Asset 2

فراخوان هیات حقیقت‌یاب سازمان ملل برای دریافت اطلاعات سرکوب معترضان ایرانی

حقوق بشر سازمان ملل
نمایندگان در افتتاحیه اجلاس اصلی سالانه شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در 24 فوریه 2020 در ژنو شرکت می کنند. - دبیر کل سازمان ملل متحد روز دوشنبه در اعتراض به حملات فزاینده علیه حقوق بشر در سرتاسر جهان، با تاکید بر آزار و اذیت اقلیت ها و "سطوح هشدار دهنده زنان کشی"، "فراخوانی برای اقدام" به راه انداخت. (FABRICE COFFRINI/AFP via Getty Images)

هیات حقیقت‌یاب مستقل بین‌المللی سازمان ملل در مورد جمهوری اسلامی، با انتشار بیانیه‌ای از مردم، گروه‌ها و سازمان‌ها خواست که اطلاعات خود در مورد سرکوب معترضان در ایران و نقض حقوق بشر را به این هیات ارسال کنند.

در نشست ویژه شورای حقوق بشر سازمان ملل که روز پنجشنبه سوم آذر برگزار شد، کشورهای عضو این شورا به تشکیل هیات حقیقت‌یاب برای بررسی سرکوب اعتراضات ایران رأی دادند.

این هیات فهرستی از اتهاماتی را که در حال جمع‌آوری اطلاعات درباره آنهاست منتشر کرده است، اما می‌گوید تحقیقاتش محدود به این موارد نخواهد بود.

در این بیانیه آمده است که این مأموریت به دنبال جمع‌آوری شواهد مربوط به اتهامات «سرکوب خشونت‌آمیز اعتراضات مسالمت‌آمیز توسط نیروهای امنیتی در جمهوری اسلامی ایران، از جمله اتهام حبس و بازداشت‌های خودسرانه، خشونت جنسی و جنسیتی، استفاده بیش از حد از زور، ارتکاب شکنجه و سایر رفتارهای غیرانسانی و ناپدیدسازی اجباری، و نیز مرگ صدها معترض مسالمت‌آمیز و بازداشت هزاران نفر» است.

این هیات همچنین از مردم خواست هویت افراد مسئول، از جمله نیروهای امنیتی، نهادهای قضایی، مؤسسات و افرادی که در جایگاه‌های گوناگون، موارد اتهامی نقض حقوق بشر را مرتکب شده یا ممکن ساخته‌اند نیز برای شناسایی، در گزارش‌های خود درج کنند.

در این بیانیه همچنین تأکید شده که این هیات «بیشترین اهمیت را برای حفاظت از منابع گزارش قائل است، به‌ویژه در مورد احترام به محرمانگی و اصل «عدم اضرار» (به معنی به خطر نینداختن جان، ایمنی، آزادی و رفاه قربانیان، شاهدان و سایر افراد همکاری‌کننده). هویت افراد همکاری‌کننده تنها مشروط به رضایت آگاهانهٔ خود آنها فاش می‌شود و از اطلاعات ارائه شده توسط آنها مطابق با خواسته‌های اعلام‌شدهٔ آنها هنگام ارائهٔ اطلاعات، استفاده خواهد شد.»

هیات حقیقت‌یاب بین‌المللی که توسط شورای حقوق بشر سازمان ملل تشکیل شده، در این فراخوان از همه افراد و گروه‌ها خواست تا اطلاعات، اسناد و شواهد خود را حداکثر تا ۳۱ دسامبر ۲۰۲۳ (۱۰ دی‌ماه ۱۴۰۲) به آدرس الکترونیکی [email protected]  ارسال کنند.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی