Search
Asset 2

چگونه ستار‌‏گان بزرگ تنیس با ورزشکاران دیگر مقایسه می‌‏شوند

رافائل نادال احتمالاً قدرت پای دونده قهرمان، اوسیَن بولت، را ندارد. (کِلایو رُز / گِتی ایمِیجِز(
رافائل نادال احتمالاً قدرت پای دونده قهرمان، اوسیَن بولت، را ندارد. (کِلایو رُز / گِتی ایمِیجِز(

نظرات دانشمندان ومتخصصان ورزشی درباره‌‏ی عملکرد بازیکنان تنیس استرالیا

رافائل نادال احتمالاً قدرت پای دونده قهرمان، اوسیَن بولت، را ندارد. (کِلایو رُز / گِتی ایمِیجِز)

تاکنون به این فکرکرده‌‏اید که چگونه بازیکنان حرفه‌‏ای تنیس با هم‌‏ردیفان خود در سایر رشته‌‏های ورزشی مقایسه می‌‏شوند؟

آیا رافائل نادال قدرت پای دونده قهرمان۱۰۰ متر جهان به نام اوسیَن بولت را دارد؟ آیا سرعت سَم گِروس استرالیایی از او یک پرتاب‌‏کننده توپ بیس بال خوب می‌‏سازد؟ (در حال حاضر وی دارای رکورد سریع‌‏ترین فرد با سرعت ۲۶۳ کیلومتر بر ساعت می‌‏باشد) و آیا ورزشکار بودنِ خواهران ویلیامز می‌‏تواند تضمینی برای کار حرفه‌‏ای در بستکبال یا سایر رشته‌‏ها به غیر از تنیس باشد؟

بر خلاف بسیاری از ورزش‌‏های دیگر که با زمان تنظیم می‌‏شود، مدت زمان مسابقه تنیس مشخص نیست. به طور میانگین یک مسابقه از یک ساعت تا چهار ساعت طول می‌‏کشد، اما در سال ۲۰۱۰ طولانی‌‏ترین بازی تنیس حرفه‌‏ای  در جهان بین نیکولاس ماهوت و جان ایسنردر ویمبلدون، با بیش از۱۸۳سِت بازی، به مدت ۱۱ساعت و پنج دقیقه  به طول انجامید.

دامنه‌‏ی حرکات و تکنیک‌‏های مختلف ورزش تنیس روی فرم فیزیکی بازیکنان تأثیر می‌‏گذارد و از این جهت می‌‏توان نقاط قوت و ضعف این بازیکنان را با سایر ورزشکاران مقایسه کرد.

برای ارزیابی قابلیت ایروبیک(هوازی) بدن یک ورزشکار، بیشینه مقدار اکسیژن(VO2 max) در بدن وی اندازه گرفته می‌‏شود و این تکنیک، استانداردی طلایی می‌‏باشد. این تکنیک توانایی سیستم‌‏های قلبی و عروقی و تنفسی را در رساندن اکسیژن به ماهیچه‌‏های در حال فعالیت ارزیابی می‌‏کند و همین‌‏طور ظرفیت ماهیچه‌‏ها و عضلات را در استفاده از آن اکسیژن برای تولید انرژی اندازه‌‏گیری می‌‏نماید.

بازیکنان حرفه‌‏ای تنیسِ مردان استرالیایی، بالاترین میزان جذب اکسیژن را دارند(۲.۵۸ میلی لیتر اکسیژن در ۱ دقیقه به ازای هر کیلوگرم وزن بدن) و نشان می‌‏دهد بازیکنان تنیس ماهر از استقامت قلبی خوبی برخوردار می‌‏باشند.

پس چگونه می‌‏توانیم این نتایج را با سایر ورزشکاران حرفه ای مثلاً با دوچرخه‌‏سواران در ورزش‌‏های استقامتی مقایسه کنیم؟

تقریباً در دوچرخه‌‏سواران حرفه‌‏ای استرالیایی زیر۲۳ سال، به طور فوق العاده‌‏ای مقدار جذب اکسیژن بالا بوده است. مقدار آن بین ۷۰ تا ۸۰ میلی لیتر اکسیژن در یک دقیقه به ازای هر کیلو گرم وزن بدن می‌‏باشد. این مطلب به این معنی است که در تمرینات فشرده، دوچرخه‌‏سواران در تأمین انرژی به‌‏صورت هوازی کارآمد هستند –  و این موضوع برای ورزش‌‏های استقامتی ایده‌‏آل است.

سرعت و قدرت پا

اندازه‌‏گیری معروف سرعت پا متشکل از مقدار زمان مصرف شده برای دوی ۱۰ متر و تست قدرت پا می‌‏باشد و تست قدرت پا شامل ارزیابی ارتفاع پرش عمودی یک بازیکن، یعنی پرش با دو پا در حالت ایستاده می‌‏شود(پرش عمودی).

در حالی که بازیکنان تنیسِ زن استرالیایی می‌‏توانند دوی ۱۰ متر را حدوداً با  ۰۱.۲ ثانیه رکورد بزنند، متوسط رکورد تیم معروف هاکی زنان استرالیایی که سریع نیز هستند ۹۵.۱ ثانیه است. این نشان می‌‏دهد نتیجه تیم تنیس در این زمینه چندان بد نبوده است.

اگر بخواهیم قدرت پا را درنظر بگیریم، میانگین ارتفاع پَرِش بازیکنان تنیسِ مردان(بالای ۱۶ سال)در سطح ملی تقریباً ۵۴ سانتی متربوده است. درمقابل، ارتفاع پرش بازیکنان زیر ۲۰ سال بسکتبالِ استرالیا در سطح ملی تقریباً به اندازه ۶۵ سانتی‌‏متر است.

دوباره، نتایج بازیکنان تنیس در رده قابل قبولی قرار می‌‏گیرد. به‌‏طورکلی، نتایج تقریبا مشابه ورزشکاران تنیس با سایر ورزشکاران ازمنظر این قابلیت‌‏ها، نشان می‌‏دهد که قدرت پا و سرعت در بازی تنیس از اهمیت زیادی برخوردار است.

پرتاب به‌‏طرف بالا

 سرعت زیاد بازیکنان تنیس مدرن که حین ضربه توپ ایجاد می‌‏شود نمی‌‏تواند فقط به‌‏خاطر فن‌‏آوری‌‏های پیشرفته راکت تنیس نادیده گرفته شود، درعوض باید درنظر داشت که بازیکنان تنیس حرفه‌‏ای، دارای مهارت‌‏های خاص تکنیک پرتاب توپ به  طرف بالا هستند.

دانشمندان و متخصصان ورزش با تحقیق درباره الگوهای هماهنگی حرکت هنگام سرویس‌‏زدن در تنیس و پرتاپ به بالا متوجه شدند که توالی حرکت مشابه بین ۲ حرکت رخ می‌‏دهد.

هنگام بازی کریکت و بیس‌‏بال شنیدن داستان‌‏هایی درباره پرتاب‌‏های قوی توپ بازیکنان تنیس زیاد تعجب آور نیست. ممکن است این دلیلی باشد که چرا سرعت سرویس‌‏زدن تنیس در زنان مثل همتایان مردشان نمی‌‏باشد.

دید

علاوه بر مهارت‌‏های استثنایی فیزیکی، بازیکنان حرفه‌‏ای تنیس اغلب به‌‏خاطر بینایی ودید بسیار نافذشان تحسین می‌‏شوند. با یک معاینه سریع از چشم آنها مشخص شد که آنها نیز همانند ما دارای نمره دید ۲۰:۲۰(نمره چشم بدون مشکل) و چشمی نرمال و سالم می‌‏باشند.

برخی از شواهد نشان می‌‏دهد بازیکنانِ با مهارت بالا، می‌‏توانند حرکت سریع یک توپ را طولانی‌‏تر از بازیکنانی که مهارت کمتری دارند دنبال ‌‏کنند. اما همیشه برای ورزشکاران دنبال کردن یک شئ با حرکت سریع ضروری نیست، مثل ورزش شنا.

اما همانند ضربه‌‏های توپ بیس‌‏بال و کریکت، بازیکنان تنیس نمی‌‏توانند ” چشم خود را بر روی توپ نگه دارند ” تا اینکه توپ و راکت به هم نزدیک شوند – درحالی که مربیان آنها این انتظار را از آنها دارند!

استعدادهای درخشان همه جانبه

در مقایسه با بسیاری از ورزش‌‏های دیگر المپیک، تنیس آشکارا به یک ورزشکار خوب نیاز دارد به‌‏طوریکه هم بتواند همانند یک قهرمان دوی سرعت سریع باشد و هم تا آخرین لحظه مانند دونده‌‏ی ماراتون، پر قدرت باقی بماند. این موارد مقدم بر در نظر گرفتن مهارت‌‏های فنی و هماهنگی دست و چشم برای ضربه‌‏زدن به توپ است.

 ورزش‌‏های اندک دیگری به ذهن می‌‏رسند، که  نیاز داشته باشند ورزشکاران برای موفق شدن از مهارت‌‏های فیزیکی بسیار متنوع  و بالایی برخوردار باشند.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی