Search
Asset 2

داعش، چالش بزرگ دولت نوری المالکی

براثر درگیری‌‌‏ها در فاصله‌‌‏ی روزهای پانزدهم خرداد تا اول تیرماه سال جاری دست‌کم ۱۰۷۵ نفر کشته و ۶۵۸ نفر مجروح شده‌‌‏اند (MOHAMMED SAWAF/AFP/Getty Images)
براثر درگیری‌‌‏ها در فاصله‌‌‏ی روزهای پانزدهم خرداد تا اول تیرماه سال جاری دست‌کم ۱۰۷۵ نفر کشته و ۶۵۸ نفر مجروح شده‌‌‏اند (MOHAMMED SAWAF/AFP/Getty Images)
اجرای دوره های آموزشی برای داوطلبان عراقی مبارزه با داعش در لباس پلیس در ایستگاه پلیس ابراهیمیه در خارج از شهر کربلا (MOHAMMED SAWAF/AFP/Getty Images)


پیش‌‌‏روی‌‌‏ سریع پیکارجویان «داعش» در بسیاری از مناطق شیعه‌‌‏نشین عراق و اشغال چند شهر مهم این کشور از جمله موصل و نیز ناکارآمدی ارتش عراق در مقابله با تهاجمات این گروه، موجب تضیف دولت «نوری المالکی» و نگرانی‌‌‏ جامعه‌‌‏ی بین‌‌‏الملل نسبت به تشدید بی‌‌‏ثباتی در منطقه شده است.

در ادامه‌‌‏ی این پیش‌‌‏روی‌‌‏ها، رسانه‌‌‏ها روز چهارشنبه، از حمله‌‌‏ی شبه‌‌‏نظامیان داعش به بزرگترین پالایشگاه این کشور، خبر دادند. پالایشگاه نفت «بیجی» که مهم‌‌‏ترین منبع تأمین سوخت و انرژی عراق محسوب می‌‌‏شود، در حدود ۲۰۰ کیلومتری بغداد، پایتخت عراق واقع است.

همزمان، «هوشیار زیباری»، وزیر امور خارجه عراق، که به طور رسمی از کاخ سفید، تقاضای مداخله‌‌‏ی نظامی آمریکا با حملات هوایی به نیروهای داعش را کرده بود، با موافقت مشروط این کشور درخصوص این اقدام مواجه شد.

«جو بایدن»، معاون‌‌‏اول باراک اوباما، در تماسی تلفنی با «نوری المالکی»، نخست وزیر عراق گفت آمریکا آماده است، حمایت خود از ارتش عراق در مقابله با تروریست‌‌‏های موسوم به دولت اسلامی عراق و شام (داعش) افزایش دهد. اما این کمک را مشروط به تلاش المالکی برای ایجاد یکپارچگی میان اقوام مختلف عراقی کرد.

چندی پیش «باراک اوباما» رئیس‌‌‏جمهور آمریکا هم اعلام کرد که کشورش برای تصمیم‌‌‏گیری و رسیدن به یک نتیجه‌‌‏ی واحد در مورد نحوه‌‌‏ی کمک به بغداد و رویارویی با ستیزه‌‌‏جویان داعش، به زمان بیشتری نیاز دارد.

او همچنین گفته است: «رهبران عراق باید اختلافات فرقه‌ای را کنار بگذارند. مداخله‌‌‏ی نظامی خارجی، چه از طرف آمریکا و چه هرکشور دیگر نمی‌تواند مشکل را در بلندمدت حل کند. تا وقتی چاره‌اندیشی مناسبی وجود نداشته باشد، هرگز در عراق و منطقه آرامش برقرار نخواهد شد.»

درعین‌‌‏حال طرح ایده‌‌‏ی همکاری آمریکا و ایران، برای مقابله با این گروه تروریستی هم از طرف مقامات هردو کشور به‌‌‏صورت رسمی مورد تأیید قرار گرفته و به‌‌‏نظر می‌‌‏رسد، با توجه به موفقیت مذاکرات گروه ۱+ ۵ و گفت‌‌‏وگوهای اخیر دو کشور در جریان این مذاکرات و نیز سابقه‌‌‏ی همکاری ایران و آمریکا در مقابله با القاعده و طالبان در افغانستان و بحران امنیتی عراق، – که البته به‌‌‏صورت محدود و مقطعی بوده است-  احتمال همکاری وجود داشته باشد.

حمله‌‌‏ی خشونت‌‌‏بار گروه «دولت اسلامی عراق و شام» به چند شهر مهم عراق و تصرف شهرهای «موصل»، «تکریت»، «السعدیه» و «جلولا»، سبب شده صدهاهزار عراقی از مناطق تصرف شده بگریزند و به کردستان عراق پناه ببرند.

نشریه‌‌‏ی اکونومیست درباره‌‌‏ی این رویداد نوشته است: «قتل‌‌‏عامی که در حال حاضر در عراق جریان دارد، اگرچه به لحاظ تعداد به اندازه‌‌‏ی سوریه مهیب نیست؛ اما به‌‌‏سرعت درحال شدت گرفتن است.»

علاوه‌‌‏براین، کارشناسان سیاسی و تحلیل‌‌‏گران مسائل خاورمیانه معتقدند، درصورت پیشروی داعش به شهرهای شیعه‌‌‏نشین عراق، احتمال بروز یک جنگ داخلی میان گروه‌های شبه نظامی شیعه و سنی افزایش یافته و به موجب آن امنیت و تمامیت ارضی این کشور به‌‌‏شدت در خطر خواهد افتاد.

دولت اسلامی عراق و شام (داعش)، گروهی افراطی به رهبری «ابوبکر بغدادی» است که می‌‌‏خواهد در عراق و سوریه حکومت اسلامی تشکیل دهد.

اپک‌‌‌‏تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌‌‌‏شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی