Search
Asset 2

طفره‌رفتن بایدن از پاسخ به سؤالی در مورد منشأ ویروس کرونا در چین

جو بایدن (رئیس جمهور آمریکا) بهنگام خروج از کاخ سفید در واشنگتن
پرزیدنت جو بایدن هنگام خروج از کاخ سفید در واشنگتن در 3 مارس 2023 با خبرنگاران صحبت می کند. بایدن قرار است امروز به خانه خود در ویلمینگتون، دلاور سفر کند.(Win McNamee/Getty Images)

چند روز پس از اینکه رئیس اف‌بی‌آی اعلام کرد که منشأ همه‌گیری کرونا «بهاحتمال زیاد یک حادثه بالقوه آزمایشگاهی در ووهان است»، جو بایدن رئیس‌جمهور آمریکا در مواجهه با این پرسش که آیا قصد دارد چین را مسئول همه‌گیری کرونا معرفی کند یا خیر، به‌صورت ناگهانی و بدون هیچ پاسخی محل گفت‌وگو با خبرنگاران را ترک کرد.

خبرنگاران مستقر در کاخ سفید گزارش دادند که بایدن پس از شنیدن این سؤال «شانه‌های خود را بالا انداخت و به نظر می‌رسید از این سؤال ناراحت شده و محل مصاحبه را ترک کرد.»

اکراه آشکار جو بایدن از صحبت در مورد این موضوع، پس از آن روی می‌دهد که وزارت انرژی ایالات متحده که بر ۱۷ آزمایشگاه معتبر آمریکا نظارت دارد با انتشار گزارش محرمانه‌ای اعلام کرد که کووید۱۹ به‌احتمال زیاد به دلیل نشت آزمایشگاهی رخ‌ داده است.

افبیآی قبلاً در اوایل سال ۲۰۲۱ با «احتمال متوسط» به همین نتیجه رسیده بود و کریستوفر ری، رئیس اف‌بی‌آی در چند روز پیش با حضور در فاکس نیوز تأیید کرد که آژانس او همچنان این دیدگاه را دارد.

رئیس اف‌بی‌آی گفت که این سازمان، مأموران، متخصصان، تحلیلگران، ویروس‌شناسان، میکروبیولوژیست‌ها، و افراد دیگری دارد که به‌طور خاص بر روی خطرات تهدیدات بیولوژیکی تمرکز می‌کنند که شامل مواردی مانند ویروس‌های جدید همچون کووید می‌شوند و نگرانی از اینکه این ویروس‌ها در اختیار افراد اشتباه قرار نگیرند.

او همچنین گفت: «بعضی آدم‌های بد، یک دولت ملت متخاصم، یک تروریست و یا یک جنایت‌کار ممکن است تهدیدهایی ایجاد کنند.»

کریستوفر ری تأکید کرد که رژیم چین تمام تلاش خود را برای خنثیکردن تحقیقات اف‌بی‌آی و دولت ایالات متحده و متحدان نزدیکش برای کشف منشأ همهگیری انجام داده است.

پیشتر اپک تایمز گزارش داده بود که یک ویروسشناس چینی به نام لی منگ ین که از چین گریخته، تأکید کرده است که منشأ کرونا آزمایشگاهی تحتنظر دولت چین است.

این آزمایشگاه ویروسشناسی در فاصله ۴۰ دقیقه رانندگی با بازار ماهی قرار دارد که برای مدتها گفته میشد منشأ شیوع کرونا بوده است. دولت آمریکا سال‌ها از طریق یک شرکت خصوصی، بودجه این آزمایشگاه را تأمین کرده بود.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی