Search
Asset 2

دیدار قریب‌الوقوع رئیس سیا با رئیس موساد و نخست‌وزیر قطر برای آزادی گروگان‌ها

رئیس سیا با رئیس موساد و نخست وزیر قطر با هدف احیای مذاکرات آزادسازی گروگان‌ها دیدار می‌کند. این نشست نخستین دیدار پس از شکست مذاکرات دو هفته پیش خواهد بود.
از چپ به راست، ویلیام برنز رئیس سیا؛ دیوید بارینا، رئیس موساد و شیخ محمد بن عبدالرحمن آل ثانی نخست وزیر و وزیر امور خارجه قطر. (STEFANI REYNOLDSGIL COHEN-MAGENFABRICE COFFRINI/AFP via Getty Images)

رئیس سیا با هدف احیای مذاکرات آزادسازی گروگان‌های اسرائیلی با رئیس موساد و نخست وزیر قطر دیدار می‌کند. این نشست در سطح بالا نخستین دیدار پس از شکست مذاکرات دو هفته پیش خواهد بود.

روزنامه تایمز اسرائیل به نقل از دو مقام آمریکایی نوشت که ویلیام برنز، رئیس سیا در روزهای آینده برای دیدار با دیوید بارنیا، رئیس موساد و محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، نخست وزیر قطر، در تلاش برای احیای مذاکرات برای آزادی گروگان‌های اسرائیلی در دست حماس، به اروپا سفر خواهد کرد.

این نشست در سطح بالا اولین دیدار از زمانی خواهد بود که مذاکرات غیرمستقیم بین اسرائیل و حماس بر سر معامله احتمالی گروگان‌گیری که می‌توانست به آتش‌بس موقت در غزه منجر شود، پس از چندین روز گفتگو در قاهره و دوحه به بن‌بست رسید.

به نوشته وبسایت اکسیوس، جو بایدن، رئیس‌ جمهور آمریکا، ویلیام برنز رئیس سیا و جیک سالیوان مشاور امنیت ملی و دیگر مقامات ارشد آمریکایی شخصاً در تلاش‌ها برای دستیابی به توافقی برای آزادی افرادی که حماس در حمله به اسرائیل در هفتم اکتبر به گروگان گرفته بود، مشارکت داشتند.

بر اساس گزارش تایمز اسرائیل به نقل از دو مقام آمریکایی و اسرائیلی، مشخص نیست که آیا عباس کامل، رئیس اطلاعات مصر نیز مانند گذشته در نشست آتی اروپا شرکت خواهد کرد یا خیر، اما قاهره همچنان در روند میانجی‌گری شرکت خواهد کرد.

اکسیوس نوشته است که کاخ سفید معامله گروگان‌ها را تنها راه مناسب برای آتش‌بس در غزه و احتمالاً پایان دادن به جنگی می‌داند که در آستانه انتخابات ریاست‌جمهوری برای بایدن به یک مشکل سیاسی تبدیل شده است.

کابینه جنگ اسرائیل روز چهارشنبه با احیا و گسترش مأموریت تیم مذاکره‌کننده برای آزادسازی گروگان‌های اسرائیلی موافقت کرد.

مذاکره‌کنندگان اسرائیلی در روزهای اخیر پیشنهاد جدیدی برای احیای مذاکرات آزادسازی گروگان ‌ها ارائه کردند که شامل برخی مصالحه‌ها در موضع اسرائیل در مقایسه با آخرین دور مذاکرات در قاهره است.

اکسیوس به نقل از مقامات اسرائیلی نوشت که پیشنهاد جدید اسرائیل شامل تمایل به سازش بیشتر در مورد تعداد گروگان‌های زنده است که به دلایل بشردوستانه در مرحله اول توافق آزاد می‌شوند.

در جریان آخرین دور مذاکرات در قاهره، اسرائیل از حماس خواست که ۳۳ گروگان زنده شامل زنان، سربازان زن، مردان بالای ۵۰ سال و مردانی را که در وضعیت سلامتی وخیم قرار دارند، در مرحله اول توافق آزاد کند.

حماس ادعا می‌کند که تنها حدود ۱۸ نفر در این دسته قرار می‌گیرند. این سازمان پیشنهاد کرد که اجساد حدود ۱۵ فرد کشته شده را برای رسیدن به تعداد مورد نیاز به اسرائیل بازگرداند.

پیشنهاد اسرائیل همچنین شامل تمایل به بحث در مورد درخواست حماس برای «آرامش پایدار» در نوار غزه در مرحله دوم توافق بود که منجر یه آزادی همه مردان و سربازان اسیر شده توسط حماس می‌شد.

تهدید قاهره درباره پایان دادن به نقش میانجیگری مصر

تایمز اسرائیل نوشته است که مصر از گزارش‌های اخیر این رسانه و سی‌ان‌ان مبنی بر ارائه پیشنهادهای جداگانه به اسرائیل و حماس در آخرین دور مذاکرات که به شکست آن کمک کرد، خشمگین است.

قاهره تهدید کرده است که میانجی‌گری خود را به دلیل تلاش‌ها برای ایجاد شبهه در نقش مصر متوقف می‌کند – تهدیدی که قطر در ماه گذشته نیز مطرح کرد.

یک مقام اسرائیلی در گفتگو با تایمز اسرائیل پیش‌بینی کرده است که قاهره از مذاکرات کناره‌گیری نخواهد کرد، زیرا با توجه به مرز مشترکش با غزه، بیش از حد به درگیری گره خورده است.

این مقام اسرائیلی افزود که تا وقتی قطر به درخواست آمریکا میزبان حماس است، دوحه نیز در تلاش‌های میانجی‌گری مشارکت خواهد داشت.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی