Search
Asset 2

متخصص مراقبت از پوست خود باشید

عکس مدلی در حال آرایش برای هفته مد استرالیا (عکس از کریستین داولینگ / گتی ایمیجز)
عکس مدلی در حال آرایش برای هفته مد استرالیا (عکس از کریستین داولینگ / گتی ایمیجز)
عکس مدلی در حال آرایش برای هفته مد استرالیا (عکس از کریستین داولینگ / گتی ایمیجز)

انتقاد از ادعاهای موجود در تبلیغات را یاد بگیرید

در این مرحله، همه ما متوجه شده‌‌‌‏ایم  که محصولات مراقبت (از پوستمان) حاوی مواد سمی بوده و می‌‌‌‏تواند به طور بالقوه برای سلامتی‌‌‌‏مان خطرناک باشد. همه حقایق ناراحت کننده‌‌‌‏ای شنیده‌‌‌‏ایم، اینکه چگونه تا کنون دولت درمورد مواد تشکیل دهنده مواد آرایشی کنترل قانونی ضعیفی داشته است. اما آیا می‌‌‌‏دانید که حتی توجه کمتری روی بازاریابی وتبلیغات این محصولات وجود دارد؟

البته این کافی نیست که فقط متعهد به استفاده از محصولات ارگانیک یا غیر سمی باشیم.

وقتی که پای موضوع بازاریابی محصولات به میان می‌‌‌‏آید، شرکت‌‌‌‏های تولیدکننده محصولات مراقبت از پوست ازهیچ نوع استانداردی پیروی نمی‌‌‌‏کنند. این شرکت‌‌‌‏ها می‌‌‌‏توانند فیلم‌‌‌‏های تبلیغاتی قانع کننده‌‌‌‏ای درباره مزایای شگفت‌‌‌‏انگیز آنتی اکسیدان‌‌‌‏های موجود در محصولات (به‌‌‌‏اصطلاح) “طبیعیشان” بسازند اما هرگز یک بار هم درباره مواد سمی و سرطان زا مخفی در بقیه فرمول حرفی به میان نمی‌‌‌‏آورند.

حتی می‌‌‌‏توانند بر روی بسته بندی محصولاتشان از ادعاهای گمراه کننده استفاده کنند.

زمانی که می‌‌‌‏بینیم چگونه به‌‌‌‏راحتی تعداد زیادی از زنان- که شاید حداقل یکبار هم شامل خودمان می‌‌‌‏شود- برای خرید این محصولات فریب خوردند، آن‌‌‌‏وقت خشمگین می‌‌‌‏شویم.

بنابراین، امروز در حال شروع مبارزه جدیدی هستیم:  متخصص (زیبایی)خودتان باشید.

 صنعت، اصطلاح “اسرار زیبایی”  را با یک مفهوم درونی مثبت و خوب ایجاد کرده است، اما ما فکر می‌‌‌‏کنیم  “اسرار زیبایی” معنای دیگری دارد. چه اسراری را شرکت‌‌‌‏های زیبایی از شما (مخفی) نگه می‌‌‌‏دارند؟ آیا آن اسرار شامل سرب موجود در رژ لبها  یا تست محصولاتشان بر روی حیوانات می‌‌‌‏شود؟ یا این که خط  تولید لوازم آرایشی آنان شامل اکسی کلرید بیسموت است و می‌‌‌‏تواند علت احتمالی آکنه‌‌‌‏تان باشد؟

می‌‌‌‏دانید که دیگر آگهی‌‌‌‏های بازرگانی، سرمقاله مجله، یا تبلیغ محصولات ارزشی ندارد.

در این صنعت گیج کننده و اغلب طاقت فرسا، باید سؤالاتتان رابپرسید و تحقیق کنید و برای تبدیل شدن به یک متخصص حتی سؤالات بیشتری بپرسید.

برای شروع، چگونگی برخورد با تبلیغ محصولات را شرح می‌‌‌‏دهیم .

از ادعاها در تبلیغ محصولات با عنوان”طبیعی” آگاه باشید

بسیاری از محصولات در بازار کلماتی مانند  “کاملا طبیعی”  را برای توصیف خود دارند.

درحالی که محصول سالم به‌‌‌‏نظر می‌‌‌‏رسد اما هیچ نشانه‌‌‌‏ای از این مورد در داخلش یافت نمی‌‌‌‏شود. تنها یک نوع ماده گیاهی جزئی از یک محصول است که “طبیعی” نامیده می‌‌‌‏شود. از شما می‌‌‌‏خواهیم که کلمه “طبیعی”  را از فرهنگ لغت خود حذف کنید، چون پیچک سمی و سرب نیز موادی “طبیعی”  هستند، اما چیزهایی نیستند که ما بخواهیم به پوستمان بمالیم.

به جای آن دنبال محصولاتی بگردید که که از کلمات “ارگانیک ” یا “غیر سمی ” استفاده کرده باشند ویا گواهینامه ارگانیک را داشته باشند.

به فراتر از مواد تشکیل دهنده شناخته شده دقت کنید

همیشه در بازار روندی (برای عرضه کالا) وجود دارد. در حال حاضراین روند درمورد مواد تشکیل دهنده‌‌‌‏ای که بیشترین سرو صدا را ایجاد کرده شامل سی‌‌‌‏اُ‌‌‌‏کیو‌‌‌‏تِن – CoQ10، آنتی اکسیدان‌‌‌‏ها و اسید هیالورونیک و چند نام دیگر می‌‌‌‏شود.

آگهی‌‌‌‏های بازرگانی، تبلیغات چاپی و بسته بندی محصولات تمام توجه مصرف کنندگان را به این مواد شناخته شده جلب می‌‌‌‏کنند. اما در مورد بقیه فرمولاسیون محصول چیز بسیار کمی می‌‌‌‏گویند.

این مهم است که شما به فراتر از مواد تشکیل دهنده شناخته شده در محصول دقت کنید. چرا که بقیه فرمول می‌‌‌‏تواند بیشتر از مفید بودنش به شما آسیب بزند.

مراقب ادعاهای تست بالینی باشید   

هیچ‌‌‌‏وقت پیام‌‌‌‏های بازرگانی مراقبت از پوست، بدون ادعاهای تست‌‌‌‏های کلینیکی و بالینی نبوده است.

دلایل متعددی برای یک شرکت در گفتن ادعاهای مشتری جلب‌‌‌‏کن وجود دارد، ادعاهایی چون  ” تأیید بالینی”  یا “نتایج به اثبات رسیده بالینی .”  مهم ترین دلیل وجود چنین ادعاهایی، القای اعتماد به نفس به مصرف کننده است.

اما واقعاً در مورد تست‌‌‌‏های کلینیکی و بالینی چه می‌‌‌‏دانیم؟ پاسخ ساده است، چیز زیادی نمی‌‌‌‏دانیم.

لازم نیست شرکت‌‌‌‏ها اسناد و مطالعات خود و استانداردهایی که در آن آزمایش باید انجام شود را به اشتراک بگذارند. آنها می‌‌‌‏توانند از هر تعداد نفر و هر مدت زمانی که بخواهند برای انجام تستها استفاده کنند.

بسیار مهم است که به یاد داشته باشید که پوستتان منحصر به فرد است. باید بدانید چیزی که ممکن است برای یک نفریا ۱۰۰ نفر دیگر مفید باشد، ممکن است برای شما مفید نباشد. بازهم، این به شما برمی‌‌‌‏گردد که متخصص پوست و زیبایی خودتان باشید.

زود باور نباشید

هرکسی که نصیحتی می‌‌‌‏کند یا “حقیقتی” را می‌‌‌‏گوید لزوماً یک متخصص نیست.

اخیراً ما در فروشگاهی بودیم که ادکلن را با سایر کالاهای مراقبت(از پوست) می‌‌‌‏فروخت. زن فروشنده به سؤال مشتری چنین جواب داد:” بله، تمام ادکلن‌‌‌‏ها از رایحه و عطرهای طبیعی ساخته شده‌‌‌‏اند.”

البته برچسب مواد تشکیل دهنده آن را برای پیدا کردن تعدادی از رایحه‌‌‌‏های مصنوعی ذکر شده مطالعه کردیم.

این موارد برای مصاحبه‌‌‌‏های تلویزیونی، مقالات مجله‌‌‌‏ها و بررسی محصول هم صدق می‌‌‌‏کند. مهم نیست که چگونه با اطمینان چیزی نوشته شده و یا گفته شده باشد، مطمئن شوید که قبل از اینکه آن را به عنوان یک حقیقت ثابت شده درنظر بگیرید، قبلاً تحقیقات خود را انجام داده باشید.

چگونه مشخص می‌‌‌‏شود که تمام ادعاهای تبلیغاتی واقعیت ندارد

برای توجه به اجزاء و مواد تشکیل دهنده  نامناسب، خواندن برچسب مواد تشکیل دهنده، جای بسیار خوبی برای شروع است.

شما همچنین می‌‌‌‏توانید محصول خود را در یک پایگاه داده آرایشی و بهداشتی به نام ای‌‌‌‏دبلیوجی-   EWGبرای سنجش میزان مسمومیت و سمی بودن آن چک کنید.

از شما می‌‌‌‏خواهیم که سؤالاتتان را از ما بپرسید – ایمیل ما: [email protected] – زمان زیادی را صرف تحقیق و مطالعه در مورد مواد تشکیل دهنده(محصولات آرایشی) کردیم، طوری که بتوانیم همیشه به شما مسیر درست را نشان دهیم.

هر یک از ما دارای پوستی منحصر به فرد است، بنابراین چه متخصصی بهتر از خودتان می‌‌‌‏تواند باشد؟

این مقاله  بخش ۱ از مجموعه‌‌‌‏ای به نام ” متخصص خود باشید”  است که با مجوز از وب سایت سالی بیس اسکین یامیز Sally B’s Skin Yummies تجدید چاپ شده است.

سالی لارسن، بنیانگذار فرمول سالی بیس اسکین یامیز- Sally B’s Skin Yummies است. وی به‌‌‌‏جز تولید محصولات مراقبت از پوست بصورت ارگانیک و طبیعی، مسئول آموزش مردم در مورد اهمیت استفاده از محصولات غیر سمی نیز می‌‌‌‏باشد. برای اطلاعات بیشترلطفاً به این سایت مراجعه فرمایید: www.sallybskinyummies.com

اپک تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی