logo_eet

بررسی مشکوک‌‏ترین صندوق‌‏های آراء افغانستان امروز آغاز شد

epochtimes

کمیسیون انتخابات افغانستان، امروز شنبه بازشماری ۶ هزار صندوق مهم از ۲۳ هزار صندوق رأی‌‏گیری را آغاز کرد.

این صندوق‌‏ها مربوط به ولایات و مناطقی هستند که صحت آراء آنها بیشتر مورد تردید بوده و ادعاهای فراوانی مبنی بر وقوع تقلب در این مناطق وجود داشته است.

به‌‏گفته‌‏ی «نور محمد نور»، سخنگوی کمیسیون انتخابات، ستادهای دو نامزد ریاست‌‏جمهوری، هر یک ۳ هزار صندوق رأی را برای بررسی ویژه مشخص کرده‌‏اند که نتیجه‌‏ی آن برای هر دو ستاد بسیار سرنوشت‌‏ساز خواهد بود.

آقای نورمحمد گفته که در شمارش این صندوق‌‏ها، ماده‌‏ی ۱۶ از شاخص‌‏های ۱۶ گانه‌‏ی بررسی رأی، به شکل جدی اعمال خواهد شد.

در ماده‌‏ی ۱۶ شاخص‌‏ بررسی آراء آمده است که، آراء مناطقی که نتایج‌‏شان ۱۰۰ درصد یا بیشتر از ۱۰۰ درصد با دور اول انتخابات اختلاف داشته باشند، به‌‏شکل جدی تفتیش می‌‏شوند.

درحال حاضر ۲۶۰ تیم مشغول بررسی آراء هستند و تاکنون ۹ هزار صندوق از مجموع ۲۳ هزار صندوق رأی بازشماری و تفتیش شده است.

کمیسیون انتخابات گفته که پس‌‏از بررسی این ۶ هزار صندوق، نتیجه‌‏ی نهایی انتخابات ریاست‌‏جمهوری افغانستان را اعلام خواهد کرد.

این تصمیم در پی نزدیک شدن به آخر ماه اوت و پایان یافتن مهلت کمسیون انتخابات برای معرفی رئیس‌‏جمهور جدید افغانستان گرفته شده است.

«حامد کرزی»، رئیس‌‏جمهور افغانستان روز پنج‌‏شنبه، بار دیگر از مسئولین خواست که تا آخر ماه اوت یعنی تا ۱۵ روز دیگر تکلیف انتخابات افغانستان را مشخص نموده تا رئیس جمهور و دولت جدید کار خود را آغاز کند.

این در حالی‌‏ست که، گفت‌‏وگوهای کمیته مشترک دو ستاد در زمینه‌‏ی «ساختار و تقسیم صلاحیت‌‏ها در دولت آینده»، در جهت ایجاد حکومت «وحدت ملی» هنوز به نتیجه‌‏ی نهایی نرسیده است.

دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان که ۲۴ خردادماه برگزار شد، با اعتراض شدید «عبدالله عبدالله» یکی از دو نامزد این رقابت، بدون حصول نتیجه  متوقف شد و با میانجی‌‏گری آمریکا کمیسیون انتخابات تصمیم به بازشماری آراء گرفت.

اما کندی روند این بازشماری و به درازا کشده شدن زمان اعلام نتیجه، مشکلات بسیاری را برای این کشور بوجود آورد.

آقای عبدالله نامزد شکست خورده‌‏، مدعی شده بود تقلب گسترده و سازمان‌‏یافته‌‏ای از سوی رقیبش «اشرف غنی احمدزی» و حامیانش صورت گرفته است.

اپک‌‌‏تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌‌‏شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *