logo_eet

جهان چه اندازه بزرگ است و ما چه اندازه نسبت به آن کوچک هستیم؟

(شاتراستاک)
(شاتراستاک)
(شاتراستاک)

 

درک کنونی علم بشر از جهان، عظمت و وسعت آن را نشان می‌دهد، در حالی‌که هنوز ممکن است این درک در مقایسه با کل جهان تنها به‌‌‏سان قطره‌ای کوچک از دریا باشد.

زمانی که این سؤال را می‌پرسیم که «جهان چه اندازه بزرگ است»، آن سوی سکه این سؤال مطرح می‌شود که «انسان‌های داخل آن چه اندازه کوچک هستند.» در واقع حتی تصور محدوده و عظمت فضای اطراف ما نیز گیج‌کننده است.

اپک‌تایمز چشم‌اندازی از اندازه جهان شناخته‌شده را که از یک سمت به سمت دیگر آن حدود ۹۳ میلیارد سال نوری فاصله برآورد شده‌است، ارائه می‌دهد.

یک ستاره چه میزان بزرگ است؟

قطر خورشید حدود ۱۰۰ برابر قطر زمین است. وی‌وای کانوس ماجوریس، بزرگترین ستاره شناخته‌شده، از نظر اندازه ۲۰۰۰ بار بزرگتر از خورشید است. قطر آن در حدود ۲.۹ میلیارد کیلومتر است؛ در مقایسه با خورشید که قطری به اندازه ۱.۳۸۴۰۰۰ کیلومتر دارد.

برای اینکه دیدی در مقیاس انسانی نسبت به آن پیدا بکنیم، فرض کنید که مسافری با سرعت ۸۸۵ کیلومتر در ساعت در حرکت باشد؛ در این‌‌‏صورت حدود ۱۱۰۰ سال طول می‌کشد تا یک دور کامل را به دور این ستاره به اتمام برساند.

(Wikimedia Commons)

 

وی‌وای کانوس ماجوریس (Wikimedia Commons)

 

راه شیری در نمایی از آسمان شب (شاتراستاک)

 

چند ستاره در کهکشان ما وجود دارد؟

تخمین‌‌‏ها در مورد تعداد ستارگان در محدوده راه شیری از ۱۰۰ میلیارد تا ۳۰۰ میلیارد می‌رسد.

چه تعداد کهکشان در جهان شناخته‌شده وجود دارد؟

مطابق وب‌سایت «از یک ستاره‌شناس بپرسید» از کارن مسترز ستاره‌شناس در دانشگاه کورنل، حدود ۱۰۰۰۰۰ کهکشان برای ساخت نقشه سه‌بعدی از جهان شناخته‌شده مورد بررسی قرار گرفته است. ولی تعداد واقعی کهکشان‌ها همچنان ناشناخته ‌می‌باشد، در حالی‌که برخی برآوردها آن را در حدود ۲۰۰ میلیارد تخمین زده‌اند.

مهندس نرم‌افزار در گوگل، اپل و میکروسافت به ما کمک کرده‌است تا درکی از اینکه یک میلیارد تا چه اندازه بزرگ است به ما بدهد. او تخمینی از ۱۰۰ میلیارد کهکشان را در جهان برای انجام مقایسه‌ها به کار گرفته است.

مک داول درQuora post  همراه با آوردن معادلاتی که به کار برده است نوشت: «اگر تنها یک دلار داشته باشید، نسبت پول شما به درآمد خالص بیل گیتس که حدود ۵۰ میلیارد دلار است، نزدیک است به نسبت این کهکشان به کل کهکشان‌‌‏های موجود در دنیا. یا به عنوان مثالی دیگر اگر رژیم غذایی داشته باشید و حدود ۴.۵ کیلوگرم وزن کم کنید، نسبت کاهش وزن شما به کل وزن جمعیت جهان (مجموع وزن تمامی افراد) بیشتر است از نسبت این کهکشان به کل کهکشان‌‌‏ها.»

چه تعداد سیاره در کهکشان وجود دارد؟

جان جانسون از ستاره‌شناسی سیاره‌ای به یک نشریه گفت: «حدود ۱۰۰ میلیارد سیاره در کهکشان ما وجود دارد – آن هم تنها کهکشان ما»

«واقعاً متحیرکننده است.»

تصویر لود شده از زمین در برابر فضا از شاتراستاک.

 

اپک تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *