Search
Asset 2

هالووین و ۷ حادثه ناگوار

(Shutterstock)
(Shutterstock)
(Shutterstock)

با دیدن کدو تبنلی که دو چشم و یک دهان دارد، تصویری از شب هالووین در ذهن ما نقش می‌بندد. شبی که کودکان با لباس‌های ترسناک به درب خانه‌ها می‌روند و با قاشق‌زنی، از صاحب خانه شکلات و شیرینی می‌خواهند.

بسیاری از کشور‌‌‏های غربی شب گذشته که برابر با ۳۱ اکتبر می‌‌‏باشد، هالووین را جشن گرفتند.

سابقه‌ی هالووین اما به دو هزار سال پیش باز می‌گردد. قوم “سِلتی” که در نواحی ایرلند و فرانسه‌ی امروزی زندگی می‌کردند، شب آخر اکتبر را آخرین شب سال میلادی قلمداد می‌کردند و بر این اعتقاد بودند که در این شب مقدس، دروازه‌های میان دو جهان گشوده می‌شود و ارواح درگذشتگان برای دیدار زندگان و ارتزاق از سفره‌ی آنان به زمین می‌آیند. پس با برگزاری جشنی، ورود آنها را خوشامد می‌گفتند و هر کسی غذای سفره‌ی خود را با دیگران تقسیم می‌کرد تا با سخاوت خود، نظر ارواح درگذشتکان را جلب کرده و از آنان طلب خیر و آمرزش نماید. همچنین مردم با پوشیدن لباس‌هایی به شکل سر حیوانات، بدی و شر را از خود دفع می‌کردند.

البته مانند هر آیین دیگری که در طول زمان دست‌خوش تغییر می‌شود، هالووین نیز از گزند این تغییرات در امان نماند و در طول تاریخ و با اضافه‌شدن خرده فرهنگ‌های دیگر، تبدیل به مراسمی شده که امروزه در شب آخر اکتبر برپا می‌شود.

آنچه که امروز در هالووین رایج است، از اصل خود بسیار فاصله گرفته و تنها به گریم‌های وحشتناک و ترساندن سایرین تبدیل شده است. مخصوصاً در سال‌های اخیر آنچه بیش از پیش این مراسم را دگرگون کرده، گریم‌هایی در هیبت خون‌آشام است که در میان علاقمندان به این مراسم بسیار پرطرفدار است.

هرساله در شب هالووین اتفاقات ناگواری نیز برای شرکت‌کنندگان در این مراسم واقع ‌می‌شود که در فرهنگ عامه، بسیاری آن را به نحس بودن این شب نسبت می‌دهند. در زیر به هفت نمونه از معروف‌ترین آن‌‌‌‏ها اشاره می‌کنیم.

۱-  پایان وحشتناک مسابقات اسکیت

در ۳۱ اکتبر ۱۹۶۳، یک تیم از اسکیت‌باز‌‌‌‏های ایالت ایندیانا در استادیومی مشغول اجرای نمایش بودند. در یکی از فضا‌‌‌‏های جانبی استادیوم، سالنی بود که در آن یک مخزن بزرگ گاز پروپان قرار داشت. گاز درون  مخزن به دلیل پوسیدگی جداره‌ی آن در حال نشت به فضای اتاق بود، در حالی‌که یک دستگاه تهویه‌ی عظیم در حال تهویه‌ی هوای سالن به فضای استادیوم بود. در نهایت بر اثر یک جرقه‌ی الکتریکی از یک دستگاه تهیه‌ی ذرت، گاز نشت کرده منفجر شد. وسعت انفجار به حدی بود که ۴۴ نفر درجا کشته شدند و ۲۰ نفر هم در بیمارستان جان سپردند. این حادثه ۴۰۰ مجروح برجای گذاشت.

۲-  به قدرت رسیدن موسیلینی

“بنیتو موسیلینی”، دیکتاتور معروف ایتالیا که فاشیسم در دوران حکومت تاریک وی در ایتالیا رشد کرد، در شب ۳۱ اکتبر ۱۹۲۲ به قدرت رسید.

(ARCHIVE/AFP/Getty Images)

 

۳-  کودکی که به اشتباه هدف قرار گرفت

سال گذشته در “نیوسویکلی” –ناحیه‌ای در ایالت پنسیلوانیا- دختر هشت ساله‌ای که لباس هالووین پوشیده بود، به اشتباه توسط پسرعمویش هدف گلوله قرار گرفت، زیرا پسر عمویش او را با یک سمور اشتباه گرفته بود. دختر از ناحیه‌ی شانه و گردن مجروح شد اما زنده ماند.

۴-  فوت هری هودینی “Harry Houdini

در ۳۱ اکتبر ۱۹۲۶، هری هودینی هنرمند مشهور نمایش‌های شعبده‌بازی، بر اثر ترکیدن آپاندیس در ۵۲ سالگی درگذشت.

(Shutterstock)

 

۵-  آنفولانزایی که هزاران نفر را به کام مرگ کشید

همزمان با جشن هالویین در سال ۱۹۱۸، آنفولانزا موجب مرگ بیش از ۲۰۰۰۰ نفر در امریکا شد. شیوع این بیماری در نقاط مختلف امریکا موجب شد که تعداد قربانیان آنفولانزا حتی از جنگ جهانی نیز پیشی بگیرد.

۶-  مرگ ریور فینیکس “River Phoenix

در ۳۱ اکتبر ۱۹۹۳، ریور فنیکس بازیگر و نوازنده‌ی معروف، بر اثر سوء مصرف مواد مخدر در سن ۲۳ سالگی درگذشت.

(Alan Light/Wikimedia Commons)

 

۷-  شوخی مرگبار

“ویلیام آنتونی اودم”، کودک پانزده ساله‌ای بود که به همراه دوستانش در شب جشن هالووین به خانه‌ای که خالی از سکنه بود وارد شد. آن‌‌‌‏ها به شوخی شروع به ترساندن یکدیگر کردند. ویلیام برای ترساندن دوستانش یک طناب دار درست کرد تا وانمود کند قصد دارد خودش را دار بزند، اما در واپسین لحظات تعادلش به هم خورد و با طناب دار خودش خفه شد.

اپک تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی