Search
Asset 2

حمله حوثی‌ها به دو کشتی‌ باری سوئیس و آلمان در خلیج عدن

ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده اعلام کرد که حوثی‌های یمن اقدام به حمله موشکی به سمت دو فروند کشتی باربری متعلق به سوئیس و آلمان در خلیج عدن کرده‌اند.
نیروهای حوثی در یک رژه نظامی به مناسبت نهمین سالگرد تصرف پایتخت صنعاء توسط حوثی ها در ۲۱ سپتامبر ۲۰۲۳ شرکت می‌کنند. (MOHAMMED HUWAIS/AFP via Getty Images)

ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده اعلام کرد که حوثی‌های یمن تحت حمایت جمهوری اسلامی اقدام به حمله موشکی به سمت دو فروند کشتی باربری متعلق به سوئیس و آلمان در خلیج عدن کرده‌اند.

سنتکام گزارش داد که حوثی‌های مورد حمایت ایران دو موشک بالستیک ضد کشتی را از مناطق تحت کنترل حوثی‌ها در یمن به سمت خلیج عدن پرتاب کردند.

طبق این گزارش، یکی از موشک‌ها به کشتی باربری «تاویشی» که متعلق به کشور سوئیس است و با پرچم لیبریا فعالیت می‌کند، برخورد کرد. مسئولان کشتی تاویشی اعلام کردند که کشتی خسارت دیده، اما به راه خود ادامه داده است.

سنتکام نوشته که دومین موشک حوثی‌ها با موفقیت توسط یک کشتی ائتلاف منهدم شده و هیچ آسیبی از سوی کشتی‌های ایالات متحده، ائتلاف یا تجاری گزارش نشده است.

در حمله جداگانه دیگری، حوثی‌های مورد حمایت ایران یک موشک بالستیک ضدکشتی  و یک موشک کروز ضدکشتی به سمت خلیج عدن پرتاب کردند. هر دو موشک به کشتی باری «نوردرنی» که متعلق به آلمان بوده و با پرچم «آنتیگوا و باربادوس» فعالیت می‌کند، اصابت کردند.

به نوشته سنتکام، کشتی نوردرنی گزارش داد که خسارت دیده اما به راه خود ادامه داده است. هیچ آسیبی توسط کشتی‌های ایالات متحده، ائتلاف یا تجاری گزارش نشده است.

ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده (‎سنتکام) اعلام کرد که علاوه بر اینها، این نیرو با موفقیت یک سامانه هوایی بدون سرنشین را بر فراز خلیج عدن منهدم کرد. سپس دو موشک کروز ضد اهداف زمینی و یک موشک‌انداز حوثی‌ها را در مناطق تحت کنترل این گروه در یمن منهدم کردند.

سنتکام تاکید کرد که این موشک‌ها تهدیدی فوری برای کشتی‌های ایالات متحده، نیروهای ائتلاف و تجاری در منطقه هستند. این اقدام برای حفاظت از آزادی دریانوردی و ایمن‌تر کردن آب‌های بین‌المللی برای کشتی‌های آمریکایی، ائتلاف و کشتی‌های تجاری انجام شده است.

گروه حوثی وابسته به جمهوری اسلامی از نوامبر سال گذشته به منظور نشان دادن حمایت خود از فلسطینی‌ها در جنگ غزه، حملات موشکی و پهپادی را علیه کشتی‌ها در کانال‌های کشتیرانی حیاتی دریای سرخ، تنگه باب المندب و خلیج آغاز کرده‌اند.

یحیی سریع، سخنگوی حوثی‌های یمن در یک سخنرانی تلویزیونی روز جمعه سوم ماه می گفت که حوثی‌ها کشتی‌هایی را که به سمت بنادر اسرائیل حرکت می‌کنند، در هر منطقه‌ای که در تیررس آنها باشد، هدف قرار خواهند داد.

او گفت که «ما هر کشتی را که عازم بنادر اسرائیل در دریای مدیترانه در هر منطقه‌ای که بتوانیم به آن دسترسی داشته باشیم، هدف قرار خواهیم داد.»

طی ماه‌های گذشته، شماری از کشورها از جمله دولت استرالیا بر اساس قانون جزایی این کشور، گروه انصارالله یمن موسوم به حوثی‌ها را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار داد.

معاون سفیر ایالات متحده آمریکا در سازمان ملل در هفته‌های گذشته با بیان اینکه جمهوری اسلامی نمی‌تواند پشت حوثی‌ها پنهان شود، از حکومت ایران خواست تا به تحویل بی‌سابقه تسلیحات به حوثی‌های یمن پایان دهد.

«رابرت وود» در شورای امنیت سازمان ملل گفت که اگر این شورا به دنبال پایان دادن به جنگ داخلی یمن است، باید در اقدامی جامع «ایران را به دلیل نقش بی‌ثبات‌کننده خود توبیخ و به این کشور تفهیم کند که نمی‌تواند پشت حوثی‌ها پنهان شود.»

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی