Search
Asset 2

چین بدون سانسور: پشت پرده‌‏ی اعدام ثروتمندترین مرد چین

China_Uncensored - Copy


هفته‌‏ی گذشته، «لیو هان»، میلیاردر چینی و یکی از ثروتمند‎ترین مردان چینی به اعدام محکوم شد. گفته شده که لیو هان از طریق فعالیت‎های غیرقانونی سازمان‌‏یافته، ثروت هنگفتی به‌‏دست آورده بود. از یک سو، لیو هان، رئیس شرکت «سیچوان هانلوگ» بود؛ شرکتی بزرگ که با انرژی خورشیدی، معدن، ارتباطات و مواد شیمیایی سر و کار دارد و از سویی دیگر، وی درگیر برخی مسائل ناخوشایند شده است. در ماه فوریه، لیو، برادر وی و ۳۴ نفر از همکارانش به اتهام سازماندهی و رهبری یک «باند مافیا‌‏گونه» دستگیر شدند. او متهم به ۲۱ فقره جنایت از جمله، قتل، کلاه‌‏برداری، اخاذی، حمل اسلحه و حبس غیرقانونی شده است.

علاوه بر لیو، برادر وی و سه نفر از همکارانش نیز به اعدام محکوم شدند. حکم اعدام دو نفر دیگر از آن‌‏ها نیز صادر شده است که بعد از گذراندن دو سال حبس این حکم اجرا می‌‏شود (که معمولاً به حبس ابد تخفیف داده می‌‏شود)، چهار نفر به حبس ابد و ۲۲ نفر دیگر نیز به حبس‎های مختلف محکوم شده‎اند.

لیو هان، تنها یکی از کسانی است که «شی جین‌‏پینگ»، رهبر چین، قول داده تا از طریق یک کمپین گسترده‎ی ضد فساد در چین آن‎ها را ریشه‌‏کن کند. درست پیش از آن‌‏که شی جین‌‏پینگ، دبیر اول حزب کمونیست شود، «هو جین‌‏تائو»، رهبر پیشین این حزب هشدار داد که فساد «می‌‏تواند حزب کمونیست را از‌‏بین ببرد.» مبارزه با فساد، سنگِ بنای تصدی شی جین‌‏پینگ شد و لیو هان نیز یکی از محکومین اخیر آن بود.

حداقل این داستانی است که آن‎ها می‌‏خواهند باور کنیم؛ اما واقعیت چیز دیگری است و البته خیلی بدتر.

این‌‏که لیو هان قوانین را نقض کرده، جای بحثی نیست. به‌‏گزارش خبرگزاری دولتی چین، «شین هوا»، جنایات لیو هان به سال ۱۹۹۳ بر‌‏می‎گردد؛ یعنی برای دو دهه، وی آزادانه به فعالیت‌‏های غیرقانونی خود مشغول بوده و دلیلی که تا به امروز فعالیت‎های وی مورد تجسس قرار نگرفت، ارتباط او با طبقه‌‏ی حاکم چین و به‌‏ویژه «ژو یونگ‌‏کانگ»، رئیس پییشین سازمان امنیت چین بود.

ژو یونگ‌‏کانگ قبل از آن‎که یکی از اعضای ۹ نفره‌‏ی دفتر سیاسی کمیته‎ی دائمی حزب شود، در سال‌‏های ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۲، دبیر حزب استان سیچوان بود. وی مسئول تمامی دستگاه‌‏های امنیت داخلی چین ازجمله پلیس بود و به این طریق لیو هان هرگز مورد تجسس قرار نگرفت.

اما در سال ۲۰۱۲، شی جین‌‏پینگ، رقیب سیاسی ژو، به قدرت رسید. اعتقاد بسیاری بر این است که ژو در دو سوء‌‏قصد ناموفق و یک کودتای شکست‎خورده علیه شی جین‎پینگ دست داشته است.  بنابراین اکنون که شی در قدرت است، در‌‏حال برچیدن پایگاه قدرت ژو و به‌‏دنبال فرصتی مناسب برای انتقام از اوست.

تنها مشکل این است که قانون نانوشته‌‏ای درون حزب کمونیست چین وجود دارد که نزدیک شدن به رهبران رده‌‏بالای حزب از زمان پایان انقلاب فرهنگی تا‌‏کنون ممنوع بوده است و دنبال کردن ژو می‌‏تواند زیربنای حزب را شدیداً متزلزل کند.

در نتیجه، اکنون که ژو بازنشست شده است، شی جین‎پینگ با از‌‏میان برداشتن هم‌‏پیمانان وی، در‌‏حال کشیدن توری در اطراف اوست. در چند ماه گذشته، ۳۰۰ نفر از دوستان، اعضای خانواده و همکاران وی تحت بازجویی قرار گرفته‌‏اند و ۱۴.۵ میلیارد دلار از دارایی‌‏هایش کشف و ضبط شده است. آن‌‏ها در صدر هم‌‏پیمانان دیگر او –در زمینه‌‏های سیاسی (هم‌‏چون بو شیلای) و صنعت نفت که ژو ثروت خود را از این طریق به‌‏دست آورده- قرار گرفته‎اند که در‌‏حال حاضر محکوم شده‌‏اند. لیو هان، تنها یکی از آن‌‏هاست که محکوم به مرگ شده است.

باند «مافیاگونه‌‏ی» لیو هان از هم پاشیده شده است؛ البته نه به‌‏خاطر جنایات او بلکه تنها به این خاطر که در سمت بازنده‌‏ی جنگی درون حزبی بود که باعث شد او به این سرنوشت دچار شود.

چند نفر دیگر مثل لیو وجود دارند که تحت حفاظت حامیان سیاسی خود، قانون‌‏شکنی می‌‏کنند؟

اپک تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌‏شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی