Search
Asset 2

رشد سه برابری چاقی در کشورهای در حال توسعه

(GREG WOOD/AFP/Getty Image)
(GREG WOOD/AFP/Getty Image)
(GREG WOOD/AFP/Getty Image)

پژوهشگران موسسه‌‏ی «ODI» در لندن بیان کردند: “جمعیت افراد چاق در کشورهای در حال توسعه نسبت به سال ۱۹۸۰ میلادی ۳ برابر شده و به بیش از یک میلیارد نفر رسیده‌‏است.”

تعداد افراد دارای اضافه وزن در کشورهای درحال توسعه در فاصله‌ی سالهای ۱۹۸۰ تا ۲۰۰۸، از ۲۵۰ میلیون نفر به ۹۰۴ میلیون نفر افزایش یافته است. این درحالی است که در سال ۲۰۰۸، تعداد افراد چاق درکشورهای ثروتمند به  ۵۵۷ میلیون  نفر می‌رسید.

این تحقیق نشان می‌دهد که کشورهای در حال توسعه، بیش‌ترین سهم در افزایش چاقی را داشته‌اند، به‌طوری‌که از سال ۱۹۸۰، تعداد افرادی که مبتلا به اضافه وزن در چین و مکزیک  دو برابر شده و در آفریقای جنوبی این میزان به ۳ برابر رسیده است؛ که این آمار  بیش‌تر از کشورهای ثروتمند و توسعه یافته است.

این محققان، افزایش حمله‌های قلبی، سکته‌ی مغزی و دیابت را پیش‌بینی کرده‌‏اند. آنها همچنین بر این نکته تأکید دارند که “چاقی مفرط، سوء تغذیه و کمبود مواد مغذی در بدن به طورهمزمان اتفاق می‌افتد .

مصرف بیش از حد غذا، تغییر در رژیم غذایی و استفاده از گوشت، غذاهای پرچرب، شکر و انواع روغن به جای غلات و حبوبات و همچنین عدم تحرک کافی در روز، از عوامل اصلی چاقی در افراد محسوب می شوند.

اپک‌‌‌‌‌‌‏تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌‌‌‌‌‌‏شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی