Search
Asset 2

شهر شنیانگ در چین: ۸۰ درصد از کارمندان دولت به کووید مبتلا شده‌اند

(Bloomberg via Getty Images)
(Bloomberg via Getty Images)

نوشته: مینگهویی

در حالی که چین با آمار بالای ابتلا به کووید۱۹ دست و پنجه نرم می‌‌‌‏کند، کنفرانسی با نام پیشگیری و کنترل پاندمی در ۲۴ دسامبر در استان لیائونینگ برگزار شد و شهرداران تمام ۱۴ شهر استان به‌روزترین اطلاعات درباره وضعیت کووید در حوزه قضایی خود را ارائه کردند.

نیمی از ساکنان شنیانگ آلوده شدند

بنا بر این کنفرانس، ۵۰ درصد از ساکنان شنیانگ (پایتخت استان لیائونینگ) تا زمان برگزاری کنفرانس به این ویروس مبتلا شده‌ بودند. در میان کارمندان شهرداری، نتیجه آزمایش ۸۰ درصد آن‌ها مثبت بود و فقط ۱۲ درصد هنوز در محل کار حضور می‌یافتند. علاوه‌بر این، ۷۰ درصد از کارکنان پزشکی شهر مبتلا شده بودند، اما ۶۵ درصد از کادر پزشکی همچنان مشغول به کار بودند.

انتظار می‌رود میزان آلودگی ساکنان استان‌‌‌‏های دیگر در چین از جمله شنیانگ، و نیز چهار شهرستان تحت حوزه قضایی شنیانگ، تا اواسط ژانویه به ۸۰ درصد برسد.

از ۱۴ شهر گزارش‌شده در این کنفرانس، فقط شنیانگ از کمبود داروی تب شکایت نداشت. مشکلاتی که شهرهای دیگر با آن روبرو بودند عبارتند از: عرضه بانک خون به خط هشدار کاهش یافته بود، مراکز کفن‌ودفن به ظرفیت کامل خود رسیده بودند، کافی نبودن تعداد کارکنان پزشکی و داروها و نیز کمبود مواد اولیه موردنیاز برای ساخت داروی تب‌بُر. گرچه نرخ آلودگی در حومه شهر فقط بین ۱۰ تا ۲۰ درصد بود، اما با توجه به افزایش سفرهای آتی در تعطیلات سال نو چینی، احتمالاً بیشتر خواهد شد.

خطر گونه‌های جدید

اما آیا این احتمال وجود دارد که گونه‌های جدیدی ظاهر شوند که عفونی‌تر باشند؟ استوارت کمبل رِی، استاد بیماری‌های عفونی در دانشگاه جانز هاپکینز، اظهار داشت: «چین جمعیت بسیار زیاد و مصونیت محدودی دارد. و ظاهراً بستری است که می‌توان شاهد انفجار گونه‌ای جدید در آن بود.»

او طی مصاحبه‌ای در ۲۵ دسامبر توضیح داد: «وقتی شاهد موج‌های بزرگی از ابتلا بوده‌ایم، آن اغلب با ظهور گونه‌های جدید دنبال می‌شود. ویروس مانند یک بوکسور یاد می‌گیرد از مهارت‌هایی که شما دارید فرار کند و برای دور زدن سازگار شود.»

چین کمک سازمان جهانی بهداشت را رد کرد

سازمان جهانی بهداشت به‌تازگی اعلام کرده است که هیچ‌گونه اطلاعات به‌روزی درباره وضعیت کووید در چین و بستری بیماران در بیمارستان‌های چین، از این کشور دریافت نکرده است. این آژانس همچنین پیشنهاد اعزام متخصصان پزشکی به چین را داده، اما حزب کمونیست چین آن را رد کرده است.

دولت ایالات متحده با نگرانی از اینکه افزایش موارد ابتلا در چین ممکن است سلامت جهانی را تهدید کند، بارها پیشنهاد ارسال واکسن و سایر کمک‌ها را به چین داده است، اما حزب کمونیست چین آن را نیز رد کرده است.

در واکنش به افزایش موارد ابتلا در چین، دولت کره جنوبی نظارت بر مسافران ورودی از چین را تشدید کرده است. هر فردی که دمای بدنش بیش از ۳۷.۳ درجه سانتیگراد باشد، باید آزمایش پی‌سی‌آر انجام دهد.

حزب کمونیست چین از افراطی به افراطی دیگر می‌رود

حزب کمونیست چین در ۷ دسامبر، ناگهان به سیاست‌ حذف کامل کووید خود پایان داد و موارد مثبت از آن زمان در سراسر کشور به‌شدت افزایش یافته است. با وجود افزایش این موارد، کمیسیون ملی بهداشت (اِن‌اِچ‌سی) در ۲۶ دسامبر اصطلاح چینی برای کووید۱۹ را از «ذات‌الریه ویروس کرونای جدید» به «عفونت ویروس کرونای جدید» تغییر نام، و این بیماری را از کلاس اِی به کلاس ب تقلیل داد. درنتیجه برای مدیریت این بیماری عفونی تازه‌نامگذاری‌شده دیگر نیازی به قرنطینه نیست.

کارشناسان بر این باورند که حرکت ناگهانی حزب کمونیست چین از حذف کامل کووید به‌سمت بدون محدودیت، خطرات چشمگیری را برای شهروندان عادی ایجاد می‌کند که به حال خود رها شده‌اند.

نوشته: مینگهویی

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی