Search
Asset 2

تخریب آثار باستانی موزه‌ی هنرهای اسلامی مصر

464813897 (2) (640x428)
در انفجار خودروی بمب‌گذاری شده در قاهره، موزه‌ی هنرهای اسلامی مصر به شدت آسیب دید (AHMED GAMEL/AFP/Getty Images)

انفجار بمبی قوی  در روز جمعه در نزدیکی موزه‌ی هنرهای اسلامی مصر، موجب تخریب بسیاری از آثار هنری موجود در این موزه شد.

به گزارش دیلی نیوز مصر، بر اثر انفجار این بمب که با هدف تخریب ساختمان امنیت درقاهره، در داخل یک اتومبیل جاسازی شده بود، ۴ نفر کشته و عده‌ی‌‌‌‏ زیادی مجروح شدند و به ده‌ها اثر هنری ارزشمند از موزه‌ی هنرهای اسلامی مصرآسیب جدی وارد آمد.

«محمد ابراهیم» وزیر آثار باستانی مصر، درباره‌ی میزان خسارات وارد شده به این موزه گفت: «بیشتر تزئینات و دکوراسیون داخلی موزه تخریب شده و برخی آثار چینی وسرامیک به‌کلی متلاشی شده‌اند. همچنین آثار شیشه‌ای که در ویترین‌ها به نمایش گذاشته شده بود، تماماً شکسته و بسیاری از دیگر آثار هنری نیز به‌‌‌‏شدت تخریب شده‌اند.»

 به گفته‌ی مسئولان، بخش شرقی ساختمان موزه که از قدمت زیادی برخوردار بوده و مشخصاً به منظور نگهداری و نمایش آثار هنری احداث شده بود، بیش‌ترین آسیب را دیده است.

به گفته‌ی «حسن سعد‌الله» سخنگوی وزارت آثار باستانی مصر، در این موزه حدود ۴۰۰۰ اثر تاریخی و فرهنگی شامل اشیاءی نادر و بی‌نظیر وجود داشته،  که این مجموعه را به یکی از مهم‌ترین موزه‌های آثار هنری تبدل کرده بود.

به گفته‌ی وزیر آثار باستانی مصر، موزه‌ی هنرهای اسلامی مصر که با صرف هزینه‌ای بیش از ۱۰۷ میلیون لیره، طی هشت سال بازسازی و در سال ۲۰۱۰ توسط دولت وقت بازگشایی شده بود،، اکنون به دلیل شدت آسیب‌‌‌‏ها برای بازسازی دوباره به بودجه‌‌‌‏ای به مراتب بیش از این نیاز دارد.

اپک تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌شود.

اخبار مرتبط

1 دیدگاه دربارهٔ «تخریب آثار باستانی موزه‌ی هنرهای اسلامی مصر»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی