Search
Asset 2

دروغ بزرگ تغییر اقلیم، دی‌اکسید کربن زمین را تهدید می‌کند

خطر احتمالی افزایش سطح دی‌اکسیدکربن برای سیاره زمین، نوعی فریبکاری است
یک کارگر با باتری‌های ماشین در کارخانه‌ای از شرکت باتری خودروهای الکتریکی شینوانگدا، که باتری‌های لیتیومی برای ماشین‌های الکتریکی و سایر مصارف تولید می‌کند، در نانجینگ در استان جیانگ سو در شرق چین در ۱۲ مارس ۲۰۲۱ به تصویر کشیده شده است.(STR/AFP via Getty Images)

نویسنده: جیمز گوری

خطر احتمالی افزایش سطح دی‌اکسیدکربن برای سیاره زمین، نوعی فریبکاری است و هدفش این است که همه چیز به سمتی برود که دولت‌ها بتوانند آنها را کنترل کنند.

آیا واقعاً دی‌اکسیدکربن (CO2) به همان اندازه خطرناک و ناخوشایند است که دانشمندان تغییرات آب و هوایی و هشداردهنده‌های ای‌اس‌جی (سرمایه‌گذاری‌های زیست محیطی، اجتماعی و حاکمیت حقوقی) می‌گویند؟

آیا افزایش سطح دی‌اکسیدکربن، مسئول افزایش دما، آب و هوای به‌شدت گرم و سرد، کمبود مواد غذایی و حتی قحطی است؟

به گفته مقامات آب و هوایی مانند هیئت بین‌دولتی تغییرات آب و هوایی و مدرسه آب و هوای کلمبیا، افزایش فعالیت‌های گلخانه‌ای باعث انتشار بیشتر دی‌اکسیدکربن و گرم شدن کره زمین می‌شود. علاوه بر این، ادعا می‌شود که فعالیت‌های انسانی مانند صنعتی شدن جوامع باعث شده است که سطح دی‌اکسیدکربن به بالاتر از حداقل ۳ میلیون سال گذشته برسد.

هم‌چنین، آن‌ها می‌گویند که سهمی که حیوانات مزرعه در افزایش دی‌اکسیدکربن در جو دارند حتی بیشتر از سهم مجموع اتومبیل‌ها است. این مقدار گاز دی‌اکسیدکربن برای صدها سال در جو باقی می‌ماند، بنابراین نتایج فاجعه‌باری شامل خشکسالی، قحطی، سیل و غیره به بار خواهد آورد. به طور خلاصه، می‌گویند که افزایش سطح دی‌اکسیدکربن سیاره زمین را از بین می‌برد.

خلاصه ادعای این نهادها این است که افزایش سطح دی‌اکسیدکربن سیاره زمین را از بین می‌برد. در چنین شرایطی راه‌حل پیشنهادی چیست؟ چگونه می‌خواهیم «سیاره زمین را نجات دهیم؟»

رهبران و دانشمندان تغییرات اقلیمی راه‌حل‌هایی دارند؛ شامل استفاده از وسایل نقلیه الکتریکی بجای خودروهای گازسوز، کاهش فعالیت‌های صنعتی تولیدکننده کربن، محدود کردن کشاورزی و حذف تدریجی حیوانات پرورش یافته در مزارع است. به این ترتیب ما باید حشرات را جایگزین پروتئین‌های گوشت و لبنیات کنیم. البته راه‌حل‌های این افراد به این موضوعات محدود نمی‌شود. اکنون آن‌ها به این نتیجه رسیده‌اند که بزرگترین تهدید برای کره زمین، بشریت است. بنابراین، باید تعداد انسان‌های روی کره زمین کاهش یابد.

آن‌ها می‌گویند که همه این اقدامات سختگیرانه و غیرانسانی به دلیل یک گاز کوچک که تنها ۰.۰۴ درصد جو را تشکیل می‌دهد، ضروری است.

اما آیا هیچ یک از این ادعاهای مربوط به «بحران آب و هوا» و «علم آب و هوا» درست است؟ آیا واقعاً دی‌اکسیدکربن باعث افزایش دما می‌شود؟

افزایش و کاهش سطح دی‌اکسیدکربن چیز جدیدی نیست. در واقع، در دوره‌هایی از تاریخ سطح دی‌اکسیدکربن بسیار بالاتر از امروز بوده است. علاوه بر این، هیچ همبستگی یا روابط علت و معلولی بین سطح دی‌اکسیدکربن و میانگین دمای بالاتر جهانی وجود ندارد.

به گفته دکتر پاتریک مور، یکی از بنیان‌گذاران اصلی صلح سبز، کل روایت تهدید دی‌اکسیدکربن برای زمین، یک دروغ است، به‌ویژه وقتی که ادعا می‌شود افزایش دی‌اکسیدکربن باعث گرمایش جهانی شده است.

مور می‌گوید: «شواهد روشنی وجود دارد که جهان از حدود هزار و هفتصد سال بعد از میلاد یعنی ۱۵۰ سال قبل از استفاده از سوخت‌های فسیلی، در حال گرم شدن بوده است، درحالی‌که سال هزار و هفتصد میلادی اوج عصر یخبندان کوچک بود که بسیار سرد بود و باعث از بین رفتن محصولات، قحطی و گرسنگی شد. قبل از آن یعنی حدود هزار سال پس از میلاد در قرون وسطی دمای هوا رو به افزایش بود، در آن زمان وایکینگ‌ها در گرینلند کشاورزی می‌کردند و قبل از دوره وایکینگ‌ها یعنی پانصد سال پس از میلاد «عصر تاریکی» بود، درحالی‌که قبل از عصر تاریکی دوره گرم روم بود که دمای هوا در آن دوره گرمتر و سطح دریا ۱ تا ۲ متر بالاتر از اکنون بود.

در سال ۵۳۶ میلادی، غباری تاریک در آسمان بسیاری از مناطق دنیا شامل اروپا، خاورمیانه و مناطقی از آسیا پدیدار شد که باعث کاهش دمای هوا و قحطی شد و در همین دوره طاعون نیز شیوع پیدا کرد. محققان این دوره از تاریخ را «عصر تاریکی» می‌نامند.

پاتریک مور ثابت کرده است که سطح دی‌اکسیدکربن در دوره‌هایی از تاریخ بسیار بالاتر از امروز بوده است، بدون اینکه فعالیت صنعتی انسان باعث آن شود. درباره کسانی که دستور کار تغییرات اقلیمی را به شکل امروز پیش می‌برند، چند فرضیه وجود دارد: یا این افراد اشتباه می‌کنند، یا با گرفتن رشوه (از افراد و گروه‌هایی که به دنبال تغییرات جهانی به نفع خود هستند) فاسد شده‌اند و وقتی صحبت از رفاه همنوعان‌شان می‌شود، اخلاقیات را نادیده می‌گیرند.

دی‌اکسیدکربن بیشتر، غذا و اکسیژن بیشتر

به‌گفته دکتر کریگ ایدسو، رئیس مرکز مطالعات دی‌اکسیدکربن و تغییرات جهانی، واقعیت این است که دی‌اکسیدکربن از هر نظر برای سیاره زمین مفید است، به‌ویژه اینکه به رفع کمبود مواد غذایی کمک می‌کند.

ایدسو معتقد است: «در طول پنج دهه گذشته به معنای واقعی کلمه هزاران تحقیق آزمایشگاهی و میدانی انجام شده است تا واکنش‌های مربوط به رشد گیاهان در شرایطی که سطح دی‌اکسیدکربن در هوا زیاد است مورد بررسی قرار گیرد.» پژوهشگران در مطالعاتشان اتفاق نظر دارند که افزایش سطح دی‌اکسیدکربن باعث افزایش فتوسنتز و بهبود رشد گیاهان می‌شود. در واقع، حتی کوچکترین افزایش در سطح دی‌اکسیدکربن منجر به افزایش چشمگیری در عملکرد محصول می‌شود.

در واقع، هرچه تعداد انسان‌ها بیشتر باشد، به دام و طیور بیشتری نیاز خواهد بود و دی‌اکسیدکربن بیشتری تولید می‌شود که در نهایت منجر به تولید بیشتر گیاهان اکسیژن‌ساز می‌شود.

خودروهای برقی، سیاره زمین و شبکه‌های برق ما را می‌کشند

در مورد خودروهای برقی، تلاش برای به دست آوردن لیتیوم بیشتر که برای باتری‌های شارژی حیاتی است، محیط‌زیست را با سرعت هشداردهنده‌ای از بین می‎برد. استخراج لیتیوم زمین‌های حاصلخیز را از بین می‌برد، سطح آب را کاهش می‌دهد، مناطق اطراف را مسموم می‌کند، حیات وحش را از بین می‌برد. در واقع سطح دی‌اکسیدکربن را افزایش می‌دهد و سایر آسیب‌های زیست‌محیطی را با سرعت هشدار دهنده‌ای بوجود می‌آورد.

خودروهای الکتریکی هم‌چنین شبکه‌های برق ما را تحت فشار قرار می‌دهند و هزینه گزافی دارند. با این حال خودروهای بنزینی در حال حذف شدن (از چرخه تولید) هستند. مثل این است که کسی نمی‌خواهد مردم عادی وسایل نقلیه خودشان را داشته باشند.

می‌توان این‌طور استدلال کرد که بخشی از نخبگان جهانی، اکنون فراهم‌آورندگان قحطی، بیماری، جنگ و مرگ در دنیای کنونی هستند. تخریب زمین‌های کشاورزی، از بین بردن معیشت مردم، ممنوعیت اجاق‌های گاز، اجباری کردن واکسن‌های سمی، تخریب مزارع بسیار کارآمد به بهانه‌های واهی «تغییر آب‌وهوایی» و سوء مدیریت اقتصادی، در مقایسه با تهدید افزایش دی‌اکسیدکربن، خطرات بسیار بزرگ‌تری برای بشریت هستند.

تغییر آب و هوا فقط یک افسانه است و همان کاری را انجام می‌دهد که مدعی جلوگیری از آن است، یعنی زمین را نابود می‌کند، درحالی‌که مدعی جلوگیری از نابودی زمین است و مخلوق را جایگزین خالق می‌کند. سیاره زمین برای بشریت سازماندهی شده است. در واقع، می‌توان گفت که زمین به طور قابل توجهی منحصر به فرد است و به طور خاص برای زندگی و شکوفایی انسان‌ها ساخته شده است.

نظرات بیان شده در این مقاله نظرات نویسنده است و لزوماً منعکس کننده نظرات اپک‌تایمز نیست.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی