Search
Asset 2

موافقت‌‏ها و مخالفت‌‌‌‏ها با جمع آوری پوستر‌‌‌‏های ضد آمریکایی

پوستر‌‌‌‏ ضد آمریکایی، میدان فلسطین تهران، ۲۷ اکتبر ۲۰۱۳. این پوستر‌‏ها در حال حاضر از سطح شهر جمع‌‏آوری شده‌‏اند. (BEHROUZ MEHRI/AFP/Getty Images)
پوستر‌‌‌‏ ضد آمریکایی، میدان فلسطین تهران، ۲۷ اکتبر ۲۰۱۳. این پوستر‌‏ها در حال حاضر از سطح شهر جمع‌‏آوری شده‌‏اند. (BEHROUZ MEHRI/AFP/Getty Images)
پوستر‌‌‌‏ ضد آمریکایی، میدان فلسطین تهران، ۲۷ اکتبر ۲۰۱۳. این پوستر‌‏ها در حال حاضر از سطح شهر جمع‌‏آوری شده‌‏اند. (BEHROUZ MEHRI/AFP/Getty Images)

چند روز پس از جمع‌آوری بیلبوردهایی با عنوان “صداقت امریکایی”، که هفته‌ی گذشته بر در و دیوارهای تهران نصب شده بود، حاشیه‌های آن همچنان ادامه دارد.

مضمون اصلی بیلبوردهای مذکور که مستقیماً مذاکرات ایران و امریکا را نشانه می‌رفت، “غیر قابل اعتماد بودن امریکا” در مذاکرات اتمی با ایران بود.

در یکی از این پوسترها چنگال یک پرنده‌ی شکاری برای دست دادن به سوی دستی دراز شده است تا مفهوم دشمنی تداعی شود. در پوستری دیگر نیز دو نفر با کت و شلوار پای میز مذاکره نشسته‌اند، در حالی‌که یکی از آنان شلوار نظامی پوشیده است. در این پوسترها به طور مشخص از پرچم‌های ایران و امریکا استفاده شده بود.

صراحت و تندی زبان بصری در این پوسترها موجب واکنش‌های بسیاری در میان مسئولان کشور شد. واکنش‌هایی که در نهایت مسئولان شهرداری تهران را برآن داشت تا جمعه شب اقدام به جمع‌آوری این پوسترها از سطح شهر نمایند.

وزیر امور خارجه‌ی ایران، در صفحه‌ی فیس‎بوک خود، با زبان طنز و کنایه اشاره کرد که “در روزهای گذشته مهرورزی‌های فراوانی به صورت مستقیم و غیرمستقیم به بنده و سیاست خارجی حتی در معابر عمومی پایتخت ابرازشد.” “محمد جواد ظریف” در ادامه با جدی نگرفتن این موضوع، به حمایت‌های مسئولان و مردم از سیاست خارجی ایران اشاره کرد.

یک عضو شورای شهر تهران نیز در مصاحبه‌ی خود با خبرگزاری “ایسنا”، ضمن انتقاد از نصب این پوسترها، از شهرداری تهران خواست تا با اینگونه اقدامات هوشیارانه‌تر برخورد کند.

“محسن سرخو” در صحبت‌هایش بیان کرد: “باید به دور از جوسازی اجازه دهیم مسئولان قانونی کشور که حتما تحت نظر مقام معظم رهبری کار می‌کنند، اقدامات درست و برنامه‌ریزی خود را انجام دهند و از هر گونه جوسازی و حرکت احساسی پرهیز شود.”

وی همچنین افزود: “منافع کشور و نظام مقدس جمهوری اسلامی اولویت اول است و اینکه بخواهیم بیلبوردهای اهانت‌آمیز درج کنیم که خدایی ناکرده مغایر برنامه‌ریزی‌های مسئولان کشور باشد؛ خوب کار درستی نیست”.

یک عضو دیگر شورای شهر تهران مواضع به مراتب تندتری اتخاذ کرده و در اظهارنظرهای خود اشاره کرد که نصب این بیلبوردها از طرف هرگروهی که انجام شده باشد، کاری غیر اصولی و ضد امنیت ملی است.

“غلام‌رضا انصاری” بیان کرد: “قطعا حرکت‌های اخیر دولت با هماهنگی شورای امنیت ملی و مقام معظم رهبری انجام شده است. هر کسی یا هرجایی که این بیلبوردها را نصب کرده کاری ضد امنیت ملی انجام داده است و باید سازمان‌های مسئول مانند وزارت اطلاعات و خود شورای امنیت ملی وارد شود و با دست اندرکاران این مسئله برخورد شود”.

وی اشاره کرد که در جلسه‌ی بعدی شورای شهر تهران، این مسأله به صورت قانونی و حقوقی پیگیری خواهد شد.

نصب این پوسترها اما حامیانی نیز در میان مسئولان داشته است.

سردبیر روزنامه‌ی کیهان، در یادداشتی که در شماره‌ی روز یکشنبه‌ی این روزنامه منتشر شد، ضمن انتقاد شدید از جمع‌آوری بیلبوردهای مذکور، به مسئولانی که نصب این بیلبوردها در آستانه‌ی مذاکرات ایران و ۵+۱ خلاف مصلحت دانستند، را خطاب قرار داد و نوشت: “معلوم نیست مسئولان محترم در مقابل کدام چراغ سبز آمریکا دستور جمع‌آوری بیلبوردهایی را داده‌اند که فقط نسبت به بی‌صداقتی حریف هشدار می‌داد؟”

“حسین شریعتمداری” در بخش دیگری از نوشتارش اضافه کرد: ” باید از کسانی که شهرداری تهران را با فشار همه‌جانبه، وادار به جمع‌آوری بیلبوردها کرده‌اند، پرسید؛ در مقابل کدام نرمش و یا تغییر موضع آمریکا، بیلبوردهای هشداردهنده نسبت به بی‌صداقتی آمریکا را از خیابان‌ها برچیده و با این اقدام ناپسند و سؤال‌برانگیز، دست‌ها را به نشانه تسلیم بالا برده‌اید؟”

“پرویز سروری” نماینده شورای شهر تهران نیز در گفتگو با سایت خبری “تهران پرس”، نصب این بیلبوردها را اقدامی هوشمندانه خواند که چهره‌ی واقعی دشمن را آشکار می‌ساخت. وی با عجولانه خواندن حذف این تابلوها از چهره‌ی عمومی شهر، بیان کرد که در آستانه‌ی مذاکرات اتمی، امریکا در صدد افزایش تحریم‌های ایران است تا قدرت چانه‌زنی خود را بالا ببرد و در مقابل ایران با اینگونه اقدامات در موضع منفعل قرار می‌گیرد.

پرویز سروری توضیحی در مورد افزایش تحریم‌ها علیه ایران در آستانه‌ی مذاکرات ایران و غرب نداد.

به گفته‌ی برخی از رسانه‌های داخل ایران، طراحی بیلبوردهای “صداقت امریکایی” بر عهده‌ی “سازمان هنری و رسانه‌ای اوج” بوده است. این مؤسسه امور تبلیغاتی مربوط به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را بر عهده دارد.

با این حال “سردار رمضان شریف”، سخنگوی رسمی این ارگان، در گفتگوی خود با “شرق” از نصب این پوسترها اظهار بی‌اطلاعی کرد.

“محسن پیرهادی”، مسئول بسیج شهرداری تهران مسئولیت نصب این پوسترها را پذیرفته است.

اپک‌‌‏تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌‌‏شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی