Search
Asset 2

امتناع پلیس پکن از ثبت پرونده ناپدیدشدن وکیل پرآوازه

بیش از شش ماه است که گائو جي‌‏شينگ، از وکلاي مشهور حقوق بشر چين، ناپدید شده است ‌‏و اطلاعی از محل وی در دست نیست. (اِپُک تايمز)
بیش از شش ماه است که گائو جي‌‏شينگ، از وکلاي مشهور حقوق بشر چين، ناپدید شده است ‌‏و اطلاعی از محل وی در دست نیست. (اِپُک تايمز)

پس از بازداشت گائو جی‌‏شنگ در ماه آوریل، همچنان اطلاعی از وی در دست نیست

بیش از شش ماه است که گائو جی‌‏شینگ، از وکلای مشهور حقوق بشر چین، ناپدید شده است ‌‏و اطلاعی از محل وی در دست نیست. (اِپُک تایمز)

گائو جی‌‏شینگ که از وکلای سرشناس حقوق بشر در چین است، بیش از شش ماه است که پس از بازداشت ناپدید شده است، و اعضای خانواده‌‏اش نگران حال او هستند. بزرگترین برادر گائو جی‌‏شینگ، به‌‏نام گائو جی‌‏یی به همراه دو وکیل پکنی به نامهای تنگ بیائو و لی هپینگ، این موضوع را به ایستگاه پلیس شیائوگوآن در ناحیه چائویانگ پکن گزارش دادند، اما پلیس از ثبت این پرونده یا پذیرش دادخواست ارائه شده امتناع کرد.

گائو جی‌‏یی از زمانی که برادرش در ۲۰ آوریل ۲۰۱۰ ناپدید شد خبری از او نداشته است. وی به اپک تایمز گفت، “هیچ خبری– ابداً هیچ خبر. من برای پیداکردن او تا پکن آمدم، ولی آنها ادعا می‌‏کنند بی‌‏اطلاع‌‏اند”.

لی هپینگ اظهار داشت که ناپدیدشدن گائو به مدت چندین ماه بسیار غیرطبیعی است. براساس قوانین چین، هر شهروندی از حقوق اولیه برخوردار است، اما مقامات کمونیست درباره محل گائو سکوت اختیار کرده‌‏اند. اعضای خانواده وی و فعالان حقوق بشر درباره گائو نگرانند و می‌‏ترسند که پلیس حکومتی دوباره او را تحت آزار و شکنجه‌‏ای بی‌‏رحمانه قرار داده باشد.

لی هپینگ طی مصاحبه‌‏ای با شبکه رادیویی صدای امید اظهار داشت که مقامات کمونیست اغلب دادخواست‌‏کنندگان، دگراندیشان سیاسی، و مدافعین حقوق بشر را بطور غیرقانونی مورد آزار و شکنجه قرار می‌‏دهند. شهروندان را به‌‏خاطر داد‌‏خواهی علیه ظلم و جور دستگیر می‌‏کنند. وکلایی که از آنها دفاع می‌‏کنند نیز متهم درنظر گرفته شده و تحت آزار و شکنجه قرار می‌‏گیرند.

لی تاکید کرد که، “آزار و شکنجه در چین امروز شیوه‌‏ای معمول است. وکیلی همچون گائو که شهرت جهانی دارد، آماج آزار و شکنجه ظالمانه قرار می‌‏گیرد، چه رسد به مردم عادی.”

لی هپینگ نگران است که  مردم چین نمی‌‏توانند هیچ کاری در ارتباط با اعمال غیرقانونی حکومت کمونیستی انجام دهند. “طوری دیگر به قضیه نگاه کنیم، این اوباش‌‏گریها خصلت این رژیم است. از دست آدم چه کاری برمی‌‏آید؟”

خلاصه‌‏ای از رویداد

گائو مدتهای مدیدی از حقوق گروهها و افراد محروم در چین دفاع کرده است. بعلاوه، او در حمایت از تمرین کنندگان فالون گونگ که در چین آزار و شکنجه می‌‏شوند، نامه‌‏ای سرگشاده به کنگره ملی خلق و دو نامه دیگر به رهبر چین، هو جین‌‏تائو و نخست‌‏وزیر ون جیابائو نوشت.

 [www.theepochtimes.com/news/5-10-24/33667.html] [www.theepochtimes.com/news/5-12-16/35876.html]

درنتیجه، او تحت نظر گرفته شد و تا زمان دستگیری‌‏اش توسط ماموران ویژه حزب کمونیست زیر نظر و تحت تعقیب بود. در ماه دسامبر سال ۲۰۰۶، به جرم “تحریک به براندازی حکومت”، به سه سال حبس در زندان و پنج سال حبس تعلیقی محکوم شد. پس از دستگیری، خانواده وی بطور مداوم آزار و اذیت شده، تحت تعقیب قرار می‌‏گرفتند و حتی ربوده می‌‏شدند.

گائو جی‌‏شنگ در سال ۲۰۰۹ در مقاله ” شب سیاه، نقاب سیاه، و آدم‌‏ربایی مافیای سیاه” که در اینترنت چاپ شد، از فجایع‌‏ آزار و شکنجه‌‏ای سخن گفت که در طی زندانی شدن خود در سال ۲۰۰۷ متحمل شده‌‏بود. این شکنجه‌‏ها شامل ضرب و شتم بی‌‏رحمانه، شوک به اندام تناسلی با باتونهای الکتریکی، صدمه به چشم‌‏ها با ساعتها دمیدن دود سیگار به داخل آنها، فروکردن خلال دندان به داخل اندام تناسلی و غیره می‌‏شود. افشاگری گائو جامعه بین‌‏المللی را شوکه کرد.

گائو مجدداً در چهارم فوریه سال ۲۰۰۹ با اعمال زور توسط پلیس ربوده شد، و مکان استقرار وی همچنان نامعلوم است. اگرچه در ماه مارس ۲۰۱۰ به مدت کوتاهی در یک خلوتگاه بودیستی در شمال چین بنام کوه ووتای دیده شد، مجدداً در اواسط آوریل ناپدید شد.

همسر و دو فرزند گائو به‌‏خاطر متحمل‌شدن آزار و اذیت مداوم در اوایل سال ۲۰۰۹ از چین فرار کرده و هم‌‏اکنون در ایالات متحده زندگی می‌‏کنند.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی