logo_eet

۸ توصیه برای داشتن عمری طولانی

در این تصویر مردی درحال ماساژ پشت یک زن است (پاریس، ۱۷ مارس ۲۰۱۳). برطبق توصیه‌‌‏های بهداشتی چین باستان، ماساژ روزانه‌‌‏ی پشت دارای فواید بسیاری است. (Bertrand Langlois/AFP/Getty Images)
در این تصویر مردی درحال ماساژ پشت یک زن است (پاریس، ۱۷ مارس ۲۰۱۳). برطبق توصیه‌‌‏های بهداشتی چین باستان، ماساژ روزانه‌‌‏ی پشت دارای فواید بسیاری است. (Bertrand Langlois/AFP/Getty Images)
در این تصویر مردی درحال ماساژ پشت یک زن است (پاریس، ۱۷ مارس ۲۰۱۳). برطبق توصیه‌‌‏های بهداشتی چین باستان، ماساژ روزانه‌‌‏ی پشت دارای فواید بسیاری است. (Bertrand Langlois/AFP/Getty Images)

از آغاز زمان یا پس از آن، انسان پیوسته در جستجوی رویای مبهم جاودانگی بوده‌‏است و این اشتیاق به داشتن عمری طولانی‌‏تر، منجر به ابداع روش‌‏های سنتی و کهن شده‌‏ که از نسلی به نسل دیگر منتقل‌‏گشته‌‏است.

در اینجا چند توصیه‌‏ی بهداشتی از طب چینی باستان آمده‌‏است که انجام آن بسیار ساده و راحت است و برای سلامتی نیز مفید خواهدبود.

۱. سر مرکز هوش و آگاهی است: برای پیشگیری از ابتلا به بیماری، سه بار در روز موهای خود را شانه بزنید.

براساس طب سنتی چین، ۱۲ کانال انرژی بدن انسان، ۴۰ نقطه‌‏ی طب سوزنی و بیش از دو جین نقطه‌‏ی طب فشار در سر وجود‌‏دارد.

شانه‌‏زدن سر که به نوعی ماساژ نقاط طب سوزنی است و یا تحریک این نقاط و کانال‌‏های انرژی، به باز‌‏کردن این ۱۲ کانال انرژی کمک‌‏می‌‏کند، گردش خون را تسهیل‌‏می‌‏کند، سوخت‌‏وساز سلول‌‏های مغزی را افزایش‌‏می‌‏دهد، پیری سلول‌‏های مغز را به تأخیر‌‏می‌‏اندازد و باعث افزایش حافظه، تقویت شنوایی و بینایی و ذهن می‌‏شود. همچنین می‌‏تواند خستگی، بی‌‏خوابی، درد عصب CNV (درد شدید عصب‌‏های صورت) و میگرن را ازبین‌‏ببرد. حتی بر زیبایی تأثیرات غیرمنتظره‌‏ای دارد.

به‌‏طور معمول می‌‏توانید سه بار در روز سر خود را شانه‌‏بزنید: یک بار صبح، یک بار بعد از ناهار و یک بار قبل از خواب- برای تأثیر بیشتر در هر بار به مدت ۲ دقیقه و برای ۶۰ تا ۱۰۰ بار شانه‌‏بزنید. انجام آن به‌‏طور مرتب باعث افزایش تیزهوشی، تحرک بیشتر، خواب بهتر، سیاه‌‏شدن مجدد موهای سفید و افزایش اشتها می‌‏شود.

۲. پا، قلب دوم انسان است؛ برای حفظ سلامتی، پاهای خود را مالش‌‏دهید.

بر طبق طب سنتی چین در پا بیش از ۶۰ نقطه‌‏ی طب سوزنی وجود‌‏دارد که به شدت با ۱۲ کانال انرژیِ اندام‌‏های داخلی بدن در‌‏ارتباط است. اما به دلیل فاصله‌‏ی زیاد بین پاها و قلب، میزان مقاومت پاها پایین است و ضعیف‌‏ترین قسمت بدن به‌‏شمار‌‏می‌‏آید در نتیجه نسبت به سرما و رطوبت آسیب‌‏پذیر است. بنابراین سلامت پا به شدت به سلامت کل بدن مربوط است.

از نظر پزشکان باستان، بهترین راه برای حفظ سلامت پاها، مالش آن‌‏ها در نقطه‌‏ی طب سوزنی یونگ‌‏چوآن Yongquan (وسط قوس کف پا) است. ماساژ دائم کف پا پس از فروبردن در آب گرم، برای تاندون‌‏ها، گردش خون، ماهیچه‌‏های پا و حتی دیگر قسمت‌‏های بدن مفید است؛ همچنین باعث کاهش سردرد، فتق، ورم کلیه، بی‌‏خوابی، فشار خون، درمان بیماری‌‏های قلبی، گلو درد، ترک پا، کرختی ناشی از بالارفتن سن و چندین بیماری‌‏ دیگر می‌‏شود.

به دلیل آنکه سلامت کل بدن در ارتباط با سلامت پا است، پزشکان چینی از نقطه‌‏ی یونگ‌‏چوآن به عنوان “نقطه‌‏ی تندرستی” یاد‌‏می‌‏کنند.

۳. برای داشتن زندگی طولانی‌‏تر، روزانه ۳۰۰ بار آب دهان خود را قورت‌‏دهید.

در فرهنگ لغت چینی یا سای های در تعریف بزاق دهان این‌‏گونه آمده‌‏است: از مخلوط ترشحات غدد بزاقی و غدد ریز درون دیواره‌‏ی دهان(مخاط بینی)، بزاق دهان تشکیل‌‏می‌‏شود. یک انسان بالغ، روزانه ۱ تا ۱.۵ لیتر آب دهان تولید‌‏می‌‏کند.

پزشکان چینی می‌‏گویند که بزاق دهان که با طحال و معده در ارتباط است، باعث مرطوب‌‏ماندن روزنه‌‏ها و اندام‌‏های زیرین و داخلی می‌‏شود، باعث تجدید انرژی گشته و مفاصل را نرم‌‏می‌‏کند و همچنین به آرامش ذهن کمک‌‏می‌‏کند.

پزشکان امروزی می‌‏گویند بزاق دهان موجب قطع خون‌‏ریزی، کاهش انقباض رگ‌‏های خون، از‌‏بین‌‏رفتن باکتری‌‏ها و میکروب‌‏ها و حفظ سلامت دندان‌‏ها می‌‏شود؛ همچنین با ویروس‌‏ها مقابله‌‏کرده و به گوارش کمک‌‏می‌‏کند و چندین فعالیت دیگر را انجام‌‏می‌‏دهد.

در سال‌‏های اخیر دانشمندان امریکایی کشف‌‏کرده‌‏اند که بزاق دهان می‌‏تواند به رشد سلول‌‏های عصبی و بشره‌‏ای (پوست) کمک‌‏کند. یک موسسه‌‏ی تحقیقاتی در زمینه‌‏ی موادغذایی در ژاپن دریافت که “بزاق دهان می‌‏تواند مواد بسیار مضر موجود در هوا و آب را از‌‏بین‌‏ببرد” و دارای اثراتی قوی در پیشگیری از ابتلا به سرطان است.

مطالعاتی که توسط کارشناسان دانشکده‌‏ی پزشکی جورجیا انجام‌‏شده، نشان‌‏می‌‏دهد که آفلاتوکسین که در میان مواد سرطان‌‏زا شناخته‌‏شده‌‏است مانند بَنزَن و نیتریت، ۳۰ ثانیه بعد از تماس مستقیم با بزاق دهان تجزیه‌‏می‌‏شود. به توصیه‌‏ی آن‌‏ها “بهتر است هر لقمه را ۳۰ بار بجوید.”

این مطالعه، ۳۰۰ بار قورت‌‏دادن آب دهان را که طب باستان توصیه‌‏‌‏کرده‌‏است، تأیید‌‏می‌‏کند.

۴. برای جلوگیری از افتادن دندان‌‏های‌‏تان، هر روز آن‌‏ها را به‌‏هم‌‏بفشارید.

فشار‌‏دادن دندان‌‏ها  یعنی ضربه‌‏زدن موزون و مکرر دندان‌‏های بالا و پایین به هم.

در یک متن کهن چینی به نام “سو وِن: شانگ گو تیان ژِن لون”  آمده‌‏است که سلامت استخوان‌‏های بدن به تقویت مغز استخوان بستگی‌‏دارد و مغز استخوان، جوهر بدن انسان است. اگر مغز استخوان ضعیف‌‏شود، دندان‌‏های انسان لَق‌‏شده، خراب‌‏می‌‏شود و یا ممکن‌‏است بیفتند.

همچنین طب سنتی چین معتقد‌‏است که ضربات آهسته و مداوم دندان‌‏ها به هم باعث تعادل یین و یانگ (در فلسفه‌‏ی چینی، اصل مادینه و نرینه‌‏ی جهان) می‌‏شود، به گردش خون و جریان کانال‌‏های انرژی کمک‌‏می‌‏کند، عملکرد کلی عضلات فک و ریشه‌‏های دندان را تقویت‌‏کرده و باعث به تأخیر‌‏افتادن پوسیدگی دندان‌‏ها می‌‏شود.

به علاوه ضربه‌‏زدن مداوم باعث افزایش سختی بافت مخاطی می‌‏‌‏شود، جویدن را بهبود‌‏می‌‏بخشد، گردش کلی خون در دهان و لثه را تقویت‌‏می‌‏کند، ترشح بزاق دهان را افزایش‌‏می‌‏دهد، بر مقاومت ضد میکروبی دندان‌‏ها می‌‏افزاید و در نتیجه بر قوی‌‏تر‌‏شدن، سفیدی و درخشانی دندان‌‏ها تأثیر مثبت می‌‏گذارد.

۵.ماساژ پشت باعث ازبین‌‏رفتن خستگی جسم و پیشگیری از سرطان می‌‏شود.

ماساژ پشت یکی از روش‌‏های باستانی‌‏ است که با نتایج فوری همراه است.

ماساژ پشت با برانگیختن بسیاری از نقاط مهم طب سوزنی باعث تحریک سیستم عصبی شده و در حفظ تعادل سیستم مرکزی عصبی کمک‌‏می‌‏کند.

فایده‌‏ی اولیه‌‏ی آن شُل‌‏شدن عضلات، پیشگیری و درمان کمر‌‏درد و دردهای عضلانی است.

دومین تأثیر آن در گردش بهتر خون و تنظیم عملکرد سیستم عصبی است. ماساژ پشت در طول روز باعث افزایش هوش و سرحالی و در طول شب باعث کاهش بی‌‏خوابی و آرامش ذهن می‌‏شود.

فایده‌‏ی دیگر ماساژ، افزایش ایمنی بدن و پیشگیری از سرطان است. دانشمندان ژاپنی به مدت طولانی بر این باور‌‏بودند که ماساژ دائمی پشت باعث افزایش ترشح پپتید در مغز می‌‏شود. پپتید دارای خاصیت ضد ویروسی بوده و مانع تغییر ناگهانی سلولی که اساس ایجاد سلول سرطانی است، می‌‏شود.

معمولاً دو روش ماساژ پشت وجود‌‏دارد: نوازش و ضربه‌‏زدن.

نوازش با کف دست خالی و ضربه با استفاده از مشت خالی- در اینجا منظور از خالی، آرام و ملایم‌‏ ضربه‌‏زدن است. برای تأثیر بیشتر بهتر است روزی یک‌‏بار و هر بار ۵۰ تا ۶۰ ضربه به پشت بزنید.

۶. برای تقویت گردش خون و سرزندگی، روزانه شکم خود را مالش‌‏دهید.‌‏

مالیدن شکم روشی است برای بهبود تندرستی، که برای این منظور شکم خود را در ناحیه‌‏ی  قفسه‌‏ی سینه تا لگن خاصره به سمت جلو و عقب مالش‌‏دهید. پزشکان طب سنتی چین می‌‏گویند که شکم “مرکز اندام‌‏های داخلی و یین و یانگ” در بدن است.

پزشکان معاصر نیز می‌‏گویند مالش شکم باعث تقویت عضلات شکم، دستگاه گوارش و معده می‌‏شود، به گردش خون کمک‌‏کرده و بر هضم غذا سرعت‌‏می‌‏بخشد. همچنین به درمان یبوست، زخم معده، بی‌‏خوابی، التهاب پروستات، ورم کلیه (نفریت)، فتق، فشار خون بالا، انسداد شراین و بیماری‌‏های قلبی و دیابت کمک‌‏می‌‏کند. مالش شکم به‌‏خصوص به خود انقباضی شکم و کاهش چربی‌‏های آن کمک‌‏می‌‏کند و حتی می‌‏تواند در کاهش وزن موثر‌‏باشد.

 برای مالش شکم ابتدا شکم خود را در ناحیه‌‏ی بالای ناف با پاشنه‌‏ی دست راست در جهت عقربه‌‏های ساعت، ۱۳۰بار بمالید و سپس همین کار را در ناحیه‌‏ی زیر ناف برای ۱۲۰بار تکرار‌‏کنید. پس از آن کل ناحیه‌‏ی شکم را با کف دست چپ برای ۱۲۰ بار مالش‌‏دهید. این روش را به‌‏طور معکوس (خلاف عقربه‌‏های ساعت) تکرار‌‏کنید.

۷. کشش بدن موثرترین راه برای کاهش وزن است و به گردش خون کمک‌‏می‌‏کند.

کشش آرام: به کشش بی‌‏اختیار بدن اشاره‌‏دارد (که معمولاً همراه با خمیازه است) که با صاف‌‏کردن گردن، بلند‌‏کردن بازوها، کشیدن نفس عمیق برای افزایش حجم قفسه‌‏ی سینه، کشش کمر و مفاصل و در پایان شُل‌‏کردن بدن همراه‌‏است.

به گفته‌‏ی سان سیمیائو، فیزیک‌‏دانی مشهور در سلسله‌‏ی تانگ، بهترین روش برای افزایش گردش خون، کشش بدن است زیرا اگر خون به خوبی در جریان نباشد باعث مبتلا‌‏شدن بدن به انواع بیماری‌‏ها می‌‏شود.

از نظر پزشکان امروزی گردش خون کاملاً به انقباض‌‏های ماهیچه‌‏های قلب وابسته‌‏است، به ویژه این امر برای رگ‌‏هایی که از قلب دورتر هستند، بیشتر صحت‌‏دارد.

زمانی‌‏که شخص بدن خود را می‌‏کشد، بازوها و دنده‌‏ها به‌‏طور طبیعی به سمت بالا کشیده‌‏می‌‏شود و حجم قفسه‌‏ی سینه افزایش‌‏می‌‏یابد که همراه با افزایش قدرت دیافراگم و تنفس عمیق است. این عمل باعث  انقباض بسیاری از ماهیچه‌‏ها و برگشت و ذخیره‌‏ی خون در قلب می‌‏شود و در نتیجه موجب افزایش گردش خون می‌‏گردد.

همچنین کشش آرام بدن به رگ‌‏های گردن امکان انتقال بهتر خون به مغز را می‌‏دهد و درنتیجه مواد مغذی بیشتری برای مغز فراهم‌‏می‌‏شود، از خستگی می‌‏کاهد و باعث سرحالی می‌‏شود. همچنین باعث تقویت سیستم عصبی، افزایش تعادل بدن و افزایش جذب اکسیژن و دفع کربن‌‏دی‌‏اکسید، تقویت سوخت‌‏وساز و از بین رفتن سفتی بدن می‌‏شود و موجب پیشگیری از آسیب عضله‌‏ها و تصحیح طرز ایستادن می‌‏شود- همه‌‏ی این موارد موجب حفظ سلامت بدن می‌‏شود.

تصویر بالا سمت چپ، نقطه‌‌‏ی طب سوزنی نیگان، پایین سمت راست نقطه‎ی هِگو و پایین سمت چپ، نقطه‌‌‏ی ژوسانلی را نشان‌‌‏می‌‌‏دهد. (qqyy.com)

۸. برای تندرستی بدن روزی یک بار نقاط طب سوزنی هِگو، نیگان و ژوسانلی را بفشارید.

نقطه‌‏ی هِگو Hegu در ناحیه‌‏ی میان انگشت شست و سبابه (انگشت اشاره) قرار‌‏دارد. طب سوزنی در نقطه‌‏ی هِگو موجب درمان سردرد، فلج صورت و بیماری‌‏های مربوط به حواس پنج‌‏گانه می‌‏شود.

نقطه‌‏ی نیگان Neiguan در فاصله‌‏ی ۲ اینچی (۵ سانتی‌‏متر) خط مچ دست قرار‌‏دارد. طب سوزنی در این نقطه در درجه‌‏ی اول به درمان تپش قلب، فشار خون بالا، صرع، تنگی نفس، درد معده، حالت تهوع و استفراغ کمک‌‏می‌‏کند.

نقطه‌‏ی طب سوزنی ژوسانلی Zusanli در حدود ۳ تا ۴ اینچ ( ۷ تا ۱۰ سانتی‌‏متر) پایین مرکز زانو قرار‌‏دارد. براساس طب چین باستان این نقطه باعث تنظیم معده، ذخیره‌‏ی انرژی، تقویت جریان انرژی در کانال‌‏های انرژی و برطرف‌‏شدن نفخ می‌‏شود.

براساس پژوهش‌‏های علم معاصر فشار نقطه‌‏ی طب سوزنی ژوسانلی باعث تحریک معده و روده و دیگر فعالیت‌‏های آنزیمی و گوارشی می‌‏شود. همچنین موجب افزایش اشتها، کمک به هضم غذا، بهبود توانایی مغز و فعالیت قلب، افزایش تولید گلبول سفید خون و هموگلوبین و افزایش سطح هورمون‌‏های درون‌‏ریز و مقاومت بدن در برابر بیماری‌‏ها می‌‏شود.

همچنین طب سوزنی در نقطه‌‏ی ژوسانلی به پیشگیری از ابتلا به دردهای شکمی و معده، استفراغ، یبوست، اسهال، هپاتیت، التهاب کیسه‌‏ی صفرا و فشار خون بالا کمک‌‏می‌‏کند.

این سه نقطه‌‏، نقاط اصلی طب سوزنی هستند که توسط پزشکان باستان در درمان‌‏های پزشکی مورد استفاده ‌‏قرار‌‏می‌‏گرفته‌‏است.

در سال‌‏های اخیر پزشکان چینی متوجه‌‏شده‌‏اند که ماساژ این سه نقطه برای سیستم عصبی، ماهیچه‌‏ها، بافت‌‏ها و اندام‌‏ها مفید است به‌‏طوریکه تأثیرات مثبت آن از تأثیرات انواع ورزش‌‏های فیزیکی بیشتر است.

هر کدام از این سه نقطه را با انگشت شست یا وسط به مدت ۵ دقیقه و برای ۱۵ تا ۲۰ بار فشار‌‏دهید.

این مقاله تنها برای افزایش آگاهی افراد تهیه‌‏شده‌‏است و به عنوان درمان پزشکی تجویز نمی‌‏شود. لطفاً برای درمان هر نوع بیماری فیزیکی با پزشک مشورت‌‏کنید.

اپک تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *