Search
Asset 2

حمله‌‌‌‏ی شیمیایی به روستایی در سوریه

حمله‌‌‌‏ی شیمیایی به روستایی در سوریه. (اسکرین‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‏شات/یوتیوب)
حمله‌‌‌‏ی شیمیایی به روستایی در سوریه. (اسکرین‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‏شات/یوتیوب)
حمله‌‌‌‏ی شیمیایی به روستایی در سوریه. (اسکرین‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‏شات/یوتیوب)

روز جمعه روستای کفرزیتا واقع در استان حما در ۲۰۰ کیلومتری شمال دمشق، مورد حمله‌ی شیمیایی قرار گرفت.

 به گزارش ایسنا در این حمله دو نفر کشته و حدود ۱۰۰ نفر زخمی شدند.

شاهدان اظهار کردند که این حمله از هوا صورت گرفته و پس از آن دود سنگینی کل منطقه را فرا گرفت.

درحالی‌‌‌‏که دولت سوریه و مخالفان، یکدیگر را به استفاده از گازهای سمی در این حمله  متهم می‌‌‌‏کنند، تلویزیون دولتی سوریه جبهه‌ی النصره، وابسته به القاعده را مسئول این حمله دانسته و اعلام کرده است: «آن‌‌‌‏ها ازگاز کلر برای کشتن دو نفر و زخمی شدن بیش از ۱۰۰استفاده کردند.»

استنشاق کلر به‌‌‌‏عنوان یک گاز، مرگبار است و استفاده از آن در جنگ ممنوع شده است.

در همین حال مخالفان دولت ویدئویی از وضعیت این روستا در فضای مجازی منتشر کرده‌‌‌‏اند. تصاویر منتشر شده موجب اعتراض جامعه‌ی جهانی شده است. این ویدئو مردان، زنان و کودکان رنگ پریده را، درحالی‌که دچار خفگی و مشکلات تنفسی شده‌‌‌‏اند نشان می‌‌‌‏دهد. تمام افراد مجروح علائم مسمویت شدید شیمیایی را از خود نشان می‌‌‌‏دادند.

مخالفان اصلی دولت گفتند که با وجود این‌‌‌‏که ده‌‌‌‏ها نفر بر اثر حمله‌‌‌‏ی شیمیایی صدمه دیده‌‌‌‏اند، اما وجود گازهای سمی در حمله قابل شناسایی نبوده است.

همچنین تلویزیون سوریه، از آمادگی جبهه‌ی النصره برای حمله‌‌‌‏ی شیمیایی دیگری درمنطقه وادیضیف در استان شمالی ادلب، و همچنین مورک در استان حما خبر داده است. اما درباره‌‌‌‏ی چگونگی پی بردن به این قضیه هیچ توضیحی نداده است.

امریکا و متحدانش سوریه را به‌خاطر اقدامات تحریک‌آمیز در جهت جنگ‌افروزی مقصر می‌دانند. اما دمشق این اتهامات را رد کرده و شورشیان را در این حادثه مقصر می‌‌‌‏داند.

پس از اثبات استفاده‌‍ی سوریه از سلاح‌‌‌‏های شیمیایی در حملات به شهرهای حمص، دمشق و سایر نقاط سوریه، تلاش‌‌‌‏های جامعه‌‌‌‏ی جهانی برای از میان بردن سلاح‌‌‌‏های شیمیایی در سوریه آغاز شد.

قرار است تا پایان ماه ژوئن سال ۲۰۱۴ و با نظارت سازمان ملل متحد، تمام سلاح‌‌‌‏های شیمیایی سوریه نابود شوند. تاکنون۱۳۰۰ تن از مواد شیمیایی از بین برده شده است. گفته می‌‌‌‏شود در حال حاضر دولت سوریه از برنامه‌‌‌‏ی اصلی عقب افتاده است.

اما با این‌حال دولت اسد ضمن اشاره به دغدغه‌‌‌‏های امنیتی جدید و عدم وجود تجهیزات کافی، به تکمیل پروژه و از بین بردن سلاح‌‌‌‏های شیمیایی متعهد شده است.

اپک تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی