Search
Asset 2

سال ۲۰۱۲: آیا آغازی نوین برای کره زمین است؟

نشان بزرگ آمريکا، چاپ‌‌‏شده برروي اسکناس يک دلاري، داراي هرمی ۱۳ بعدي است. (استفاني لم/ اِپُک تايمز)
نشان بزرگ آمريکا، چاپ‌‌‏شده برروي اسکناس يک دلاري، داراي هرمی ۱۳ بعدي است. (استفاني لم/ اِپُک تايمز)

 پیشگویی‌‌‏ مربوط به سال ۲۰۱۲، چه علمی باشد یا خرافات، چه اصلاح‌‌‏ جهان باشد یا بلا و مصیبت، دربسیاری از پیش‌‌‏گویی‌‌‏های تاریخ کهن تکرار شده است.

نشان بزرگ آمریکا، چاپ‌‌‏شده برروی اسکناس یک دلاری، دارای هرمی ۱۳ بعدی است. (استفانی لم/ اِپُک تایمز)

دکتر دیوید هاتاوی از مرکز هوا فضای مارشال در مقاله‌‌‏ای از ناسا بیان کرد که، ” ما آن را نمودار پروانه‌‌‏ای می‌‌‏نامیم زیرا لکه‌‌‏های خورشیدی در این نقشه طرحی را شکل می‌‌‏دهند که شبیه بال پروانه به نظر می‌‌‏رسد.” این مقاله به اثرات فعالیت‌‌‏های خورشیدی بر خاصیت مغناطیسی زمین اشاره می‌‌‏کند. وی اظهار داشت که به خاطر تمام این نوسانات و دگرگونی‌‌‏ها “اثر میدان متناوب بر بادهای خورشیدی پیچیده است.”

محقـقان زیادی درسراسر جهان مانند هاتاوی متحیرند که چه مقدار از مغناطیس این ستاره مادر یعنی خورشید تا سال ۲۰۱۲ باقی خواهد ماند، با توجه به اینکه ما می‌دانیم فعالیت‌‌‏های خورشیدی درچرخه حداکثر فعالیت خود قرار دارند. با توجه به پیش بینی‌‌‏ها، انتظار می‌‌‏رود که چرخش قطب مغناطیسی خورشید مانند نوعی مغناطیس عظیم کیهانی عمل کند، که می‌‌‏تواند میدان‌‌‏های مغناطیسی تمام اجرام کیهانی که در مسیر بادهای خورشیدی هستند را تغییر دهد که سیاره ما زمین نیز درآن مسیر قرار می‌‌‏گیرد.

اگرچه مایان‌‌‏ها مدتها پیش ناپدید شدند ولی تقویم آنها بنام “تقویم حسابی طویل” توانسته است تا به امروز باقی بماند. بر طبق این تقویم، آخرین روز از سیزدهمین دوره باکتون که مقارن ۲۱ دسامبر ۲۰۱۲ میلادی خواهد بود تمدن این دوره از بشر به پایان خواهد رسید.

مایان‌‌‏ها ۲۰ سال از سیزدهمین دوره باکتون (۲۰۱۲-۱۹۹۲) را ” تولد دوباره زمین ” یا ” پاک سازی زمین “نامیدند. در سال ۷۷۵ راهبی از قوم مایان پیش‌‌‏بینی کرد که بعد از سال ۱۹۹۱ دو رویداد مهم اتفاق خواهد افتاد: بالا رفتن شعور کیهانی بشر و پاک سازی و تولد دوباره زمین.

برخی معتقدند که نشان بزرگ ایالات متحده آمریکا این پیشگوئی را به تصویر می‌‌‏کشد. در پشت این نشان هرمی ۱۳ بعدی وجود دارد. در رأس هرم، چشمی درخشان وجود دارد. (طرح اولیه آن دارای درخت نخل بود) اعتقاد بر این است که این نماد به معنی بیدار شدن انسانها بعد از سیزدهمین دوره باکتون است.

در سال ۲۰۰۷ دکتر اچ. جی زوآلی  محقق پروژه مربوط به بالا آمدن اقماری سطح یخ و ابر و خشکی، برآورد کرد که تا سال ۲۰۱۲ تمامی یخ‌‌‏های اقیانوس قطب شمال ذوب خواهند شد.

محقق دیگری مانند دکتر حبیب‌اله عبدالساماتو از رصدخانه نجومی پولکوو روسیه ادعا می‌‌‏کند که لکه‌‌‏های خورشیدی باعث می‌شوند که در سال ۲۰۱۲ یک عصر یخبندان کوچک آغاز شود که تا اواسط قرن بعدی طول خواهد کشید.

برخی نیز معتقدند که با برخورد زمین با سیاره‌ای به نام نی‌بیریو پایان دنیا فرا خواهد رسید. اما وجود این جرم آسمانی، بیشتر یک افسانه سومری است تا محصولی از مشاهدات نجومی.

۲۰۰۰ سال پیش، قبل از اینکه کامپیوترها قادر به انجام آن شوند، مایان‌ها کشف کردند که ۲۱ دسامبر ۲۰۱۲ پایان چرخش محوری زمین است که حدود ۲۶۰۰۰ سال طول می‌کشد. در چله زمستان ۲۰۱۲ خورشید در شکاف تاریک کهکشان راه شیری قرار خواهد گرفت، یا می‌توان اینطور درنظر گرفت که کهکشان بالای زمین قرار می‌گیرد. برخی منجمان می‌گویند این هم راستایی کهکشانی باعث می‌شود که دری از زمین به آسمان باز شود.

چه حقیقت باشند یا افسانه، پیشگویی‌ها در باره سال ۲۰۱۲ بی‌وقفه ادامه دارند تا فرصت خوبی باشند برای تجلی سرنوشت نوع بشر، برای نقش ما به عنوان بشر و به عنوان موجودات ذی‌شعور در میان کیهانی عظیم.

این مقاله با همکاری وانه‌سا ریوس تهیه شده است.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی