Search
Asset 2

خشکسالی در ایران وارد مرحله سوم شد

(David McNew/Getty Images)
(David McNew/Getty Images)
(David McNew/Getty Images)

سرپرست گروه پژوهشی تغییر اقلیم مرکز ملی اقلیم‌‌‏شناسی، با اشاره به افزایش دما در سطح کره زمین و کاهش میزان بارندگی بیان کرد که به‌‌‏زودی با خشکسالی هیدرولوژی در ایران مواجه خواهیم شد.

«ایمان بابائیان» در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر، خشکسالی هواشناسی، کشاورزی، هیدرولوژی و اقتصادی – اجتماعی را به عنوان ۴ نوع خشکسالی برشمرد و اظهار کرد، در پی ادامه‌ی خشکسالی‌‌‏های اخیر، باید منتظر مرحله‌ی سوم این خشکسالی‌‌‏ها باشیم.

وی علت خشکسالی مرحله‌ی اول، یعنی خشکسالی هواشناسی را کاهش بارندگی عنوان کرد و گفت: « با ادامه‌ی خشکسالی‌ها، تنش رطوبتی و نیاز آبی در محصولات زراعی را شاهد هستیم که در این صورت با خشکسالی کشاورزی- خشکسالی مرحله دوم- مواجه می‌‌‏شویم. در این حالت کاهش عملکرد محصولات زراعی را خواهیم داشت.»

وی سپس از خشکسالی هیدرولوژی به‌‌‏عنوان خشکسالی مرحله سوم نام برد و در این‌‌‏باره گفت: «اگر این خشکسالی‌ها-خشکسالی‌‌‏های مرحله‌‌‏ی دوم – به مدت ۴ تا ۵ سال تداوم داشته باشند، شاهد از بین رفتن سفره‌های آب زیرزمینی هستیم که به آن خشکسالی هیدرولوژی می‌گویند.»

در حال حاضر به‌‌‏دلیل کاهش بارندگی در مناطق مختلف و افزایش دما، برداشت آب از سفره‌‌‏های آب زیرزمینی نیز بیشتر شده که این امر روند خشکسالی را سرعت بخشیده است.

رئیس کمیسیون ملی توسعه‌ی پایدار نیز ضمن اشاره به این نکته که کشور ایران از نظر هواشناسی، کشوری خشک و نیمه‌خشک است گفت: «یک تحول بزرگ در آب ایران اتفاق افتاده و متأسفانه جزو ۳ کشوری هستیم که آینده‌ی خوشی از نظر آب نداریم.» وی در ادامه افزود: « در آینده‌ای نه چندان دور ایران به سمت خشکی تمام پیش می‌رود.»

وزیر نیرو نیز در گفت‌وگو با ایسنا اعلام کرد که اکنون کشور در تنش آبی قرار دارد و روز به روز در جهت بحران آبی حرکت می‌‌‏کند و افزود: «اگر کشوری ۲۰ تا ۴۰ درصد از منابع آب تجدیدشونده‌ی خود را استفاده کند، در دامنه‌ی مطمئن قرار دارد. حداکثر میزان مجاز برای استفاده از منابع آب تجدیدشونده ۶۰ درصد است اما اکنون از ۱۲۰ میلیارد مترمکعب، ۹۶ میلیارد مترمکعب مصرف می شود. یعنی به جای ۶۰ درصد ۸۰ درصد استفاده می‌‌‏شود که این فشار زیادی به منابع طبیعی وارد می‌‌‏کند و موجب خشکی تالاب‌‌‏هایی مانند هامون، بختگان و دریاچه‌ی ارومیه شده است.»

وزیر نیرو  بحران آب را به عنوان چالش اصلی جهان در هزاره‌ی سوم عنوان کرد و افزود: «مجموع سدهای در دست اجرا و اجرا شده در کشور ۶۶ میلیارد مترمکعب آب راا در سال تنظیم می‌‌‏کند، در حالی که کل روان‌آب‌‌‏های موجود کشور ۴۶ میلیارد مترمکعب است و از سدهایی که ساخته شده است و یا در حال ساخت داریم، حدود ۲۰ میلیارد مترمکعب فاقد آب هستند مانند سد ساوه که به‌‌‏خاطر تغییر اقلیم، کاهش بارش‌‌‏ها، افزایش تبخیر، افزایش برداشت‌‌‏ها در بالادست و کاهش بارش‌‌‏های مؤثر بوده است.»

پیش از این وزارت نیرو اعلام کرده بود که حجم آب سدهای تهران نسبت به سال گذشته، ۳۶ درصد کاهش یافته و تنها ۲۱ درصد از حجم مخازن سدهای استان تهران از آب پر شده است.

به گفته‌‌‏ی «حمیدرضا جانباز»، مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری استان قزوین و به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، در حال حاضر ۵۱۷ شهر در آستانه تنش آبی قرار دارند. دراین میان استان‌‌‏های تهران، خراسان رضوی و شمالی و سمنان از نظر منابع آبی در شرایط بسیار بحرانی هستند.

اپک تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌شود.

اخبار مرتبط

2 دیدگاه دربارهٔ «خشکسالی در ایران وارد مرحله سوم شد»

  1. علت خشکسالی نباریدن برف و باران است چه کشف بزرگی فرمودید از کرامات شیخ ما این است شیره را خورد و گفت شیرین است

  2. راهکار بدید تلویزیون ، رادیو ،پستر و..‌‌.. بجای چیزهایی که بدرد نمیخوره راهکر بدید با خشک سالی چجوری مبارزه باید کرد تو کشاورزی مثلا آبیاری قطره ای یا کشاورزی سنتی اول روزنامه میزارند روش کود طبیعی میریزند بعد روی کود خورده چوب که با این کار هم آب کمتری مصرف میشه هم محصول قوی تری داریم و…. میدونیم قطع درختان ساخت و ساز نادرست جابجایی خاک و….. که انسانها داشتن خشک سالی را بدتر کرده حالا به دلایل طبیعیش کاری نداریم باسپاس

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی