Asset 2

اتهامات علیه ترامپ؛ تضمینی برای پیروزی او یا ابزاری در دست رقبایش؟

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور پیشین و نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۲۴ آمریکا
(Anna Moneymaker-Pool/Getty Images)

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور پیشین و نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۲۴ میلادی برای کارزار انتخاباتی خود با دو جبهه به ظاهر متفاوت روبرو است که هر دو به دنبال شکست دادن وی در انتخابات پیش‌رو هستند.  

از یک طرف جو بایدن و تیمش که اکنون در کاخ سفید حضور دارند، در تلاش هستند تا وی را با چالش‌های قضایی متعددی از سوی وزارت دادگستری تضعیف کنند. از سوی دیگر تعدادی از نامزدهای انتخاباتی از حزب جمهوریخواه که زمانی از حمایت‌های ترامپ برای تصدی پست‌های سیاسی برخوردار بودند، درصدد استفاده از چالش‌های قضایی مطرح شده علیه ترامپ هستند تا رای طرفداران حزب جمهوری‌خواه را به نفع خود تغییر دهند.  

پیشتازی ترامپ

در این دور از کارزارهای انتخاباتی، نهادهای وابسته به محافل سیاسی و آکادمیک با انجام نظرسنجی‌هایی در تلاش هستند تا به طور دقیقتری پیش‌بینی کنند که کدام نامزد ریاست‌جمهوری در دوره بعد وارد کاخ سفید خواهد شد.  

به گزارش دیلی‌میل، نظرسنجی‌های تازه در ایالت آیوا نشان می‌دهد که دونالد ترامپ از حمایت ۴۳ درصدی طرفداران جمهوری‌خواه در رقابت با هم‌حزبی‌هایش پیشتاز است و حتی محبوبیتش نسبت به ماه‌های گذشته افزایش پیدا کرده است، درحالیکه ران دیسانتیس در جایگاه دوم با حمایت ۱۷ درصدی، محبوبیتش در ماه‌های اخیر ۹ درصد کاهش پیدا کرده است. دیلی‌میل می‌افزاید که این نظرسنجی از اول تا هفتم اوت و بلافاصله پس از سومین کیفرخواست جنایی علیه ترامپ انجام شد. 

 جیمز جانسون از موسسان شرکت نظرسنجی جمهوری‌خواه که این نظرسنجی را انجام داده است، گفت که کیفرخواست‌ها تنها به ترامپ کمک کرد تا موقعیت خود را در آیووا تثبیت کند. 

نویسنده این رسانه معتقد است که نظرسنجی‌های ایالت آیووا معیارسنج بسیار مهمی در رقابت های انتخاباتی است، بدلیل اینکه اولین ایالتی است که نامزد منتخب خود را انتخاب می کند، بنابراین نتایج این نظرسنجی‌ها می‌تواند یک کمپین انتخاباتی را ایجاد کند یا شکست دهد. 

وی می‌افزاید: «تاکنون مشکلات حقوقی که برای ترامپ بوجود آمده به دیسانتیس کمکی نکرده است تا در میان جمهوری‌خواهان حمایت بیشتری بدست آورد. درحالیکه رئیس‌جمهور سابق هفته گذشته به دادگاه رفت تا در چهار اتهام مرتبط با تلاش برای ماندن در قدرت پس از انتخابات ۲۰۲۰ بی‌گناهی خود را ثابت کند.»  

در میان جمهوری‌خواهان ران دیسانتیس، فرماندار فلوریدا مهم‌ترین رقیب انتخاباتی ترامپ است. 

«به سمت تاریکی»

اخیرا دونالد ترامپ رئیس جمهور پیشین آمریکا بار دیگر تاکید کرده است که هیچ تردیدی ندارد که در نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ آمریکا تقلب و دزدی صورت گرفته است. او گفت که جو بایدن از وزارت دادگستری این کشور به عنوان یک سلاح استفاده می‌کند تا رقیب سیاسی خود (دونالد ترامپ) را از سر راه بردارد.  

هر چند نظرسنجی‌های اولیه نشان داده است که ترامپ نسبت به دیگر نامزدهای حزب جمهوری‌خواه با اختلاف زیادی پیشتاز است، اما به نظر می‌رسد ران دیسانتیس و مایک پنس بیش از دیگر نامزدهای این حزب در تلاش هستند تا نظرهای موافق ترامپ را تغییر دهند و اقبال عمومی را به سوی خود جلب کنند.  

در چند روز گذشته ترامپ با انتشار پست‌هایی مایک پنس را محکوم کرد. گفته میشود پنس قرار است علیه او و قاضی در پرونده موسوم به ۶ ژانویه شهادت دهد. ترامپ می‌گوید که مایک پنس «به سمت تاریکی رفته است.» 

پیش از این، جان لورو، وکیل ترامپ، روز یکشنبه در برنامه “Face the Nation” شبکه CBS گفته بود که تیم حقوقی آقای ترامپ معتقد است که شهادت آقای پنس در دادگاه می‌تواند در تبرئه رئیس‌جمهور سابق از هرگونه تخلف در پرونده موسوم به ۶ ژانویه بسیار حیاتی باشد. 

به گفته آقای لورو، پنس به دو دلیل می‌تواند بهترین شاهد برای تبرئه رئیس‌جمهور سابق آمریکا باشد و اثبات کند که در انتخابات ۲۰۲۰ جو بایدن بخاطر تقلب و دزدی در آرا، پیروز انتخابات شد. دلیل اول این است که پنس موافق است که جان ایستمن، وکیل حقوقی که به ترامپ مشورت حقوقی می‌داد، یک وکیل شرافتمند و محترم بود. بنابراین مایک پنس می‌تواند شهادت دهد که آقای ترامپ برای به چالش کشیدن نتایج این انتخابات از توصیه‌های متخصص حقوقی پیروی کرد.   

وی افزود: «دلیل دوم این است که پنس موافق است که تخلفات انتخاباتی، تقلب و اقدامات غیرقانونی در سطح ایالتی وجود داشته است. همه این‌ها هرگونه ادعای جنایتکارانه از سوی رئیس جمهور ترامپ را از بین می‌برد.»  

آقای لورو افزود که آقای ترامپ و پنس در خوانش قانون اساسی در مورد اینکه آیا معاون رئیس‌جمهور در زمان انتخابات، اختیار قانونی برای رد آرای مشکوک الکترال و بازگرداندن این موضوع به ایالت‌ها برای بحث را داشت یا خیر، اختلاف‌نظر داشتند.  

این وکیل دادگستری گفت که در پایان، آنچه آقای ترامپ از آقای پنس خواست در ۶ ژانویه انجام دهد، این بود که نتایج انتخابات را باطل نکند، بلکه شمارش آرای الکترال را متوقف کند تا امکان بحث بیشتر در ایالت فراهم شود.  

مجله تایم در تحلیلی نوشته است که از بین همه نامزدهای جمهوری‌خواه ریاست‌جمهوری، هیچ یک خطری بزرگتر از مایک پنس برای آینده دونالد ترامپ نیست. هر چند در میان جمهوریخواهان ترامپ پیشتاز است و بین او و دیگر نامزدهای جمهوریخواه فاصله زیادی است، بخصوص پنس ۵۰ امتیاز از ترامپ عقب‌تر است، اما پنس می‌تواند مهم‌ترین شاهد در پیگرد قانونی بازرس ویژه جک اسمیت علیه ترامپ به دلیل تلاش برای براندازی انتخابات ۲۰۲۰ باشد.  

شکاف در میان جمهوری‌خواهان

در یک کیفرخواست ۴۵ صفحه‌ای که روز سه‌شنبه اول اوت منتشر شد، دادستان‌ها فدرال مدعی شدند که ترامپ آگاهانه دروغ‌های مربوط به تقلب در انتخابات را منتشر کرده و در تلاشی غیرقانونی برای ماندن در قدرت بوده است.   

تایم گزارش می‌دهد که در یکی از تماس‌های تلفنی آن‌ها در روزهای قبل از حمله، ترامپ ظاهرا به پنس می‌گوید که او بیش از حد صادق است. زیرا معاون او از رد یکجانبه نتایج انتخابات خودداری کرد. 

 در مورد دیگری پنس برای تبریک گفتن تعطیلات کریسمس با ترامپ تماس می‌گیرد، اما ترامپ به سرعت موضوع بحث را به حادثه ۶ ژانویه تغییر می‌دهد و سعی میکند، او را برای لغو پیروزی جو بایدن تحت فشار بگذارد. این‌ها یادداشت‌هایی است که پنس به بازپرس ویژه ارائه کرده است.  

در حال حاضر مایک پنس نه تنها در مقابل رئیس سابقش برای نامزدی حزب جمهوری‌خواه در سال ۲۰۲۴ رقابت می‌کند، بلکه به عنوان یک بازیگر اصلی در پیگرد قانونی علیه رئیس‌جمهوری که با او کار می‌کرد، نقش دارد.  

پس از تحقیقات طولانی، بازپرس ویژه چهار اتهام از جمله توطئه برای کلاهبرداری از دولت، توطئه علیه حق رای، توطئه برای جلوگیری از روند رسمی انتخابات را علیه ترامپ مطرح کرد.  

ترامپ روز چهارشنبه در پلتفرم تروث سوشال نوشت: «من از مایک پنس احساس بدی دارم. او نتوانست (برای ادعاهایش) هیچ کسی از کارمندان دولت ترامپ را با خود همراه کند. پنس نتوانست قدرت معاونت ریاست‌جمهوری را درک کند.»  

متحدان ترامپ پیگرد قضایی اسمیت را به عنوان نمونه‌ای از «شکار جادوگران سیاسی» معرفی می‌کنند. آن‌ها می‌گویند که نقش پنس در کیفرخواست بخشی از ترفندی برای ایجاد تفرقه در جمهوری‌خواهان است. مایک دیویس به تایم می‌گوید: «تمام استراتژی پنس این است که بین جمهوری‌خواهان شکاف ایجاد کند…این برای ترامپ در موقعیت رئیس جمهور غیرقانونی نیست که از معاونش بخواهد نتایج انتخابات را تایید نکند. برخی ممکن است فکر کنند که این خواسته احمقانه است اما یک جرم و جنایت محسوب نمی‌شود.»  

«از پنس ناامید شدم» 

کیت کلوگ، مشاور سابق امنیت ملی مایک پنس در واکنش به موضع پنس گفته است که هر چند به خدمات آقای پنس به کشور در دوران معاونت رئیس‌جمهور احترام میگذارد، از اقدامات اخیر وی در مورد رقیب سال ۲۰۲۴ خود آقای ترامپ ناامید شده است. 

این مقام سابق کاخ سفید با تمجید از سبک رهبری دونالد ترامپ در شبکه تروث سوشال نوشت: «من در سال‌های خدمت به این کشور در کنار رهبران بسیاری کار کرده‌ام. در میان آن‌ها، رئیس‌جمهور دونالد ترامپ به‌عنوان شخصیتی با عزم تزلزل‌ناپذیر، چشم‌اندازی عمیق برای آمریکا و شجاعت برای موضع‌گیری متمایز است.» 

«اول آمریکا» 

هم‌چنین ران دیسانتیس، ادعای ترامپ درباره تقلب در انتخابات ریاست‌جمهوری گذشته را زیر سوال برده است.  

او در جریان یک کارزار انتخاباتی در آیووا گفت که بسیاری از ادعاهای مطرح شده در تقلب در انتخابات ۲۰۲۰ درستیشان اثبات نشده است. براساس گزارش نیویورک تایمز این بی‌سابقه ترین حمله دیسانتیس علیه ترامپ بود که وی را متهم به ادعای «بدون مدرک» درباره تقلب و دزدی در آرای انتخاباتی سال ۲۰۲۰ آمریکا کرد.  

بعد از اعلام نامزدی دیسانتیس در انتخابات ۲۰۲۴ ترامپ با اشاره به حمایت‌هایش از دیسانتیس برای تصدی پست فرمانداری ایالت فلوریدا، در تروث سوشال نوشت که «متأسفانه، به جای قدردانی، دیسانتیس اکنون به همان مردی حمله می‌کند که حرفه او را نجات داده است. آیا زمان آن نرسیده که دیسانتیس به یاد بیاورد که چگونه به جایی که هست رسیده است؟» 

دیسانتیس در اولین سخنرانی بعد از نامزدی در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۴ گفت که دونالد ترامپ رئیس‌جمهور سابق آمریکا در مورد هزینه‌های فدرال، سقط ‌جنین و جنایت، نگاهی چپ‌گرایانه پیدا کرده است و فقط به «اول آمریکا» اشاره می‌کند. 

او مدعی شد که ترامپ نمی‌تواند در انتخابات ریاست جمهوری پیروز شود.  

روزنامه هیل، ماه گذشته یک نظرسنجی تازه از دانشگاه آتلانتیک فلوریدا منتشر کرد که در آن رای دهندگان ثبت‌نام‌شده حزب جمهوری خواه در پاسخ به این سوال که اگر انتخابات ۲۰۲۴ امروز برگزار شود، از چه کسی حمایت می‌کنند؟ حدود نیمی از شرکت‌کنندگان گفته بودند که از ترامپ حمایت می‌کنند، درحالی‌که ۳۰ درصد رای‌دهندگان از دیسانتیس حمایت می‌کردند اما از مجموع رای‌دهندگان چه از حزب جمهوری‌خواه یا جناح‌های دیگر، دیسانتیس ۵۴ امتیاز نسبت به ترامپ که ۵۰ امتیاز را بدست آورده بود، پیشتاز بود. 

همچنین ترامپ با اختلاف ۱۰ امتیاز از بایدن پیش بود.  

این رسانه با استناد به نتایج این نظرسنجی گزارش می‌دهد که دونالد ترامپ در ایالت فلوریدا از حمایت کاملا پایدار رای‌دهندگان برخوردار است.  

در این دوره از کارزارهای انتخاباتی، دونالد ترامپ اعلام کرده است که عهدنامه وفاداری کمیته ملی جمهوری‌خواهان را که امضای آن برای شرکت نامزدهای ریاست‌جمهوری در مناظره مقدماتی این حزب الزامی است، امضا نخواهد کرد و نمی‌خواهد به افرادی تعهد بدهد که با آن‌ها موافق نیست.  

او بدون نام بردن از کاندیدای خاصی گفته است که حداقل سه یا چهار نفر از نامزدهای ریاست‌جمهوری در حزب جمهوری‌خواه حضور دارند که او حاضر نیست از آن‌ها برای ریاست‌جمهوری حمایت کند.  

در ادامه تلاش‌های ترامپ و تیم حقوقی‌اش برای اثبات تقلب در انتخابات ۲۰۲۰ میلادی، جمهوری‌خواهان در سال ۲۰۲۲ بعد از بررسی آرا در لنگلید واقع در ویسکانسین، ماریکوپا در آریزونا و ایالت تگزاس اعلام کردند ‌که در این مناطق به نفع بایدن در آرا تقلب صورت گرفته و جو بایدن به‌طور قانونی انتخاب نشده است.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی