Search
Asset 2

عملیات پاکسازی برضد فساد در چین، صدها نفر از مقامات امنیت داخلی را آماج حمله خود قرار می‌دهد

ژو یونگ کانگ
قبل‌‌‏از دستگیری «ژو یونگ کانگ»، ابتدا بسیاری از همکارنش اخراج شدند. (لیو جین/ آ اف پی/ گتی ایمیجز)
ژو یونگ‌کانگ، رئیس اسبق تام‌الاختیار امنیت. به نقل از منابع آگاه، اخیراً بسیاری از مقامات رسمی دستگاه امنیتی، مخفیانه مورد بازداشت قرار گرفته‌اند. (لیو جین/ آ اف پی/ گتی ایمیجز)

برطبق هفته‌نامه جدید نیو‌‏اپک (وابسته به اپک‌‏تایمز)، به نقل از یک مقام رسمی بلندپایه در پکن، صدها مقام رسمی در سازمان قدرتمند حزب کمونیست که تقریبا تمامی بخش‎‌‏های امنیت داخلی را در ید قدرت خود دارند، به‌‏واسطه عملیات پاکسازی موسوم به ضد فساد شی جین‌پینگ، رهبر حزب، به‌طور مخفیانه دستگیر شده‌اند. اهداف نهایی این عملیات پاکسازی، دستگیری ژو یونگ‌کانگ، مسئول تام‌الاختیار امنیت سابق و خلع‌ید وی از سازمانی که ریاست آن را برعهده داشت، می‌باشد.

براساس این منبع آگاه، یک مقام رسمی ارشد سابق از کمیته امور سیاسی و قضایی، اخیراً یک کپی از گزارشی را در اختیار هو جین‌تائو و جیانگ زمین، رهبران اسبق حزب گذاشت، و آنها را درجریان دستگیری‌های گسترده سه‌ماهه گذشته در درون کمیته امور سیاسی و قضایی قرار داد.

طبق این گزارش، ۴۵۳ نفر از مقامات کمیته امور سیاسی و قضایی در تمامی سطوح برای بازجویی تحت بازداشت قرار گرفته‌اند که این تعداد شامل ۳۹۲ نفر از اداره امنیت عمومی، ۱۹ نفر از رؤسای دادستانی، ۲۷ نفز از سیستم قضایی، و ۱۰ نفر از اداراتی غیر از ادارات امنیت عمومی هستند. به‌‏علاوه، ۱۲ تن از مقامات رسمی بلندپایه اقدام به خودکشی نموده‌‏اند.

این منبع آگاه که از افراد بسیار نزدیک به دفتر هو جین‌تائو می‌باشد، اظهار داشت که این گزارش به این منظور بود که توجه جیانگ زمین و هو جین‌تائو را جلب نماید، با این امید که آنها قدم پیش گذاشته و به شی جین‌پینگ و وانگ چی‌شان که از رؤسای عملیات ضد فساد شی هستند، اخطار دهند.

این منبع آگاه اظهار داشت که، هو جین‌تائو دراین خصوص موضع خود را تعیین نکرد، اما با شهامت گفت که به نظر می‌رسد هو مخالفتی با سیاست‌های رهبران جدید حزب ندارد.

واکنش جیانگ زمین دراین خصوص نیز نامشخص است.

پاکسازی کمیته سیاسی و قضایی حزب

از زمانی که شی جین‌پینگ رهبری حزب را دردست گرفت، مکرراً درباره تحول و ریشه‌کن‌کردن فساد در حزب صحبت کرد. هرچند تعدادی از این دستگیری‌ها به‌طور آشکارا انجام شد، اما پراکنده بود و قادر به تکمیل کار به‌طور اساسی نبود. ازاین‌رو، دستگیری مقامات رسمی کمیته سیاسی و قضایی حزب به‌صورت مخفیانه در گستره وسیع، نشان می‌دهد که شی جین‌پینگ کمیته سیاسی و قضایی حزب را به‌عنوان هدف ویژه خود قرار داده است.

این منبع آگاه از پکن بیان کرد که ناظران براین عقیده هستند که این اقدام رهبری جدید، برای پاکسازی کمیته سیاسی و قضایی حزب است. به گفته این منبع، بسیاری از پلیس‌ها و کارمندان اداره امنیت عمومی در خصوص ماهیت جنبش ضد فساد تردید دارند، و این دستگیری‌ها در میان کمیته سیاسی و قضایی حزب و برای “حفظ ثبات” هراس بزرگی را به‌ وجود آورده است.

نظرات این منبع آگاه، همراستا با یادداشتی است که به جیانگ زمین و هو جین‌تائو فرستاده شد که در آن ضمن ارائه گزارش درباره عملکردهای کمیته سیاسی و قضایی حزب، وضعیت نیمه‌فلجی را به آن نسبت داد، به‌طوری‌که روحیه افراد در آن بسیار پایین بوده و حالت بدبینی و سوءظن بر فضای بسیاری از ادارات آن مستولی است.

براساس اظهارات منابع آگاه به هفته‌نامه نیو اپک، سلسله عملیات برضد فساد شی به هدف تخریب کمیته سیاسی و قضایی حزب انجام می‌شود. سالیانه بودجه‌ای نزدیک به ۷۰۰ میلیون یوآن( تقریباً ۱۱۲.۲۴ بیلیون دلار امریکا) برای این تشکیلات  برآورده می‌شود که از بودجه درنظرگرفته‌شده برای ارتش چین فراتر می‌رود. این تشکیلات، پلیس، پلیس مسلح، رؤسای دادستانی، دادگاه‌ها، زندان‌ها، اردوگاه‌های کار سخت و سایر بخش‌ها را در کنترل خود دارد. کمیته سیاسی و قضایی حزب برای جدال با رهبران حزب بسیار قدرتمند شده است.

منبع آگاه در پکن گفت که بازداشت و بازجویی بسیاری از مقامات رسمی فاسد کمیته سیاسی و قضایی حزب، پایه و اساسی برای دستگیری “اشخاص کلیدی” در آینده است. بارزترین این اشخاص، ژو یونگ‌کانگ، رئیس سابق کمیته سیاسی و قضایی حزب می‌باشد.

ژو یونگ‌کانگ طی هیجدهمین کنگره حزب در ماه نوامبر از کمیته دائمی پولیت‌بورو (کمیته اصلی سیاسی – اجرائی حزب کمونیست چین) و از ریاست کمیته سیاسی و قضایی حزب که از سال ۲۰۰۷ اداره آن را برعهده داشت، برکنار شد.

ژو یونگ‌کانگ با هو جین‌تائو و نخست‌وزیر سابق، ون جیابائو در جدال بوده است و مشاور بو شیلای، عضو برکنارشده پولیت‌بورو (کمیته اصلی سیاسی – اجرائی حزب کمونیست چین) بود که هم‌اکنون در انتظار محاکمه به‌سر می‌برد. اپک تایمز گزارش کرده است که ژو دست‌پرورده بو به عنوان جانشین وی در کمیته دائمی بود. به‌علاوه، زمانی که شی جین‌پینگ به قدرت رسید،  ژو و بو برای سقوط او، کودتایی را برنامه‌ریزی کرده بودند.

هفته گذشته، وکیل حقوق بشر پکن به نام پو جی‌چیانگ، در گزارش خود در وی‌بو، ژو یونگ‌کانگ را در انظار عمومی متهم کرد و وی را “سمی” برای اجتماع و “خائن نسبت به مردم” نامید که ” برای کشور فجایع عظیمی را به‌بار آورده است.”

پو گفت که رویکرد “حفظ ثبات” ژو علت اصلی بی‌ثباتی اجتماعی چین است. وی اظهار داشت که، “هیچ‌یک از برخوردهای اجتماعی در چین به‌طور واقعی حل نشدند،” که شامل رویدادهایی از قبیل قتل عام میدان تیان‌آن‌من در چهارم ژوئن، آزار و شکنجه تمرین‌کنندگان فالون گونگ، ویرانی‌ها و تخریب‌‏های تحمیلی، و نابودی محیط زیست می‌شود.

جین جن‌تائو مفسر کنونی این وقایع برمبنای گزارشی مربوط به گذشته، به اپک تایمز گفت که این حقیقت که پو به‌سرعت مورد انتقام‌‏جویی وحشیانه قرار نگرفت، نشان می‌دهد که ژو یونگ‌کانگ مورد لطف رهبر جدید، شی جین‌پینگ قرار نمی‌گیرد. پو اظهار داشت که بعد از محاکمه بو شیلای، احتمالاً ” نفر بعدی ژو یونگ‌کانگ است که تحت پیگرد قرار می‌گیرد.”

برطبق اظهارات منبع آگاه پکن به هفته‌نامه نیو اپک، کمیته سیاسی و قضایی حزب مانعی برای حکومت شی محسوب می‌شود. برداشتن چنین مانعی آسان نیست. این منبع آگاه بیان کرد که، در پشت مقامات رسمی کمیته اصلی سیاسی و قضایی حزب، افرادی از مناطق محلی وجود دارند که از نظر مالی به تشکیلات امنیتی و برخی از وزارتخانه‌ها و همچنین به برخی از قدرتمندترین مردان درون حزب وابسته هستند.

صدها دستگیری اخیر و بازجویی‌های متعاقب آن، شاید به این منظور است که اطلاعات لازمه را دراختیار شی قرار دهد تا ازمیان‌برداشتن یکی از ببرهای بزرگ حزب را توجیه کند.

اپک تایمز- یادداشت ادیتور: وقتی وانگ لی‌جون رئیس‌پلیس پیشین شهر چونگ‌چین، در ۶ فوریه برای نجات جان خود به کنسولگری ایالات متحده در چنگدو گریخت، طوفانی سیاسی به راه انداخت که هنوز فروکش نکرده است. جدال‌های پشت پرده حاکی از این بود که مقامات رژیم چه موضعی را در قبال فالون گونگ اتخاذ کنند. جناح مقاماتی که دستانشان آلوده به خون است-جیانگ زِمین رهبر سابق حزب کمونیست چین که آزار و شکنجه را رهبری کرده است- به دنبال شانه خالی کردن از زیر بار جنایات خود بوده و مبارزه انتخاباتی خود را ادامه می‌‌‌‌‌‏دهند. سایر مقامات نیز از ادامه شرکت در آزار و شکنجه امتناع می‌‌‌‌‌‏کنند. این وقایع انتخاب واضح و آشکاری را جلوی روی مقامات رسمی و شهروندان چینی و همچنین مردم سراسر دنیا قرار می‌دهد: یا حمایت و یا مخالفت با آزار و شکنجه فالون گونگ. تاریخ انتخاب تک‌تک افراد را به ثبت می‌رساند.

مترجم ایرن لوئو. نویسنده انگلیسی مقاله گیزلا سومر و استفان گریگوری. تحقیقات انجام شده توسط آری‌یل تیان و جان لین

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی