logo_eet

جشنواره بین‌‌‏المللی تئاتر فجر در تهران و ۵ استان آغاز شد

سی‌و‌دومین جشنواره بین‌المللی تئا‌تر فجر تا ۱۲ بهمن ادامه دارد (پوستر سی‌و‌دومین جشنواره بین‌المللی تئا‌تر فجر)
سی‌و‌دومین جشنواره بین‌المللی تئا‌تر فجر تا ۱۲ بهمن ادامه دارد (پوستر سی‌و‌دومین جشنواره بین‌المللی تئا‌تر فجر)
سی‌و‌دومین جشنواره بین‌المللی تئا‌تر فجر تا ۱۲ بهمن ادامه دارد (پوستر سی‌و‌دومین جشنواره بین‌المللی تئا‌تر فجر)

نخستین روز از اجراهای سی‌‌‌‏و‌‌‌‏دومین جشنواره‌ی بین‌‌‌‏المللی تئاتر فجر، روز شنبه ۲۸ دی‌‌‌‏ماه  با اجرای ۱۱ نمایش صحنه‌‌‌‏ای و ۶ نمایش خیابانی در تهران برگزار شد، درحالی‌که ۵ استان دیگر نیز از ۲۵ دی ماه در بخش استانی کار خود را آغاز کرده بودند.

به گزارش روابط عمومی این جشنواره‌، مسابقه‌ی بین‌‌‌‏الملل، تازه‌های تئا‌تر ایران، مسابقه‌ی مرور تئا‌تر ایران، بخش مهمان و جشنواره‌ی جشنواره‌ها، بخش‌‌‌‏های این رویداد هنری را تشکیل می‌‌‌‏دهند.

به گفته‌ی «قادر آشنا» دبیر جشنواره ، امسال ۱۲۹ نمایش و اثر با یکدیگر به رقابت می‌پردازند که ۱۰۰ نمایش صحنه‌ای و ۲۹ نمایش خیابانی هستند. از آثار نمایش ۵۹ اثر از شهرستان‌ها هستند.

در این جشنواره، ۱۶ تالار و تماشاخانه در تهران برگزاری رقابت‌‌‌‏ها را عهده‌‌‌‌‏دار هستند و غیر از ایران، گروه‌‌‌‏های نمایشی مختلفی از آلمان، ارمنستان، ایتالیا، فرانسه، کانادا، کره‌ی جنوبی، نروژ، اسپانیا و مجارستان در آن حضور دارند.

«سقراط» به کارگردانی «حمیدرضا نعیمی»، « دایی وانیا» کاری از «اکبر زنجانپور»، «خون و گل سرخ» به کارگردانی «بهزاد فراهانی» و «در شوره زار» کار «حسین کیانی»، از جمله نمایش‌‌‌‏های اجرا شده در روز نخست بودند.

در قسمت استانی نیز پنج استان گلستان، البرز، لرستان، خراسان رضوی، خوزستان و مناطق آزاد کیش و اروند با بخش‌‌‌‏های آیینی، صحنه‌‌‌‏ای و میدانی، میزبان جشنواره‌ی تئاتر فجر استانی امسال هستند. همچنین آثاری از ارمنستان، کانادا، مجارستان و هند نیز به‌‌‌‏ عنوان میهمان در جشنواره‌ی استانی ایفای نقش می‌‌‌‏کنند.

گفتنی ست در حاشیه‌ی جشنواره علاوه بر بخش‌‌‌‏های صحنه‌‌‌‏ای و خیابانی، رادیو تئاتر، نشست‌ها و کارگاه های پژوهشی  نیز برای علاقه‌‌‌‏مندان برگزار می‌‌‌‏شود.

در بخش مسابقه‌ی بین الملل، ۳۱ اثر شامل ۱۸ نمایش از کارگردانان ایرانی و ۱۳ اثر از دیگر کشور با هم به رقابت می‌‌‌‏پردازند که ‌«پری صابری»، «سعید کشن فلاح» و «مسعود رایگان» به همراه «زولت پوزگای» از مجارستان و «تاتیانا تیخانووت» از روسیه، این آثار را داوری می‌کنند.

در بخش تازه‌های تئا‌تر ایران  هم ۲۱ نمایش حضور دارند که داوری آنها برعهده‌ی «سهراب سلیمی»، «نادر برهانی مرند» و «سعید اسدی» است.

«هادی مرزبان»، «حسین مسافر آستانه» و «شیرین بزرگمهر» نیز  ۲۶ نمایش بخش مسابقه‌ی مرور تئا‌تر ایران را بررسی می‌کنند.

سی‌و‌دومین جشنواره بین‌المللی تئا‌تر فجر تا ۱۲ بهمن ادامه دارد و علاقه‌‌‌‏مندان می‌‌‌‏توانند از طریق تارنمای www.iranconcert.com  برای تهیه‌ی بلیط اینترنتی اقدام و یا به گیشه‌ی محل اجرای نمایش‌‌‌‏ها مراجعه نمایند.

قیمت بلیط‌های این دوره از جشنواره، ۸۰۰۰۰ ، ۱۰۰۰۰۰ و ۱۵۰۰۰۰ ریال درنظر گرفته شده است.

اپک تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *