Search
Asset 2

خطر در کمین مصرف‌‏کنندگان داروها و مکمل‌‏های بدنسازی و کاهش وزن

سازمان غذا و داروی آمریکا در سال 2012 استفاده از آن را در تولید داروها ممنوع کرد.(اسکرین‌‏شات/یوتیوب)
سازمان غذا و داروی آمریکا در سال 2012 استفاده از آن را در تولید داروها ممنوع کرد.(اسکرین‌‏شات/یوتیوب)
سازمان غذا و داروی آمریکا در سال ۲۰۱۲ استفاده از آن را در تولید داروها ممنوع کرد.(اسکرین‌‏شات/یوتیوب)

تازه‌‏ترین تحقیقات دانشمندان نشان می‌‏دهد، مصرف داروها و مکمل‌‏های غذایی تبلیغاتی که برای کاهش سریع وزن یا عضلانی شدن اندام عرضه می‌‏شوند، بسیار مضر هستند.

براساس این تحقیقات که در دانشگاه کمبریج انگلیس و هاروارد آمریکا انجام شده، این داروها حاوی نوی ماده‌‏ی محرک خطرناک هستند که عوارض بسیاری بر بدن انسان دارد.

به گزارش ایرنا، این ماده که DMBA نام دارد، سبب بروز مشکلات قلبی و اختلال در سیستم اعصاب شده و می‌‏تواند مرگ مصرف‌‏کننده‌‏ی دارو را به‌‏دنبال داشته باشد.

این ترکیبات کاملا همانند محرک‌‏های DMAA هستند که سازمان غذا و داروی آمریکا در سال ۲۰۱۲ استفاده از آن را در تولید داروها ممنوع کرد.

نتایج این پژوهش که در نشریه‌‏ی Drug Testing and Analysis به چاپ رسیده، همچنین میزان DMBA موجود در هر قرص را ۱۳ تا ۱۲۰ میلی‌‏گرم اعلام کرده که رقمی قابل توجه محسوب می‌‏شود.

در انواع کاهنده‌‏ی وزن، مکانیزم اثر آن کاهش وزن سریع مصرف‌‏کننده از طریق ایجاد بی‌‏اشتهایی شدید می‌‏باشد، که این خود بر غیر‌‏استاندارد بودن دارو دلالت دارد.

به‌‏گفته‌‏ی این  دانشمندان، داروهای حاوی DMBA، هرگز بر روی انسان آزمایش نشده و در خوشبینانه‌‏ترین حالت ممکن است روی حیوانات آزمایش شده باشند.

اما باوجود این، آنها به‌‏شکل گسترده‌‏ای در شبکه‌‏های تلویزیونی و نیز در سالن‌‏های بدنسازی تبلیغ می‌‏شوند و در اکثر داروخانه‌‏های آمریکا و سایر کشورها به‌‏فروش می‌‏رسند.

اپک‌‌‏تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌‌‏شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی