logo_eet

دریاچه پویانگ در چین، مثلت برمودای شرق

مثلث برمودای شرق:دریاچه پویانگ در سال ۲۰۰۸. قايق‌‌‌‏هاي بسیاری بطور مرموز در آبهاي نزديک معبد لائويه در دریاچه پویانگ غرق شده‌‌‌‏اند.(تصاویری از چین/ گتی ایمجز).
مثلث برمودای شرق:دریاچه پویانگ در سال ۲۰۰۸. قايق‌‌‌‏هاي بسیاری بطور مرموز در آبهاي نزديک معبد لائويه در دریاچه پویانگ غرق شده‌‌‌‏اند.(تصاویری از چین/ گتی ایمجز).
مثلث برمودای شرق:دریاچه پویانگ در سال ۲۰۰۸. قایق‌‌‌‏های بسیاری بطور مرموز در آبهای نزدیک معبد لائویه در دریاچه پویانگ غرق شده‌‌‌‏اند.(تصاویری از چین/ گتی ایمجز).

بیش از ۲۰۰ قایق طی ۳۰ سال در دریاچه پویانگ غرق شدند

در ۲۰ اکتبر، چندین رسانه مهم چین در مورد آب‌های خطرناک دریاچه پویانگ، بزرگترین دریاچه آب شیرین چین گزارش دادند. دریاچه پویانگ معروف به مثلث برمودای شرق است. از اوایل سال ۱۹۶۰ تا اواخر۱۹۸۰ و یعنی طی۳۰ سال، بیش از ۲۰۰ قایق دراین آبها غرق شدند که در نتیجه۱۶۰۰ نفر ناپدید شده‌‌‌‏ و ۳۰ نفر از بازماند ‌گان از نظر روانی بیمار شدند. این “مثلث برمودا” در بخش شمالی دریاچه پویانگ در داچانگ در استان جیانگشی  قرار گرفته است. در ساحل شمالی دریاچه، معبدی قرار دارد که لائویه  نام دارد. از این‌ رو مردم محلی، آبهای نزدیک این معبد را آبهای لائویه می ‌نامند.

درمیان قایق‌های ناپدید ‌شده دراین محل، قایق بزرگی به وزن ۲۰۰۰ تن نیز وجود دارد. شواهد نشان می دهد که در ۳ اوت ۱۹۸۵، ۱۳ قایق در آبهای معبد لائویه دچار حادثه شدند. آنچه که عجیب به نظر می ‌‌‌‏آید این است که با وجود تلاشهای بسیار برای پیدا کردن قایق‌ها، امدادگران تنوانستند کاری از پیش ببرند.

طوفان هرلحظه می‌ تواند شروع شود

بنا به گزارشات متعدد رسانه‌ها، ماهیگیران محلی قبل از اینکه به این آبها سفر کنند با سوزاندن کندر نیایش می ‌کنند و یا مراسم دعا انجام می‌ دهند.

ژانگ شیائوجین ماهیگیر ۵۱ ساله حدود ۲۰ سال است که در آبهای معبد لائویه ماهیگیری می کند. وی اظهار داشت که “هر لحظه امکان این وجود دارد که طوفان آغاز شود.” او و دیگر ماهیگیران می ‌‌‌‏دانند که بدون درنظر گرفتن مسافتی که سفر می کنند باید به تمام تغییرات کوچک دریاچه توجه دقیقی داشته باشند.

وانگ فانگ لن، ماهیگیری با ۵۰ سال تجربه درکشتیرانی است. وی برای رسانه‌‌‌‏ ها حادثه‌‌‌‏ای را تعریف کرد:” به‏یاد دارم در زمستان سال ۲۰۰۱ یک روز در این دریاچه بودیم و همه چیز خوب بود، اما ناگهان هوا تغییر کرد، باد به حدی شدت یافت که تمام قایق‌‌‌‏ها سعی کردند خودشان را به ساحل برسانند، ناگهان انتهای قایقی که شن و ماسه حمل می‌‌‌‏ کرد به زیر آب رفت و سپس کل قایق غرق شد.”

به گفته وانگ معمولاً قبل از شروع طوفانی شدید، علائمی وجود دارد هر چند طوفان آبهای معبد لائویه، دریک چشم بهم زدن شروع می ‌‌‌‏شود. وی ادامه داد که “طوفان ۲۰ دقیقه طول کشید و بعد همه چیز به حالت عادی برگشت، انگار که هیچ اتفاقی نیفتاده بود.”

در ۱۶ آوریل ۱۹۴۵، یک قایق ژاپنی در آبهای معبد لائویه غرق شد. هیچکدام از ۲۰ سرنشین آن نجات نیافتند. ژاپنی‌‌‌‏ ها بعد از آن یک گروه نجات به زیر آب فرستادند. تنها یک نفر از آنان سالم بازگشت اما بقیه ناپدید شدند. فردی که زنده ‌‌‌‏مانده بود بعد از درآوردن لباس غواصی وحشت ‌‌‌‏زده بود و درمدت کوتاهی بعد از آن حادثه دچار مشکل روانی شد. بعد از آن، مأموریت نجات آنان ماهها ادامه داشت؛ اما به هیچ نتیجه‌ ای نرسیدند وفقط چندین غواص آمریکایی ناپدید شدند.

بنا به اظهارات هان لیشیان، ساکن داچانگ، مردم شهر در سال ۱۹۷۷ سه سد ساختند که یکی ازآنها درنزدیکی آبهای معبد لائویه بود. یک شب سدی که ارتفاع ان ۶۰۰ متر و عرض آن ۵۰ متر بود و همچنین ۵متر بالاتر از سطح آب قرار داشت بدون هیچگونه صدایی فروریخت.

باد شیطانی

چند وقت پیش خبرنگاری از روزنامه جیانگشی دیلی، به اتفاق چند دانشمند به ناحیه آبهای نزدیک معبد لائویه رفت. او وقتی در معبد لائویه ایستاد احساس کرد که باد از جنوب به طرف شمال می‌‌‌‏ وزد. اما زمانی که به آب نگاه کرد، قطرات ریز آب نشان می‌ داد که باد از شمال به جنوب می ‌‌‌‏وزد. به نظر می‌‌‌‏ رسید باد در دو جهت مخالف می‌‌‌‏ وزد. علاوه بر آن، وقتی باد می وزید قطرات آب را در یک خط راست به جلو نمی‌‌‌‏ راند بلکه به فرم” v” در می‌‌‌‏آورد. آن بادهای عجیب و قطرات ریز روی سطح آب ماهیگیران را در جهت‌‌‌‏ یابی دچار مشکل می ‌‌‌‏کرد.

واژگون شدن قایقها بدون وزش باد یا موج

با این حال مردم بر این باورند که علت خطرناک بودن این آبها، بادهای عجیب نیستند. جین، راهب بزرگ معبد لائویه اظهار داشت که، “در تاریخ پنجم مارس امسال، در یک روز آرام و آفتابی، قایقی به وزن هزار تن در آب واژگون شد اما هیچکس نمیداند که چرا چنین اتفاقی رخ داد. به عقیده‏ی مردم محلی، فقط یک افسانه دراین رابطه وجود دارد که می ‌‌‌‏تواند علت این رویدادها را توضیح دهد. طبق این افسانه، وقتی ژو یوآنگ ژانگ، موسس سلسله یوآن، وارد جنگ با رقیب خود یولیانگ نزدیک دریاچه پویانگ شد، ژو در حالی که نبرد را می ‌‌‌‏باخت، به طرف ساحل عقب‌‌‌‏ نشینی کرد. در آن هنگام هیچ قایقی در دریاچه نبود، اما ناگهان لاک ‌‌‌‏پشت غول ‌‌‌‏پیکری ظاهر شد و به ژو در میان دریاچه کمک کرد.

وقتی ژو امپراطور شد، مقام ژنرالی را به لاک‏پشت اعطا کرد و معبد لائویه را به عنوان یاد بود لاک‌‌‌‏پشت در نزدیک دریاچه بنا کرد. مردم محلی تصور می‌‌‌‏ کنند که روح لاک‌‌‌‏پشت است که برای ماهیگیران مشکل ایجاد می‌‌‌‏ کند.

یک کارشناس محلی به رسانه ‌‌‌‏ها اعلام کرد که آنها دلیل خطرناک بودن این آبها را می دانند، اظهارات این گزارشگر حاکی از این است که، “یک تصویر مادون قرمز نشان می‌‌‌‏ دهد که یک تپه شنی بزرگ زیر آبهای معبد لائویه وجود دارد. طول این تپه تقریباً ۶۶۰۰ متر بوده و از شرق به طرف غرب کشیده شده است. این تپه شنی جلوی جریان آب را می‌‌‌‏ گیرد و زیر آب گرداب بوجود می‌‌‌‏ آید. این امکان وجود دارد که گرداب قایق‌‌‌‏ ها را به پایین بکشد و آنها غرق شوند.

بااینحال، این نظریه نمی ‌‌‌‏تواند توضیح دهد که چرا هیچکس لاشه کشتی‌‌‌‏های غرق‌‌‌‏ شده را پیدا نکرده است.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *