Search
Asset 2

هزاران کودک در افغانستان به کار کشت و تولید مواد مخدر مشغولند.

(Aref Karimi/AFP/Getty Images)
(Aref Karimi/AFP/Getty Images)
(Aref Karimi/AFP/Getty Images)

 

“انجیر ابراهیم ازهر”، معاون وزارت مبارزه با مواد مخدر افغانستان اعلام کرد: “هزاران کودک در افغانستان به کار کشت و تولید مواد مخدر مشغولند. علاوه برآن حدود ۱۰۰ تا ۲۵۰ هزار نفر از کودکان به مواد مخدر معتاد هستند.”

وی افزود: “فقر و ناامنی باعث شد که این کودکان در کشت‌زارهای خشخاش مشغول به کار شوند. وزارت مبارزه با مواد مخدر افغانستان، به شدت نگران سلامت جسمی این کودکان است.”

آقای “ازهر” بیان کرد: “یک میلیون و سیصد هزار شهروند افغانستان که میانگین سنین آنها ۱۵ تا ۶۰ سال است به مواد مخدر معتادند و تخمین زده شده که این معتادان در طی یک سال، حداقل ۳۶۵ میلیون دلار برای خرید مواد مخدر هزینه می کنند.”

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان نیز در بررسی‌های اخیر خود، به رقم ۳۰۰ هزار نفری کودکان معتاد به مواد مخدر در افغانستان دست‌یافته است. “سیما سمر” رئیس این کمیسیون، پیش‌تردر گفت و گوی خود با خبرنگار ایسنا علت شیوع این پدیده را فقر و عدم دسترسی کودکان به خدمات آموزش و پرورش دانسته بود. این آمار از ۲۷ ولایت افغانستان تهیه شده است.

بسیاری از این کودکان از سنین شیرخوارگی و توسط والدین‌شان به مواد مخدر معتاد می‌شوند. زیرا والدین آنها به کار در مزارع خشخاش مشغولند و برای تمرکز بر کار در مزرعه، با استفاده از تریاک به عنوان مسکن و خواب‌آور، کودک را در خواب نگاه می‌دارند.

این کودکان بعدها و در سنین نوجوانی، بهترین گزینه‌ی قاچاقچیان برای حمل و نقل و فروش مواد مخدر هستند.

اداره جرایم سازمان ملل گزارش داده‌‌‏است که ارزش مواد مخدر تولید شده در افغانستان بالغ بر ۶۸ میلیارد دلار در سال است. از این رقم٬ یک میلیارد و ۲۰۰ هزار دلار که معادل پنج درصد ارزش کل مواد مخدر است، به کشاورزان می‌رسد٬ دو میلیارد و دو صد هزار دلار دیگر سهم قاچاقچیان مواد مخدر است و مبلغ ۴۵۰ میلیون دلار نیز به  طالبان می‌رسد.

 آقای “ازهر” ضمن بیان این مطلب که یکی از دلایل افزایش کشت و تولید مواد مخدر در افغانستان، تقاضاهای مکرر از خارج کشور است، گفت که در سال ۹۲، ماموران مبارزه با مواد مخدر در افغانستان هزاران هکتار زمین و ده‌ها کارخانه تولید هیرویین را ازبین بردند.

اپک تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان می‌شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی