Search
Asset 2

کارشناسان: حمایت از حماس نشان می‌دهد که دانشگاه‎های آمریکا در آموزش اخلاق شکست خورده‌اند

آیا دانشگاه‎های آمریکا در آموزش اخلاق شکست خورده‌اند؟|
در راهپیمایی اعتراضی دانشجویان به حمایت از مردم فلسطین در لس‌آنجلس در ۲۵ اکتبر ۲۰۲۳ یک معترض پلاکاردی را در دست دارد که پرچم فلسطین را در کنار پرچم آرتساخ (نام ارمنی قره‌باغ کوهستانی) نشان می‌دهد. (Frederic J. Brown/AFP/Getty Images)

تعدادی از کارشناسان بنیاد هریتیج با بررسی حمایت دانشجویان از حماس می‌گویند که زمان آن فرا رسیده است که مدارس و دانشگاه‌های ایالات متحده بر آموزش اخلاق تمرکز کنند.

بنیاد هریتج، یکی از سازمان‌های تحقیقاتی در آمریکا میزبان برنامه‌ای با عنوان «برای ارتقای آموزش و فضیلت: آموزش اخلاقی در دانشگاه» در روز چهارشنبه، بیست و نهم نوامبر بود. پژوهشگران و برخی شخصیت‎‌های دانشگاهی در این برنامه نظرات خود را برای اصلاح آموزش عالی در آمریکا ارائه کرده‌اند.

جی گرین، محقق ارشد بنیاد هریتیج می‌گوید: «حمایت گسترده دانشجویان از یک گروه تروریستی خشن نشان می‌دهد که دانشگاه‌های آمریکا در آموزش اخلاق به دانشجویان شکست خورده‌اند. استقبال از تروریسم ناشی از منطق نظریه انتقادی است که در بسیاری از کالج‌ها تدریس می‌شود.»

به گفته وی، «بر اساس این نظریه، جهان به دو دسته ظالم و مظلوم تقسیم‌بندی می‎شود، به طوری‌که هر کسی با هویت گروهی‌اش در یکی از این دو دسته قرار داده می‌شود. بنابراین هیچ محدودیتی برای اینکه چقدر می‌توانید با یک فرد رفتار خشنی داشته باشید، وجود ندارد و رفتار خشن یا ملایم با افراد بر اساس بد بودن یا خوب بودن گروهش تعیین می‌شود.»

بسیاری از معتقدان به نظریه انتقادی، اسرائیلی‌ها را افرادی ستمگر و فلسطینیان را مردمی مظلوم می‌دانند.

این پژوهشگر معتقد است که بر همین مبنا تدریس نظریه انتقادی در دانشگاه‌ها به طور مستقیم باعث شده است تا دانشجویان «شعارهای نسل‌کشی» علیه اسرائیل سر دهند.

در هفتم اکتبر، اعضای حماس با عبور از مرز اسرائیل، بیش از ۱۲۰۰ نفر را کشتند و بیش از ۲۰۰ غیرنظامی را به گروگان گرفتند. این حمله آغازی بر جنگی بزرگتر در نوار غزه بود که هزاران کشته برجای گذاشت. ساعاتی بعد از این حمله رسانه‌های داخلی ایران با انتشار تصاویر و ویدیوهایی از نوار غزه اعلام کردند که فلسطینیان در نوار غزه به مناسبت «عملیات طوفان الاقصی» جشن گرفته‌اند. در آلمان نیز گزارش‌هایی از جشن و شادی هواداران حماس در برلین منتشر شد.

جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا گفت که دولت اسرائیل تصاویری از این حمله را در اختیار وی قرار داده است. این تصاویر نشان می‌دهد که حماس، کودکان را سر بریده است.

حماس سر بریدن کودکان و حمله به زنان را رد کرده است.

بعد از آغاز جنگ میان اسرائیل و حماس، در پردیس‌های دانشگاهی از جمله دانشگاه کالیفرنیا، دانشگاه ایالتی آریزونا، دانشگاه ایالتی کالیفرنیا لانگ بیچ و دانشگاه کارولینای شمالی در چپل‌هیل دانشجویان همدردی و حمایتشان از حماس را نشان دادند.

پرچم فلسطین در راهپیمایی‌ها به اهتزاز درآمد و تظاهرکنندگان در حمایت از حماس شعار دادند. کمیته همبستگی فلسطین در کالج هاروارد در بیانیه‌ای با اشاره به اسرائیل در فیسبوک نوشت: «تنها مقصر، رژیم آپارتاید است.» ده‌ها گروه دانشجویی در دانشگاه هاروارد این بیانیه را امضا کردند.

آلبرت چانگ، استادیار دپارتمان اصلاحات آموزشی آرکانزاس می‌گوید که به جای نظریه انتقادی، دانش‌آموزان در دبیرستان و کالج باید «آموزش کلاسیک» دریافت کنند که استدلال اخلاقی و تفکر منطقی را آموزش می‌دهد.

وی می‌افزاید که دانش‌آموزان و دانشجویانی که آموزش کلاسیک دریافت می‌کنند، تفکر مستقل را می‌آموزند، به جای اینکه با نظریه انتقادی و موضوعاتی که این روزها از نظر سیاسی رایج هستند، شستشوی‌ مغزی شوند.

به گفته کایل واشوت، رئیس کالج کاتولیک وایومینگ، اگرچه آموزش استدلال و تفکر مستقل به دانش‌آموزان و دانشجویان کمک می‌کند تا بتوانند استدلال‌های اخلاقی خودشان را داشته باشند، اما رایج کردن آموزش کلاسیک به مدارسی که در آن نظریه انتقادی را آموزش می‌دهند، چالش برانگیز خواهد شد.

وی ادامه می‌دهد که در گذشته، دانشجویان با ارائه استدلال‌های منطقی و تلاش برای اثبات باورهای خود به دنبال کشف حقیقت بودند، اما تقسیم‎بندی که نظریه انتقادی به هویت‌های «ظالم» و «مظلوم» ارائه می‌کند، چارچوب تفکر مستقل را رد می‌کند. براساس نظریه انتقادی هیچ راه‌حل واقعی آکادمیک برای حل مشکل وجود ندارد و (ساختارهای) قدرت، تنها راه‌حل مشکلات است.

به گفته رئیس کالج کاتولیک وایومینگ، طرفداران نظریه انتقادی، قدرت بیشتری در دانشگاه‌ها دارند و تعداد دانشگاه‌هایی که (در آمریکا) مخالف نظریه انتقادی باشند، آنقدر کم است که در عمل، تعدادشان به صفر می‌رسد. در چنین شرایطی کسانی که خواهان آزادی در آموزش دانشگاه‌ها هستند، باید کمک مالی به این دانشگاه‌ها را متوقف کنند و شروع به ساختن دانشگاه‌های جدیدی کنند.

جی گرین، پژوهشگر می‌گوید که ایالات متحده برای اصلاح آموزش عالی نیاز به (ایجاد) هزاران دانشگاه ندارد، بلکه تاسیس ده‌ها دانشگاه با رویکرد آموزش کلاسیک این کارکرد را خواهد داشت.

وی با اشاره به تجربه تاریخی آمریکا در اصلاح آموزش عالی در دانشگاه‌ها می‌افزاید: «ما مشکل مالی نداریم. ما نیاز به اراده (برای اصلاح آموزش عالی) داریم. گروهی از افراد ثروتمند جامعه آمریکا در قرن نوزدهم مجموعه کاملی از دانشگاه‌ها را تاسیس کردند؛ زیرا در آن زمان از دانشگاه‌های آمریکایی ناراضی بودند.»

به گفته وی، دانشگاه‌هایی که برای دانشجویان سیستم آموزش اخلاق‌مدار فراهم می‌کنند، باید آن‌ها را در محیط‎هایی قرار دهند که به ارتباط اجتماعی تشویقشان کنند، چراکه وقتی دانشجویان احساس تنهایی می‌کنند و به شبکه‌های اجتماعی پناه می‌برند و دنیا را از این دریچه می‌بینند، در مقابل تلقینات رادیکال بیشترین آسیب‌پذیری را دارند.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی