Search
Asset 2

ورود گسترده حوزه علمیه به مدارس؛ از تشکیل گروه‌های جهادی تا بازگشت به مساجد

ورود گسترده حوزه علمیه برای «تحول بنیادین» در مدارس
(Tasnim)

به تازگی وزیر آموزش و پرورش و مدیر حوزه‌های علمیه کشور، آیین‌نامه اجرایی «طرح امین» را برای پنجمین سال متوالی امضا کردند.  

خبرگزاری رسا وابسته به حوزه علمیه، گزارش داده است که این آیین‌نامه برای نهادینه‌سازی تعلیم و تربیت اسلامی و اجرای سند «تحول بنیادین» در آموزش و پرورش در سال تحصیلی جدید اجرایی می‌شود.  

این طرح چند ماه بعد از انتشار بیانیه علی خامنه‌ای برای اجرای «گام دوم انقلاب» با هدف «جهاد بزرگ برای ساختن ایران اسلامی» اجرا شده است.  

در چهار دهه اخیر، مساله حضور روحانیان در عرصه‌های مختلف اقتصادی، سیاسی، درمانی و آموزشی همیشه مطرح شده است، اما اولین بار است که روحانیان سرشناس از ضرورت تربیت «نسل انقلابی- مذهبی» توسط طلاب حوزه‌های علمیه سخن می‌گویند.  

محسن ابراهیمی، امام جمعه میناب در چهارمین سال اجرای این طرح گفته بود: «روحانیون طرح امین مسئولیت سنگینی در زمینه تربیت و تعلیم بر عهده خواهند داشت و از آنان انتظار می‌رود که تأثیرگذار باشند و نسلی با معیارها و ارزش‌های ناب اسلامی تربیت کنند.» 

«گروه جهادی مدرسه» و «یاوران حجاب»

طبق آیین‌نامه اجرایی این طرح، هر مبلغ دینی هر ماه حداقل به مدت ۶۰ ساعت باید به فعالیت‌های تبلیغی بپردازد و در مدرسه حضور داشته باشد.  

روحانیان در این طرح، در کنار آموزه‌های اسلامی موظف هستند که برنامه‌های مختلفی برای آشنایی دانش آموزان و والدینشان با «ایران انقلابی»، «دستاوردهای انقلاب اسلامی» و مبانی نظامی جمهوری اسلامی برگزار کنند.  

هم‌چنین در مدارس دخترانه، مبلغان زن موظف هستند که «گروه یاوران حجاب» را تشکیل دهند و از «حجاب برتر» در مدارس تقدیر کنند.  

براساس این آیین‌نامه، بخش دیگری از وظایف مبلغان مذهبی در طرح امین، «راه‌اندازی گروه جهادی مدرسه» است که وظیفه این گروه آشناسازی دانش آموزان با «فعالیت‌های جهادی» ذکر شده است.  

به نظر می‌رسد که این طرح شباهت‌هایی با برنامه طالبان برای تاسیس مدارس مشابه داشته باشد.  

سال گذشته حکومت طالبان اعلام کرده بود که تصمیم دارد تا صدها مدرسه دینی و جهادی در افغانستان ایجاد کند.  

«مدارس مسجدمحور» بازگشت به مکتب‌خانه‌ها؟

چندی پیش خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران به نقل از حمید نیکزاد، دبیر ستاد همکاری بین حوزه علمیه و آموزش و پرورش گزارش داد که ایجاد مدارس و مهدهای غیردولتی وابسته به حوزه علمیه و روحانیت و توسعه مدارس مسجدمحور از مسایل مورد تاکید این ستاد است.  

مدارس مسجدمحور بخشی از برنامه‌های طرح امین و آنچه که جمهوری اسلامی ایران به عنوان «تحول بنیادین» در آموزش و پرورش می‌نامد، است. طبق این طرح، دانش آموزان در صحن مسجد گردهم می‌نشینند و یک معلم یا یک آخوند به آن‌ها درس می‌دهد. این طرح در مشهد و قم و تهران اجرا شده است.  

دو هزار «طلبه روانشناس» برای افسردگی نوجوان

اخیرا محمد عالم‌زاده نوری، معاون تهذیب و تربیت حوزه‌های علمیه به خبرگزاری ایلنا گفته است که دو هزار «طلبه روانشناس» در حوزه‌های علمیه وجود دارند که می‌توانند به نوجوانان در درمان افسردگی کمک کنند.  

وی مدعی است که تعدادی از روانشناسان دانشگاهی، نوجوانان را برای رسیدن به آرامش روانی به «فعل حرام» توصیه کرده‌اند. 

کمبود معلم، بودجه و ۲۴ هزار مبلغ مذهبی

شروع سال تحصیلی امسال با اعتراضات دانش آموزان و والدین‌شان به دلیل کمبود معلم همراه بود. موضوعی که انتقادات زیادی را در پی داشت.  

برخی منتقدان معتقدند که با وجود حجم بالای بیکاری جوانان فارغ التحصیل دانشگاهی، وزارت آموزش و پرورش نباید با مشکل کمبود معلم مواجه می‌شد.  

به گزارش برخی رسانه‌های داخلی ایران، مشکلات کمبود بودجه برای واریز حقوق و دستمزد معلمان و گزینش معلم براساس بررسی اعتقادات مذهبی و سیاسی، بدون درنظر گرفتن صلاحیتهای علمی باعث شده است که امسال وزارت آموزش و پرورش با کمبود بیش از ۲۰۰ هزار معلم مواجه شود.  

در این میان، مشخص نیست که بودجه طرح امین از کجا تامین می‌شود. مجریان طرح امین به دنبال افزایش تعداد مبلغان مذهبی در مدارس هستند. یک جستجوی ساده در گوگل تعدادی از وب‌سایت‌های استخدامی در ایران را نشان می‌دهد که از روحانیان واجدان شرایط خواسته‌اند تا برای استخدام در طرح امین ثبت‌نام کنند.  

مجتبی فاضل، مدیر حوز‌ه‌های علمیه خواهران کشور در ابتدای سال تحصیلی گفت که تعداد ۲۴ هزار مبلغ مذهبی در سال تحصیلی ۱۴۰۲۱۴۰۳ در مدارس مشغول به تبلیغ هستند که از این تعداد ۱۶ هزار مبلغ زن در مدارس دخترانه حضور دارند. 

 این تعداد مبلغ قرار است که به ۱۷ میلیون دانش آموز در سراسر ایران آموزشهای اسلامی و باور به انقلاب اسلامی را ترویج کنند.  

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی