Search
Asset 2

چین بزرگ‌‏ترین بدهکار مالی و اعتباری جهان شناخته شد

Persian-ET-logo.N

بررسی‌‏های یک شرکت اعتبارسنجی مالی نشان می‌‏دهد که چین با داشتن ١۴ تریلیون دلار بدهی و تعهد مالی، یعنی ٣٠ درصد کل بدهی شرکت‌های جهان، بزرگ‌‏ترین بدهکار مالی و اعتباری دنیا محسوب می‌‏شود.

طبق گزارش مؤسسه‌‏ی «استاندارد اند پورز»، پیش‌‏از این شرکت‌‏های آمریکایی رکورددار بیشترین بدهی‌‏ اقتصادی بوده‌‏اند؛ اما اکنون مجموع بدهی‌ها و تعهدات مالی شرکت‌های بزرگ چینی، به‌‏شکل اوراق قرضه، از بدهی‌های شرکت‌های آمریکایی هم فراتر رفته است.

با این‌‏حال برخی از کارشناسان معتقدند، باوجود این مقدار بدهی، احتمال بروز بحران مالی در آینده برای اقتصاد این کشور، به‎سبب سرعت رشد جهانی آن، کاملاً منتفی باشد.

اما برخی از اقتصاددانان نیز معتقدند معضل بدهی‌‏های انبوه این کشور و عدم ثبات در سیستم بانکی آن، به چالشی عمیق برای دولت چین تبدیل شده است.

چندی پیش روزنامه‌‏ی چاینا دیلی در گزارش خود نوشت: «اساس و بنیاد اقتصادی چین قوی نشده است؛ زیرا این کشور به سرمایه‌‏گذاری و صادرات وابسته بوده؛ اما حالا به یک الگوی اقتصادی جدید نیاز دارد؛ درغیر این‌‏صورت فشار بر اقتصاد چین روزافزون خواهد شد.»

«جانگ لی»، اقتصاددان چینی هم در گفت‌‏وگویی با روزنامه «گلوبال تایمز» اظهار داشته است: «دولت‌‏مردان چینی از یک سو می‌‏خواهند اقتصاد را مدیریت کنند و از سوی دیگر به‌‏دنبال اقتصاد بازاری هستند. ابزارهای بازار برای اقتصاد چین کاملا تعریف نشده است. باید اصلاحات اقتصادی به‌‏درستی مدیریت شود و همزمان بازار نقش اساسی در تشکیلات اقتصادی داشته باشد.»

به گزارش استاندارد اند پورز، منبع تأمین بودجه‌‏ی حدود یک چهارم اعتبارات مالی شرکت‌های چینی، نظام مالی غیررسمی و مؤسساتی اعتباری هستند که در واقع بانک‌‏ محسوب نمی‌‏شوند.

در سال‌‏های اخیر، رشد اقتصادی سریع کشورهای آسیایی و تداوم رکود در اروپا، موجب شده تا مجموع بدهی شرکت‌های کشورهای حوزه آسیا-پاسیفیک از مجموع بدهی شرکت‌های آمریکایی و اروپایی پیشی بگیرد.

اپک‌‌‏تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌‌‏شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی