Search
Asset 2

نشست شیراز، تاکید دوباره بر افزایش اعتیاد در زنان

(NICOLAS ASFOURI/AFP/Getty Images)
(NICOLAS ASFOURI/AFP/Getty Images)
(NICOLAS ASFOURI/AFP/Getty Images)


معاون کاهش تقاضا و توسعه‌ی مشارکت‌های مردمی ستاد مبارزه با مواد مخدر اعلام کرد که بر‌‌‏اساس آمار منتشره نزدیک به ۱۰ درصد از معتادان کشور زنان هستند.

به گزارش ایسنا «بابک دین‌پرست» که در نشست کارشناسان فرهنگی مبارزه با مواد مخدر که روزهای ۲۹ و ۳۰ مرداد در شیراز برگزار شد بیان کرد که هنوز تصویر درستی از واقعیت‌های اعتیاد به جامعه منعکس نشده است.

دین‌‌‏پرست با اشاره به پایین بودن اثر بخشی اقدامات انجام شده گفت: «در بیان عوامل موثر بر اعتیاد همواره تاهل، داشتن شغل و میزان تحصیلات را به‌عنوان عوامل بازدارنده مطرح کرده‌ایم اما امروز آمارها نشان می‌دهد بیش از ۲۱ درصد کل معتادان کشور دارای تحصیلات لیسانس و بالاتر هستند، ۶۳ درصدشان متاهل و ۵۳ درصد افراد شاغل هستند.»

 وی ۵۵ درصد طلاق‌ها در کشور را ناشی از اعتیاد ذکر کرد.

در این نشست بر اساس آمار استخراج شده توسط جهاد دانشگاهی ایران در سال ۱۳۹۰،  آمار معتادان در کشور یک‌میلیون و ۳۲۵ هزار نفر اعلام شد که از این آمار ۹.۳ درصد را زنان و ۹۰.۷ درصد معتادان را مردان تشکیل می‌دهند.

این در حالی‌‌‏ست که آمار غیر رسمی تعداد معتادان در ایران را بیشتر نشان می‌دهد.

آمار اعلام شده در این نشست از تعدادی که دو ماه گذشته وزیر کشور به مناسبت روز جهانی مواد مخدر اعلام کرد، کمتر است. وی تعداد معتادان در کشور را ۱ میلیون و ۳۵۰ هزار نفر برشمرد؛ اما وزارت بهداشت این تعداد را بیش از ۲ میلیون نفر دانست.

وزیر کشور گفت که در طول ۴ سال تعداد زنان معتاد در کشور دو برابر شده است. وی سه ماه پیش هم اعلام کرده بود که روزانه ۹ نفر در کشور به دلیل مصرف مواد مخدر جان خود را از دست می‌دهند.

سال گذشته نیز «رسول خضری»، نماینده مجلس، آمار معتادان در کشور را ۴.۵ میلیون نفر اعلام کرد.

تغییر مواد مخدر سنتی به صنعتی یکی از عوامل شیوع اعتیاد خصوصا در جوانان است. این مواد معمولا برای کاهش استرس، لاغری، ناتوانی جنسی و افزایش تمرکز در امتحان در جوانان و زنان بیشتر شیوع پیدا کرده است.

همچنین گزارش‌ها از آمار رو به رشد اعتیاد به الکل در ایران خبر می‌دهد، که به دلیل ضدارزش بودن مصرف الکل در ایران، مسئولان از بیان آمار میزان مصرف در کشور خودداری می‌کنند.

مسمومیت ناشی  از مشروبات الکلی دست ساز در ایران سالانه جان صدها نفر را می‌گیرد.

اپک‌‌‌‏تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی