logo_eet

جمهوری‌خواهان آمریکا در حال تحقیق درباره خروج فاجعه‌بار از افغانستان

(AAMIR QURESHI/AFP via Getty Images)
(AAMIR QURESHI/AFP via Getty Images)

کمیته نظارت و پاسخگویی مجلس نمایندگان آمریکا در حال گسترش تحقیقات خود در مورد خروج نظامی فاجعه‌بار دولت بایدن از افغانستان در اوت ۲۰۲۱ هستند.

چند روز پیش، این کمیته نامه‌هایی برای درخواست سوابق و اسناد مرتبط در این‌باره به مقامات دولت بایدن از جمله وزیر دفاع، رئیس ستاد مشترک ارتش، وزیر خارجه و وزیر امنیت داخلی ارسال کرده‌اند.

براساس بیانیه مطبوعاتی این کمیته، جمهوری‌خواهان در کمیته نظارت و پاسخگویی، بیش از ده بار از دولت بایدن خواسته‌اند که درباره خروج فاجعه‌بار از افغانستان اسناد و اطلاعات دهند؛ اما دولت بایدن «پاسخی اساسی» به هیچ یک از درخواست‌های کمیته نداده است.

به گفته جمهوری‌خواهان، دولت بایدن مانع نظارت بازرس ویژه برای بازسازی افغانستان شده است.

«ما نگران هستیم»

قانون‌گذاران می‌گویند: «ما نگران هستیم که دولت بایدن به شیوه خود در عدم پاسخگویی شفاف به شهروندان آمریکا درباره خروج و تخلیه فاجعه‌بار افغانستان ادامه دهد.»

هم‌چنین جمهوری‌خواهان می‌گویند که این غیر قابل قبول است که کمیسیون جنگ افغانستان هنوز تشکیل جلسه نداده است و به مدت سه سال هم گزارشی ارائه نخواهد کرد. کمیسیون جنگ افغانستان در سال مالی ۲۰۲۲ بر اساس مجوز دفاع ملی تشکیل شده است.

مارک میلی، رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح ایالات متحده در جلسه کمیته نیروهای مسلح مجلس نمایندگان آمریکا درباره خروج از افغانستان تشکیل شده بود، گفت که از فروپایش سریع ارتش و دولت افغانستان به شدت غافلگیر شده است.

جمهوری‌خواهان مجلس نمایندگان در نامه‌ای به آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده نوشتند: «شما نقش مرکزی در برنامه‌ریزی خروج و تخلیه از افغانستان داشتید و به بایدن درباره تصمیم‌هایی که منجر به شکست‌های تاکتیکی و استراتژیک می‌شد، مشاوره دادید. علاوه بر این، زمانی که طالبان افغانستان را گرفتند، درحالی‌که افغان‌ها به هواپیماهای فرودگاه بین‌المللی حامد کرزی می‌چسبیدند و سقوط می‌کردند شما روایتی از موفقیت ساختید، درحالی‌که یک بمب‌گذار انتحاری ۱۳ سرباز امریکایی و صدها افغان را به قتل رساند.»

در روزهای اول تخلیه شهروندان افغانستانی تحت خطر از این کشور، هرج و مرج شدیدی در میدان هوایی کابل رخ داد. هزاران شهروند کابل به میدان هوایی کابل هجوم آوردند تا بتوانند از طریق پروازهای تخلیه آمریکا از افغانستان خارج شوند. در این میان تعدادی از شهروندانی که نتوانسته بودند، وارد هواپیماهای نظامی شوند، خود را به بدنه هواپیماها چسباندند و بعد از به پرواز درآمدن هواپیماها، تعدادی از آن‌ها از بدنه و چرخ‌های هواپیما به سمت زمین سقوط کردند و جان دادند. تصاویر سقوط افغان‌ها از حریم هوایی افغانستان در رسانه‌های جهان منتشر شد و جهان را در شوک ناشی از فاجعه انسانی در کابل فرو برد.

«حرف بیشتری برای گفتن نداریم»

اپک تایمز بخش انگلیسی از پنتاگون درباره این نامه پاسخ خواسته است. پنتاگون در پاسخ به اپک تایمز می‌گوید که وزیر دفاع مانند تمام مکاتباتی که دریافت می‌کند، به نویسنده نامه پاسخ خواهد داد، اما آن‌ها حرف بیشتری برای گفتن دراین‌باره ندارند.

بر اساس بیانیه مطبوعاتی کمیته، جیمز کامر، رئیس کمیته نظارت گفت: «دولت بایدن به‌طرز غم‌انگیزی برای خروج از افغانستان آماده نبود و تصمیمات آن‌ها در منطقه، مستقیما به یک فاجعه انسانی و امنیت ملی منجر شد.»

هم‌چنین در این بیانیه آمده است: «سربازان و زنان جان خود را از دست دادند، آمریکایی‎ها (به حال خود) رها شدند، مشخص نیست دلارهای مالیات‌دهندگان کجا هزینه شده است، طالبان به تجهیزات نظامی (آمریکا) دسترسی پیدا کردند، پیشرفت زنان افغانستان متوقف شد و اکنون کل منطقه تحت کنترل طالبان متخاصم است. مردم آمریکا مستحق پاسخ هستند و مانع‌تراشی مداوم دولت بایدن در این تحقیقات غیرقابل قبول است. جمهوری‌خواهان مصمم به گرفتن پاسخ، شفافیت و پاسخگویی هستند. هر بخش و سازمان مربوطه باید آماده همکاری و ارائه کلیه اطلاعات درخواستی باشد. مردم آمریکا کمتر از این انتظار ندارند.»

خروج شتاب‌زده نیروهای امریکایی و هزاران شهروند افغانستانی تحت خطر در اوت ۲۰۲۱ توجه جهان را به خود جلب کرد. در آخرین روزهای خروج در میان شلوغی جمعیتی از شهروندان افغانستان که تلاش داشتند، خود را به داخل فرودگاه برسانند؛ بمبی منفجر شد که باعث کشته و زخمی شدن صدها غیرنظامی و سیزده سرباز آمریکایی شد. این انفجار باعث تعلیق تخلیه افغان‌های تحت خطر از افغانستان شد.

اخبار مرتبط