Asset 2

چگونه چین سه تریلیون دلار ذخایرش را پنهان می‌کند

چین سه تریلیون دلار، ذخایر پنهان دارد
یک تابلوی برق که نرخ سپرده ارز خارجی را نشان می دهد بر روی دیوار شیشه ای یک بانک در 22 ژوئیه 2005 در چنگدو در استان سیچوان، چین منعکس شده است.(China Photos/Getty Images)

یکی از مقامهای سابق وزارت خزانه‌داری آمریکا می‌گوید که حزب کمونیست چین ۳ تریلیون دلار ارز خارجی را در «ذخایر سایه» پنهان میکند و خطرات ناشناختهای را برای اقتصاد جهانی ایجاد میکند. 

براد ستسر در یادداشتی برای چاینا پروجکت که دفترش در نیویورک است، خاطرنشان می‌کند که از شش تریلیون دلار ذخایر ارزی، نیمی از آن در دفاتر رسمی بانکی چین وجود ندارد و تا حد زیادی از نظارت (بین‌المللی) دور مانده‌ است.  

این ذخایر پنهان شده یا همان «ذخایر سایه» در موسسات مالی تجاری و سرمایه‌گذاری وابسته به حزب کمونیست چین نگهداری می‌شود و این موسسات مانند بانک‌ها عمل می‌کنند و ریسک‌هایی را می‌پذیرند که معمولاً یک بانک ممکن است بپذیرد، اما مانند بانک‌ها تحت نظارت نیستند 

به گفته وی، «چین بین سال‌های ۲۰۰۲ تا ۲۰۱۲ به طور فزاینده‌ای ذخایر ارزی خود را افزایش می‌داد، دلار آمریکایی می‌خرید تا بتواند بهای یوان را در حد پایین نگه دارد و شانش افزایش صادرات با نرخ ارزان را حفظ کند.. متخصصان سیاست خارجی در این دوره نگران بودند که رژیم چین ممکن است در لحظه تنش ژئوپلیتیکی اوراق قرضه بفروشد و بحران امنیتی را به بحران مالی تبدیل کند، اما در طول ده سال گذشته روند افزایشی ذخایر ارزی این کشور به طور ناگهانی متوقف شد، درحالیکه مازاد تجاری چین در حال افزایش بود و اکنون به بالاترین حد خود رسیده است.»  

وی تاکید می‌کند: «فقدان شفافیت چین در اینجا برای جهان مشکلآفرین است. چین از نظر ساختاری در اقتصاد جهانی نقش مهمی دارد، به طوری که هر کاری انجام دهد، تأثیر عظیمی بر بقیه جهان خواهد داشت.»

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی