Search
Asset 2

دستور کابینه جنگ اسرائیل برای از سرگیری مذاکرات آزادسازی گروگان‌ها

کابینه جنگ اسرائیل ضمن برپایی جلسه با از سرگیری مذاکرات غیرمستقیم با حماس برای آزادی گروگان‌ها موافقت کرد.
معترضان پلاکاردهایی را برافراشتند که حاوی تصاویری از گروگان‌های اسرائیلی است که از زمان حملات ۷ اکتبر حماس در جنوب اسرائیل در غزه نگه داشته شده‌اند. (AHMAD GHARABLI/AFP via Getty Images)

کابینه جنگ اسرائیل ضمن برپایی جلسه با از سرگیری مذاکرات غیرمستقیم با حماس برای آزادی گروگان‌ها موافقت کرد و دستورالعمل‌های جدیدی را برای مذاکره‌کنندگان به منظور تلاش برای دستیابی به موفقیت تصویب کرده است.

یک منبع مطلع در این مورد به رسانه تایمز اسرائیل گفته است که مصر در حال برقراری تماس‌های اولیه با اسرائیل و حماس است. این منبع که در جریان جزئیات این نشست قرار دارد، جزئیاتی در مورد دستورالعمل‌ها ارائه نکرد.

بستگان و حامیان آن پلاکاردهایی را برافراشتند که حاوی تصاویری از گروگان‌های اسرائیلی است که از زمان حملات ۷ اکتبر حماس در جنوب اسرائیل در غزه نگه داشته شده‌اند.

در بیانیه دفتر بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر نیز به این نکته اشاره شده است که کابینه جنگ به تیم مذاکره‌کننده دستور داده است «به مذاکرات برای بازگرداندن گروگان‌ها ادامه دهند.»

بر اساس گزارش شبکه کان اسرائیل، در این نشست، سرلشکر نیتزان آلون که یکی از مذاکره‌کنندگان است، طرحی به روز ارائه کرد.

به نوشته تایمز اسرائیل، گفتگوها حول نحوه آزادی گروگان‌ها در ازای آتش‌بس موقت و آزادی دست‌کم چند صد زندانی امنیتی فلسطینی که توسط اسرائیل نگهداری می‌شوند، بوده است.

بزرگ‌‏ترین مانع مذاکرات اصرار حماس برای پایان جنگ است

تایمز اسرائیل نوشته است که بزرگ‌‏ترین مانع در روند مذاکرات، اصرار حماس بر پایان دادن به جنگ توسط اسرائیل بوده است.

کابینه جنگی سه نفره اسرائیل که پس از هفتم ماه اکتبر تشکیل شد، متشکل از بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر، یوآو گالانت وزیر دفاع و بنی گانتز، وزیر کابینه است. چند نفر دیگر به عنوان ناظر در جلسات شرکت می‌کنند.

پیش از این نشست، انجمن خانواده‌های گروگان درخواست فوری برای دیدار با اعضای کابینه جنگ برای گفتگو در مورد تلاش‌ها برای احیای مذاکرات گروگان‌ها ارائه داد.

به نوشته تایمز اسرائیل، گالانت، گانتز و ناظران «آریه دری» و «گادی آیزنکوت» همگی با درخواست خانواده‌های گروگان برای ملاقات موافقت کردند.

رسانه‌های اسرائیلی گزارش دادند که تنها نتانیاهو و ران درمر، وزیر امور استراتژیک این درخواست را نپذیرفتند.

این درخواست پس از آن مطرح شد که خانواده‌های گروگان‌ها فیلم‌های دلخراشی را منتشر کردند که نشان می‌دهد پنج سرباز زن از پایگاه «نهال اوز» توسط تروریست‌های حماس در هفتم اکتبر ربوده شده‌اند. برخی از والدین هدف خود را از انتشار این ویدئو آگاه کردن کشور به ویژه مقامات عنوان کرده‌اند تا با فوریت بیشتری برای آزادی گروگان‌ها تلاش کنند.

برپایی تظاهرات با مطالبه احیای مذاکرات آزادسازی گروگان‌های اسرائیلی

تایمز اسرائیل نوشته است که در حالی که جلسه کابینه جنگ در داخل مقر نظامی ارتش اسرائیل در کریا در تل آویو تشکیل شد، صدها نفر در بیرون از این فضا تظاهرات برپا کردند و از دولت خواستند با معامله گروگان‌گیری با حماس موافقت کند. همچنین تظاهرات مشابهی با همان مطالبات در اورشلیم برگزار شد.

در تل آویو، معترضان در خیابان‌ها آتش روشن کردند و خیابان‌ها را مسدود کردند. برخی از شرکت‌کنندگان لباس سربازان زن پوشیدند در حالی که دست‌ و پای آنان بسته و خون آلود بود.

برخی رسانه‌ها و نهادهای حقوق بشری عنوان کرده‌اند که در جریان حمله حماس به اسرائیل، اعضای این گروه جنایات گسترده‌ای از جمله تجاوز گروهی را مرتکب شدند.

تظاهرات مردم اورشلیم در مقابل دفتر بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر در پایتخت اسرائیل برگزار شده است.

فشارها بر دولت برای دستیابی به توافقی با حماس برای آزادی گروگان‌های باقی‌مانده تشدید شده است و تظاهرات منظم ده‌ها هزار نفر را به خیابان‌ها کشانده است.

دور پیشین مذاکرات آتش‌بس اسرائیل و حماس در ماه‌های گذشته بارها به دلیل عدم توافق طرفین به بن‌بست رسید.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی