Search
Asset 2

کاهش ذخائر آبی کشور نسب به سال گذشته

AZUSA, CA - JANUARY 22:  The San Gabriel River winds through the dry upper reaches of San Gabriel Reservoir in the Angeles National Forest on January 22, 2014 in near Azusa, California. Now in its third straight year of drought conditions, California is e
حجم آب سدهای ایران در مقایسه با سال گذشته، ۸ درصد کاهش را یافته‌‏است. (David McNew/Getty Images)


حجم آب سدهای ایران به میزان ۴۱ درصد رسیده است که این میزان در مقایسه با سال گذشته، ۸ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

این در حالی است که مجموع حجم آبی که به مخازن سدهای کشور وارد می‌‌‌‏شود نسبت به سال گذشته ۲۰ درصد کاهش داشته‌‌‌‏ است که با افزایش ۳ درصدی  میزان خروجی آن نسبت به سال گذشته بیم کمبود آب در سال جدید می‌‌‌‏رود.

 وزارت نیروی ایران طی گزارشی در آبان‌ماه ۹۲ اعلام کرده بود که حجم آب ۷۷ سد تا پایان مهرماه، تنها به کمتر از ۳۰ درصد ظرفیت مخزن این سدها رسیده ‌‌‌‏است.

به دلیل بارش‌‌‌‏های نامتراکم و ناچیز این میزان از مهرماه امسال نیز کمتر شده و در حال حاضر حتی از حجم ورودی آب سدها  نیز نسبت به سال گذشته کاسته شده است.

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران، در گفت‌وگو با فارس از کاهش ۱۱ درصدی میزان بارش‌‌‌‏ها و کاهش ۳۳ درصدی میزان آب‌‌‌‏های روان کشور نسبت به سال گذشته خبر داده بود. با این‌حال وی با اشاره به پر شدن سدها تا پایان فصل زمستان اعلام کرد که برای تأمین آب آشامیدن مشکلی وجود ندارد.

می‌‌‌‏توان گفت که از ۱۴۵ سد بزرگ ملی در کشور، تنها ۳۰ سد وظیفه تأمین آب شرب را برعهده دارند .

در حال حاضر مسئولان نیز خبر از بحرانی بودن منابع آبی کشور می‌‌‌‏دهند و بر مدیریت منابع آبی بجای پرداختن به سد سازی‎های غیر کارشناسی اصرار می‌‌‌‏کنند و در این زمینه همکاری مردم و مصرف کنندگان را بسیار ضروری و لازم می‌‌‌‏دانند.

اپک تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی