Search
Asset 2

کشفیات پیشگامانه ریاضیدان چینی درخصوص اعداد اول

ژانگ یی‌تانگ، که در درک اعداد اول  به موفقیت دست یافت ( دانشگاه نیوهامپ‌شایر)
ژانگ یی‌تانگ، که در درک اعداد اول به موفقیت دست یافت ( دانشگاه نیوهامپ‌شایر)
ژانگ یی‌تانگ، که در درک اعداد اول به موفقیت دست یافت ( دانشگاه نیوهامپ‌شایر)

یک ریاضیدان گمنام اقدام به اثبات نظریه‌ای در خصوص اعداد اول نمود که باعث شگفتی در حوزه علوم ریاضیات شده و یک شبه به شهرت جهانی دست یافت.

ژانگ یی‌تانگ، اهل کشور چین، مدرس دانشگاه  نیوهامپ‌شایر، ثابت کرد که تعداد بسیار نامحدودی از اعداد اول به‌صورت جفت وجود دارند که هرکدام با یکدیگر، کمتر از ۷۰ میلیون رقم اختلاف دارند.

ژانگ مقاله خود را  درماه آوریل، در معتبرترین مجله مربوط به این حوزه به نام “وقایع سالیانه ریاضیات” ارائه داد. سه هفته بعد، که از نظر اصول علمی دانشگاهی به طور چشمگیری زمانی کوتاه به‌حساب می‌آید، ژانگ از طرف داوران مجله گزارشی دریافت می‌کند که حاکی از صحت نتایج وی بود. او ثابت کرده بود که بی‌نهایت اعداد اول به صورت جفت با اختلاف کمتر از ۷۰ میلیون وجود دارند.

تعداد اعداد اول- که فقط به یک و خودشان بخش پذیر هستند- با بزرگ‌ترشدن اعداد کاهش می‌یابد، و بنابراین، اختلاف  بین یک عدد اول و عدد اول بعدی بیشتر می‌شود. ژانگ در مقاله خود اثبات کرد که مهم نیست عدد چقدر بزرگ شود، همیشه یک جفت از اعداد اول با اختلاف کمتر از ۷۰ میلیون رقم وجود دارد. مقاله ژانگ در مجله  “وقایع سالیانه ریاضیات” منتشر شد.

برطبق گزارشی از موسسه تحقیق در علوم و ریاضیات، به‌نام موسسه سیمون، یکی از داوران  درخصوص مقاله ژانگ بیان کرد که، ” نتایج اصلی به‌دست‌آمده در درجه اول اهمیت قرار دارند” و همچنین این مقاله، “قاعده بارزی را در توزیع اعداد اول” به اثبات رسانده است.

اثبات این نظریه گامی مهم و حساس در حل یکی از اسرار بزرگ نظریه اعداد محسوب می‌شود:  پیش‌بینی اعداد اول دوقلو، که براساس آن بی‌نهایت اعداد اول دوقلو با اختلاف فقط دورقم وجود دارد (مثل ۳ و ۵ ، ۱۱ و ۱۳).

ژانگ در شهر پکن متولد و بزرگ شد، هر چند که شهر اجدادی او در استان ژی‌جیانگ واقع می‌شود. او در سال ۱۹۷۸ در رشته ریاضیات دانشگاه پکن  پذیرفته و به اخذ درجه استادی نائل گردید. وی در سال ۱۹۸۵ به ایالات متحده آمد و موفق به کسب مدرک دکترای رشته ریاضیات از دانشگاه پوردو شد.

هنگامی که ژانگ در ایالات متحده به‌سر می‌برد، به اتحادیه چینی‌ها برای دمکراسی ملحق شد، که  سازمانی تأسیس‌شده در خارج ازکشور با هدف دمکراسی برای چین است.

اما پس از کسب درجه دکترا در سال ۱۹۹۲، قادر به یافتن شغلی در مجامع علمی نشد. او برای چند سال در بخش نقل و انتقال رستوران‌ها به عنوان حسابدار به کار مشغول بود، درحالی‌که همچنان کار تحقیق در مسائل ریاضی را ادامه داده و آخرین اطلاعات دراین زمینه را مورد پیگیری قرار می‌داد.

او در سال ۱۹۹۹، به موقعیتی در دانشگاه نیو هامپ‌شایر به عنوان دستیار آموزشی دست یافت، سپس، چند سال بعد به مقام مدرس ارتقاء پیدا کرد. او با وجود بار سنگین ناشی از حجم تدریس و فقدان بنیه مالی برای تامین بودجه تحقیقات، اقدام به پیگیری تعدادی از پروژه‌های تحقیقاتی نمود.

ژانگ ازچهار سال پیش، درخصوص پیش‌بینی اعداد اول دوقلو، شروع به کار کرد، اما دراین مسیر با یک شکاف مواجه شد. سپس دراواخر جولای، طی یک سفر تعطیلات به کلورادو برای ملاقات با یک دوست، راه‌حلی ممکن در ذهن وی جرقه زد.

اندکی پس از انتشار مقاله او در مجامع ریاضیات، این امکان را پیدا کرد تا در دانشگاه هاروارد کار تحقیقاتی خود را دراین زمینه ارائه دهد. در ۱۳ می، سخنرانی او در دانشگاه هاروارد مورد استقبال گرم حضار قرار گرفت و بلافاصله از چندین موسسه تحقیقاتی در ایالات متحده دعوت‌نامه دریافت نمود.

بنا به گفته اقای ژاکوب چی، دوست آقای ژانگ در کلورادو، طی مقاله منتشرشده در روزنامه ساترن ویکند

 Southern Weekend در گوانگجو، دو سال پیش، موسسه تحقیقاتی پیشرو در چین و آکادمی علوم  چین با آقای ژانگ ملاقات کردند تا او را به منظور ایراد سخنرانی به چین برگردانند، اما ژانگ این دعوت را رد نمود. رژیم چین، طی چند دهه فعالیت، به منظور کسب وجهه برای حزب، تعدادی از گروه‌های رسمی و نیمه‌رسمی را به‌کار گرفته است تا با چینی‌های دارای دستاوردهای تخصصی درخارج از کشور اقدام به همکاری ‌نمایند.

مقامات رسمی کنسولگری چین طی گفتگو با آقای ژانگ، از وی درخواست کردند که به‌صورت کتبی توضیح دهد که چرا بعد از تحصیل در خارج، به کشور خود برنمی‌گردد. آقای چی در شرح این برخورد چنین نوشت: ” او مردی است که همیشه جانب اعتدال را رعایت کرده و با همه به خوبی رفتار می‌کند، ولی چین را با عصبانیت و رنجش ترک نموده است.”

ژانگ طی مصاحبه با بخش چینی‌زبان رادیو  بین المللی فرانسه، اظهار داشت که، به دلیل اینکه در ایالات متحده از آزادی برخوردار بوده و به‌واسطه آن می‌تواند به دنبال علایق خود باشد، هیچ برنامه‌ای برای بازگشت به چین در سر ندارد. وی بیان کرد که چین مکانی است، که در آن ” قادر نیستم فکر کنم و به‌طور مستقل عمل کنم، بنابراین در آنجا دیگر نمی‌توانم  خودم باشم.”

اپک تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی