Search
Asset 2

در واکنش به گزارش حقوق بشر، چین گفت‌‏وگوهای خود را با بریتانیا لغو کرد

«دیوید کامرون»، نخست‎وزیر بریتانیا (چپ) و «لی که چیانگ»، نخست‌‏وزیر چین (راست) در مراسم امضای قرارداد در تالار بزرگ خلق در مرکز شهر پکن، در ۲ دسامبر ۲۰۱۳.  کامرون در طول این بازدید درباره‌‏ی نقض حقوق بشر در چین صحبت نمود که باعث لغو یک‌‏جانبه‌‏ی قرارداد از سوی چین شد.
«دیوید کامرون»، نخست‎وزیر بریتانیا (چپ) و «لی که چیانگ»، نخست‌‏وزیر چین (راست) در مراسم امضای قرارداد در تالار بزرگ خلق در مرکز شهر پکن، در ۲ دسامبر ۲۰۱۳. کامرون در طول این بازدید درباره‌‏ی نقض حقوق بشر در چین صحبت نمود که باعث لغو یک‌‏جانبه‌‏ی قرارداد از سوی چین شد.
«دیوید کامرون»، نخست‎وزیر بریتانیا (چپ) و «لی که چیانگ»، نخست‌‏وزیر چین (راست) در مراسم امضای قرارداد در تالار بزرگ خلق در مرکز شهر پکن، در ۲ دسامبر ۲۰۱۳. کامرون در طول این بازدید درباره‌‏ی نقض حقوق بشر در چین صحبت نمود که باعث لغو یک‌‏جانبه‌‏ی قرارداد از سوی چین شد.

مقامات چین گفت‌‏وگوی حقوق بشری خود را با دولت بریتانیا، با‌‏استناد به «اظهارات غیرمسئولانه و نسنجیده» دولت بریتانیا درباره‌‏ی وضعیت حقوق بشر در چین لغو کردند.

به‌‏گفته‌‏ی مقامات چینی، گزارش اخیر حقوق بشر درباره‌‏ی چین که توسط بریتانیا منتشر شده است، شامل «تهمت‌‏ها و انتقادهای نامعقول» است.

در گزارش حقوق بشر و دموکراسی که توسط وزارت امور خارجه‌‏ی بریتانیا و کشورهای مشترک‌‏المنافع در تاریخ ۱۰ آوریل منتشر شده از چین به‌‏عنوان “کشوری که باید نگران آن بود”، نام برده شده است.

ما کاملاً از این گزارش حمایت می‌‏کنیم.

(سخن‌‏گوی دفتر امور خارجه‌‏ی بریتانیا و کشورهای مشترک‌‏المنافع)

این گزارش شامل همان شرح اولیه از وضعیت حقوق بشر در چین است که توسط گروه‌‏های بین‌‏المللی حقوق بشر و دیگر دولت‎های غربی، از‌‏جمله ایالات متحده آمریکا ارائه شده است.

در این گزارش آمده است: «رشد اقتصادی چین به‌‏منظور کمک‌‏به بهبود حقوق اقتصادی و اجتماعی بسیاری از شهروندان چینی همچنان ادامه دارد؛ با این حال، حقوق سیاسی و مدنی مردم به‌‏طور قابل توجهی محدود شده است.”

در بخش چین این گزارش، به بررسی جزئیات مهم‌‏ترین موارد سوء‌‏استفاده از حقوق بشر در چین پرداخته است؛ که حتی شامل برخی پیشرفت‌‏های جزئی مثل تعهداتی که در ماه نوامبر (هرچند اکنون لغو شده است) مبنی‌‏بر این‌‏که چین باید استفاده از اعضای بدن زندانیان محکوم‌‏به اعدام را متوقف سازد، می‌‏باشد.

وزیر امور خارجه‌‏ی چین مشخص نکرده است که کدام بخش از این گزارش «غیرمسئولانه و نسنجیده» است.

با‌‏این‌‏وجود، «هوآ چانینگ»، سخن‌‏گوی وزارت امور خارجه‎ی چین، برخی از نظرات رژیم چین را درخصوص لغو گفت‌‏وگو با بریتانیا را تشریح کرد.

هُوآ در جلسه‌‏ی پرسش و پاسخ با گزارش‌‏گران که به‌‏صورت آن‌‏لاین منتشر شد، اظهار داشت: «در گفت‌‏وگوی میان کشور‌‏ها، باید اصل برابری و احترام متقابل رعایت شود؛ ضمن این‌‏که هدف از گفت‌‏و‌‏گو، بهبود درک و افزایش اعتماد متقابل و ترویج همکاری است».

با‌‏توجه‌‏به این اظهارات، به‌‏نظر نمی‎رسد شرح نقض حقوق بشر شهروندان چینی توسط نیروهای امنیتی حزب کمونیست، موافق‌‏با نفس گفت‌‏و‌‏گو‌‏ها باشد. به‌‏گفته‌‏ی هوآ، گزارشی که توسط بریتانیا منتشر شده، «به‌‏بهانه‌‏ی حقوق بشر، به دخالت در سیاست‌‏های داخلی چین و حاکمیت نظام قضایی آن پرداخته است.»

یک سخنگوی دفتر امور خارجه و کشورهای مشترک‌‏المنافع بریتانیا در بیانیه‌‏ای تلفنی اظهار داشت: «لغو یک‌‏جانبه‌‏ی گفت‌‏وگو‎ها توسط دولت چین که قرار بود در ۱۶ آوریل برگزار شود، مأیوس‎کننده است.»

این سخن‌‏گو ادامه داد: «دلیل به‌‏تأخیر افتادن این گفت‌‏وگو‌‏ها برای ما مشخص نیست…. اما ما این گفت‌‏وگو‌‏ها را بخش مهمی از روابط دو‌‏جانبه با چین در‌‏نظر می‌‏گیریم.»

توافق در برگزاری این گفت‌‏وگوها میان دیوید کامرون، نخست‌‏وزیر بریتانیا و  لی که چیانگ، نخست وزیر چین در ماه دسامبر گذشته انجام شد.

به‌‏نظر نمی‌‏رسد بریتانیا در‌‏خصوص این گزارش عقب‌‏نشینی کند. به‌‏گفته‌‏ی سخن‌‏گو، هیچ برنامه‎ای درباره‌‏ی تغییر شرایط گزارش شده‌‏ی حقوق بشر در چین وجود ندارد: « ما کاملاً از این گزارش حمایت می‌‏کنیم.»

اپک تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌‏شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی