌آسای فالون گونگ یا فالون دافا با اصول حقیقت، نیکخواهی و بردباری در بهبود سلامت جسمی و ذهنی شهروندان چینی به سرعت توجه حزب کمونیست چین را جلب کرد.

آقای لی در ابتدا جوایز متعددی از نهادهای دولتی دریافت کرد، از جمله دستگاه امنیت، برای قدردانی از وی در خدمت به جامعه به او اهدا شد. زمانی که تا اواخر دهه ۱۹۹۰ ده‌‌‏ها میلیون نفر از مردم چین شروع به تمرین فالون گونگ کرده بودند، قدردانی تبدیل به نظارت شد.

با این حال، تحقیقات رسمی نیز اثرات مثبت فالون گونگ را تأیید کرد – یک نظرسنجی توسط کمیسیون ملی ورزشی چین در سال ۱۹۹۸ نشان داد که نزدیک به ۹۸ درصد از ۱۲۵۵۳ تمرین‌کننده فالون گونگ که مورد بررسی قرار گرفتند، اعلام کردند که پیشرفت واقعی را در سلامت خود تجربه کرده‌اند.

اما جیانگ زمین رهبر وقت حزب کمونیست چین، قادر به تحمل دیدن ۷۰ تا ۱۰۰ میلیون چینی در کشور که ‌‌صبح‌های زود قبل از رفتن به سرکار تمرینات آرامش‌بخش را انجام می‌دادند نبود.

جیانگ زمین
جیانگ زمین، رهبر وقت حزب کمونیست چین (Feng Li/Getty Images)

در روز بیستم جولای سال ۱۹۹۹، جیانگ زمین مبارزه علیه فالون گونگ را اعلام کرد. از آن روز صدها هزار تمرین‌کننده دستگیر شده و مورد آزار و شکنجه قرار گرفته‌اند. تمرین‌کنندگان در بازداشت حتی در معرض خطر مرگ، به دلیل برداشت اعضای بدنشان قرار گرفتند.

آزار و شکنجه فالون گونگ به دور‌ از دیدها با پنهان‌کاری ‌بیرحمانه در چین مدرن در حال وقوع است.

جیانگ زمین به دلیل ترس از عدالت و مجازات برای زمانی که حقیقت و گستردگی آزار و شکنجه آشکار شود و به منظور ادامه آزار ‌و‌ شکنجه تمرین‌کنندگان‌ فالون گونگ‌، با انتصاب عوامل خود در پست‌ها و ادارات مهم و کلیدی در پی حفظ برتری و سلطه جناح سیاسی خود در چین بود.

با این حال، طی پنج سال گذشته، بسیاری از عوامل جیانگ زمین تحت عملیات ضد فساد شی جین‌پینگ، رئیس‌جمهور کنونی چین پاکسازی شده‌اند. آزار و اذیت هنوز به طور رسمی در جریان است، اما به نظر می‌رسد با دستگیری و بازداشت برخی از چهره های کلیدی مانند ژو‌ یونگ‌کانگ ریاست سابق اداره امنیت، و لی دانگ‌شنگ، رئیس سابق اداره ۶۱۰، اداره‌ای که آزار‌ و شکنجه فالون گونگ را برعهده دارد، نیروی اولیه خود را از دست داده است .

بسیاری از عوامل جیانگ زمین تحت عملیات ضد فساد شی جین‌پینگ، رئیس‌جمهور کنونی چین پاکسازی شده‌اند. (Fred Dufour/AFP/Getty Images)

با این وجود، جیانگ در حزب کمونیست چین باقی مانده و با نفوذ و قدرتی که در رژیم دارد، در پی ادامه سیاست‌های‌ کمونیستی برای حفظ قدرت ونفوذ در افراد و موسسات است.

به نظر می‌رسد جیانگ فعالانه شایعات بیماری خود را پنهان می‌کند، نشانه‌هایی از ضعف که حامیان باقی مانده خود را دلسرد می‌کند.

چندی پیش، روزنامه های هنگ‌کنگ گزارش دادند که جیانگ زمین در بیمارستانی در شانگهای بستری و به شدت بیمار است. سفیر سابق مکزیک در چین با اشاره به منابع «قابل اعتماد در چین» در توییتر ابتدا گفت که جیانگ‌ مرده است، ولی بعد از آن اعلام شد که جیانگ «در وضعیت کما و عدم هوشیاری قرار دارد».

دو روز پس از وقوع این خبر، بر اساس گزارش‌ها از هنگ‌کنگ، مدیر مدرسه تجربی شانگهای اعلام کرد که جیانگ شخصا‌، تبریکی به مناسبت سیمین سالگرد این مدرسه فرستاده است.

وضعیت سلامتی جیانگ نامساعد است. همچنین مشخص نیست که چرا یک مقام بلند پایه حزب مانند جیانگ، همانطور که معمول است به جای اینکه توسط متخصصان در خانه یا در یک بیمارستان نظامی درمان شود، با درمان خود در بیمارستان دانشگاه پزشکی هواشان،شک و تردیدها را درباره وضعیت سلامتی خود بیشتر می‌کند.

شکی نیست که جیانگ نقش مهمی در این آزار و شکنجه وحشیانه دارد و عدالت در انتظار اوست، و در نهایت تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

مطالب مرتبط:

فالون دافا مدیتیشنی آرامش بخش

فالون دافا (فالون گونگ)، مراقبه‌‏ی آرامش‌‏بخش و محبوب (+عکس)

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی