Search
Asset 2

پلیس هنگ‌کنگ دانش‌جویان معترض را با گازاشک‌آور متفرق کرد

پلیس ضد شورش از اسپری فلفل برای متفرق ساختن هزاران معترض استفاده کرد تا مانع بسته شدن جاده‌ی اصلی گردد. این جاده منتهی به مرکز مالی در خارج از محدوده‌ی ساختمان‌های اصلی دولتی هنگ‌کنگ می‌شود. ۲۸ سپتامبر  ۲۰۱۴«سونگ‌چنگ‌لونگ/ اپک‌تایمز»
پلیس ضد شورش از اسپری فلفل برای متفرق ساختن هزاران معترض استفاده کرد تا مانع بسته شدن جاده‌ی اصلی گردد. این جاده منتهی به مرکز مالی در خارج از محدوده‌ی ساختمان‌های اصلی دولتی هنگ‌کنگ می‌شود. ۲۸ سپتامبر ۲۰۱۴«سونگ‌چنگ‌لونگ/ اپک‌تایمز»
معترضین مسیر جاده‌ی عبور مسئولین حکومتی در هنگ‌کنگ را در بعد از ظهر ۲۸ سپتامبر بستند. ده‌ها هزار دانش‌جو خواستار آزادی اصیل و واقعی در ایلات و شهرها شدند«سونگ‌چنگ‌لونگ/ اپک‌تایمز»

 

ده‌ها هزار معترض جوان یک‌شنبه شب در مرکزشهر هنگ‌کنگ جمع‌شدند و پلیس با اسپری فلفل آنها را متفرق کرد.

هنگ‌کنگ – یکی از بزرگترین درگیری‌های پلیس و معترضین، در مرکز تجاری هنگ‌کنگ، یک‌شنبه عصر اتفاق افتاد. ده‌ها هزار جوان معترض عصبانیت‌شان را از تلاش پکن برای کنترل آزادی در شهرشان اعلام کردند. پلیس با خشونت تمام از گاز‌اشک‌آور و اسپری فلفل در مقابل تجمع معترضین استفاده کرد که منجر به بستری شدن عده‌ای در بیمارستان شد.

این مقابله،‌ اوج یک هفته اعتراض دانش‌جویان و ساکنین آزادی‌خواه هنگ‌کنگ بود. این واکنشی‌است به تصمیمات اخیر پکن که مقام قانون‌گذار، که بالاترین مقام منتخب هنگ‌کنگ است را به شخصی که دست‌نشانده سیاسی پکن است محدود می‌کند. اهالی هنگ‌کنگ معتقدند که به وعده‌های‌‏شان عمل نشده‌است و اکنون دست به اعتراضی گسترده زدند.

پلیس برای متفرق کردن معترضین از گاز‌اشک‌آور استفاده کرد و مانع دسترسی آنها به مرکز ستاد فرماندهی شد. در حالی‌که معترضین روی سایت‌‏های اینترنت مدعی این امر شدند که پلیس از تیر‌های پلاستیکی استفاده کرده، عده‌ای دیگر مطمئن نبوده و منکر این واقعه شدند؛ همچنین پلیس آن را انکار کرد.

به نظر می‌آید گروه اصلی به نام «اشغال مرکز با عشق و صلح»، متشکل از فعالان قدیمی آزادی‌خواه تسلط کاملی بر این جنبش اعتراضی نداشتند. این حرکت چندین روز جلوتر از انتظار گروه «عشق و صلح» آغاز گردید؛ ولی بعداً این گروه به دانش‌جویان معترض پیوست. بطری‌های آب، ماسک‌ها، دستمال و عینک ایمنی بین معترضین پخش می‌شد.

سپتامبر در منطقه‌ی مرکزشهرهنگ‌کنگ، پلیس با گازاشک‌آور به سوی جمعیت حمله‌ور شد. ده‌ها هزار دانش‌جو خواستار آزادی حقیقی بودند. «پون ‌زای‌زو/ اپک‌تایمز»

 

جوزف چنگ پروفسور علوم سیاسی دانشگاه شهری هنگ‌کنگ در مصاحبه‌ای با اپک‌تایمز چنین گفت: «دانشجویان معترض هیچ‌گونه مزاحمتی برای کار روزانه‌ی مقامات دولتی و مردم عادی نداشتند. چرا پلیس سعی در متفرق ساختن آنها کرد؟»

او گفت: «حرکت دانش‌جویان و شهروندان کاملاً صلح آمیز بود ولی پلیس آن را به خشونت کشاند. اکنون درگیری‌های اجتماعی عواقب جدی به همراه دارد. پلیس همچنان برای سرکوبی دانش‌جویان دست به خشونت می‌زند و هیچ جایی برای اعتراض و راه‌پیمایی باقی نمی‌گذارند.

حرکت دانش‌جویان و شهروندان کاملاً صلح آمیز بود ولی پلیس آن را به خشونت کشاند.

جوزف چنگ پروفسور علوم سیاسی دانشگاه شهری هنگ‌کنگ

لونگ چون‌یینگ، رئیس دولت فعلی هنگ‌کنگ که پست خود را با دخالت غیر قانونی پکن در انتخابات به‌دست آورده در مصاحبه‌ی خود با اپک‌تایمز وقتی از او نظرش را در ارتباط با نحوه‌‏ی عملکرد پلیس و استفاده‌ از گاز اشک‌آور پرسیدند، او چنین ابراز کرد: «از رفتار پلیس راضی هستیم و به تصمیم‌های حرفه‌ای‌شان احترام می‌گذاریم.»

او در سخنرانی‌اش که در سایت رسمی دولت هنگ‌کنگ منتشر شد این اعتراضات را «عملی غیر قانونی» خواند.

تظاهرات در «تایمزاسکوئر» نیویورک تأییدی بر حرکت دانشجویان هنگ‌کنگ بود. (Du Guohui/Epoch Times)

دفتر شورای دولتی هنگ‌کنگ در جزیره‌ی «ماکائو» از اظهارات لونگ پشتیبانی کرد و همین امر باعث تحریک بیشتر معترضین شد.

یکی از مخالفین عملکرد چین به نام «مو جیان‌گانگ» از سازش‌ناپذیری و لحن تند مقامات چین و مقامات هنگ‌کنگ که تحت کنترل چین هستند به هیچ وجه متعجب نبود. رژیم کمونیست چین تمایلی به استفاده از روش‌های مسالمت آمیز و صحبت‌های آزاد با مردم چین و هنک‌کنگ را ندارد و فقط یک راه برای ایجاد رعب و وحشت بین مردم می‌شناسد که آن هم «اسلحه» است.

آزادی‌خواهان چینی قویاً از این جنبش‌ دانش‌جویی پشتیبانی کردند و بسیار مایلند درست در مرز کشوری مانند چین، روند رو به رشد آزادی را داشته باشند.

او گفت: «مردم هنگ‌کنگ کاملاً از دروغ‌های مقامات چین آگاه هستند.» و همچنین اظهار کرد که: «رژیم کمونیست چین در صورت احساس خطر، برای نابودی و سرکوب معترضین از نیروی ارتش و همچنین از روش‌های غیر قابل تصوری استفاده خواهد کرد.»

یونگ تینگ‌تین از اهالی هنگ‌کنگ، نزدیک به سی سال است که مقیم نیویورک می‌باشد. وی در مصاحبه با اپک‌تایمز اظهار داشت: «قلبم همیشه با هنگ‌کنگ است ونمی‌خواهم استعمارش را به دست چین ببینم.»

متن «قسم» اشاره دارد که نادیده گرفتن آزادی شهروندان توسط رژیم کمونیست چین در طی سالیان درازی است که جریان دارد، همچنین «حیات هنک‌کنگ و رویای سی ساله‌ی آزادی برای هنک‌کنگ همه به فنا رفته است.»

از نگاهی عمیق‌تر، همه‌‏پرسی، سپس اعتراض، تظاهرات، تمرد و سرپیچی، تصرف و اشغال، همه آغازگر روشن‌گری برای یک انقلاب است. همچنین در متن این «قسم» آمده: «تنها امید ما به مردم هنگ‌کنگ است که به پا خیزند، تا زمان مطیع کردن حاکمین ظالم، به این اعتراض بپیوندند. بیایید دوباره هنگ‌کنگ‌مان را داشته باشیم.»

هزاران معترض ۲۸ سپتامبر مقابل حکومت و مقامات دولتی تجمع‌کردند. (Poon Zai-zhu/Epoch Times)
۲۸سپتامبر معترضین در منطقه‌ی مرکز‏شهر هنگ‌کنگ تجمع کردند. (Man Hon-lam/Epoch Times)
۲۸سپتامبر معترضین در منطقه‌ی مرکز‌‏شهر هنگ‌کنگ تجمع کردند. (Yu Gang/Epoch Times)

اپک‌تایمز در  ۳۵ کشور به ۲۱ زبان منتشر می‌گردد.

 

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی