Search
Asset 2

تلاش‌‏های جامعه‌ی‏ جهانی برای جلوگیری از الحاق کریمه به خاک روسیه

(RONNY ROMAN ROZENBERG/AFP/Getty Images)
(RONNY ROMAN ROZENBERG/AFP/Getty Images)
(RONNY ROMAN ROZENBERG/AFP/Getty Images)

با نزدیک شدن به زمان همه‌‏پرسی در کریمه‌‏، تنش‌‏های ‌‏جهانی بر سر این بحران بیش از پیش افزایش یافته است.

این همه‌‏پرسی با موضوعیت الحاق این جزیره به روسیه و یا باقی ماندن در جغرافیای سیاسی اوکراین، قرار است روز یکشنبه (۱۶ مارس) برگزار شود. با توجه به جمعیت غالب روس‌‏ها در این جزیره، پیش‌بینی می‌شود که به نفع روسیه پایان پذیرد.

در عین حال روسیه روزپنجشنبه اعلام کرد مانور نظامی جدیدی را با ۸۰۰۰ نیرو و با به‌‏کارگیری تسلیحات سنگین در نزدیکی مرزهایش با اوکراین برگزار می‌کند. اقدامی که بر نگرانی‌‏های ‌‏جهانی نسبت به تشدید تنش‌‏ها و وقوع درگیری میان دو کشور افزوده است.

اوکراین نیز در اقدامی متقابل، از ساماندهی هزاران نیروی داوطلب برای کنترل امنیت مرزهای خود خبر داده است.

همچنین رسانه‌‏ها از وقوع یک درگیری خونین میان حامیان و مخالفان روسیه، در شهر «دونتسک» در شرق اوکراین، خبر داده‌‏اند که طی آن یک نفر کشته و عده‌‏ای نیز مجروح شده‌‏اند.

با ادامه یافتن این منازعه، «جان کری» وزیر امور خارجه‌ی آمریکا، ساعاتی پیش با «سرگئی لاوروف» همتای روسی خود در لندن دیدار و گفت‌‏وگو کرد.

وزیر امور خارجه‌ی آمریکا گفت که در صورت الحاق شبه‌جزیره‌ی کریمه به خاک روسیه، آمریکا و اتحادیه اروپا تحریم‌‏هایی جدی علیه مسکو اعمال خواهند کرد.

با این وجود روسیه هنوز تاکید دارد که به دنبال جنگ با اوکراین نیست و می‌‏خواهد از حق مردم منطقه‌ی کریمه برای تعیین سرنوشت خود دفاع کند.

از کریمه نیز خبر می‌‏رسد، با نزدیک‌تر شدن زمان همه‌‏پرسی و افزایش احتمال درگیری در منطقه، مردم این جزیره درحال بیرون کشیدن پول‌‏هایشان از بانک‌‏ها هستند.

به گفته‌‏ی یکی از مسئولان بزرگ‌ترین بانک اوکراین، مشتریان برای خالی کردن حساب‌‏هایشان در مقابل ‌‏شعب این بانک در کریمه صف کشیده‌اند.

کریمه که در دریای سیاه و در جنوب اوکراین قرار دارد، تا سال ۱۹۵۴ متعلق به روسیه بود. این جزیره پیش از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی بخشی از خاک اوکراین اعلام شد و در عین تعلق به این کشور، به‌صورت خود مختار اداره می‌‏شود.

اوکراین پس از استقلال خود، طبق توافقی به مسکو اجازه داد از شهر بندری «سواتسوپول»  در کریمه به عنوان محلی برای استقرار ناوگان خود استفاده کند. اما پس از تحولات اخیر سیاسی در دولت اوکراین که برخلاف مواضع روسیه بود، مسکو با حضور گسترده‌ی نظامی و اقدامات مداخله‌‏جویانه، سعی در الحاق این جزیره به خاک خود دارد.

اپک‌‌‌‌‌‌‌‏تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌‌‌‌‌‌‌‏شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی