Search
Asset 2

هیدرو الکتریسیته: منبع احتمالی انرژی

هیدروالکتریسیته: دانشمندان ممکن است بتوانند راهی برای استفاده از الکتریسیته موجود در آب اتمسفر را پیدا کنند.(پاتریک پلول / گِتی ایمجز)
هیدروالکتریسیته: دانشمندان ممکن است بتوانند راهی برای استفاده از الکتریسیته موجود در آب اتمسفر را پیدا کنند.(پاتریک پلول / گِتی ایمجز)
هیدروالکتریسیته: دانشمندان ممکن است بتوانند راهی برای استفاده از الکتریسیته موجود در آب اتمسفر را پیدا کنند.(پاتریک پلول / گِتی ایمجز)

براساس تحقیقات گروهی از دانشمندان دانشگاه کام‌ پیناس در برزیل منبع احتمالی جدیدی از انرژی، یعنی”الکتریسیته  ساکن درآب اتمسفر” کشف شده است.

محققان یافته‏های خود را در بیست و چهارمین نشستِ ملی انجمن شیمی آمریکا در بوستون ارائه کردند. این انرژی هیدروالکتریسیته یا برقآب نام دارد.

دکتر فرناندو گالم‌بک سرپرست این گروه دریک کنفرانس خبری اظهار داشت: “تحقیقات ما می ‏تواند راهگشای تبدیل الکتریسیته موجود در اتمسفر به منبع دیگری برای تولید انرژی باشد”، “همانطور که انرژی خورشیدی می ‏تواند خانواد‏ه‏ها را ازپرداخت صورت حساب‏ های برق  خلاص کند، این منبع انرژی امیدوارکننده نیز می تواند به همان اندازه کارآمد باشد.

از قرن ۱۹ محقـقان به مطالعه این امر پرداخته اند که آیا آب می ‏تواند الکتریسته را ذخیره و یا آزاد کند. پیش از این محققان فکر می ‏کردند که آب این توانایی را ندارد. اما در سال  ۱۸۴۰ تعدادی از کارگران بریتانیایی هـنگامی که بخار متصاعد شده از آب‌ جوش را لمس کردند به شوک الکتریکی دردناکی دچار شدند، که این مسئله باعث شد محققان دست به مطالعه آن بزنند.

گالم‌ بک در گفتگو با مجله نیو ساینتیست اظهار داشت: من بیانیۀ آی یو پی آ سی درخصوص اصل الکتریسیته خنثی را مورد تردید قرار نمی‌ دهم. اما این امر درمورد اجسام واقعی بندرت قابل اجراست.

درسال ۲۰۰۹، دکتر کیت اوچین‌‌نیکو‌وا  ودکتر جرالد پولاک  از دانشگاه واشنگتن مقاله ‌ای منتشر کردند مبنی براینکه آب می ‏تواند بارالکتریکی ذخیره کند. پژوهش گالم ‌بک، اکنون شواهد بیشتری در اختیار ما قرار می‌ دهد مبنی براینکه قطراتِ کوچک آب در جو می ‏توانند  بارالکتریکی دریافت کنند.

محقـقان تماس آب را با ذرات سیلیکا و فسفات آلومینیم که بطور معمول در هـوا وجود دارند مشابه هم می دانند. آنها دریافتند که با افزایش رطوبت، ذرات سیلیکا دارای بار منفی بیشتری می ‌شوند، در حالیکه فسفات آلومینیم بار مثبت بیشتری را به خود جذب می‌ کند. یافته ‏های آنها نشان داد که آب بین بارهای الکتریکی ذرات رد و بدل می‏ شود.

گالم ‌بک اظهار داشت: “این مدرک دلیل آشکاری است بر اینکه آب موجود دراتمسفر می تواند بارهای الکتریکی را جمع کرده و آنان را به موادی که با آب در تماس هستند انتقال دهد.

وی با استناد به این آزمایش بیان کرد که ممکن است بتوانیم با تولید مواد جذب‌کننده الکتریسیته همانند عملکرد سلولهای خورشیدی، برق تولید کرده و آن را مورد استفاده قرار دهیم. گالم‌ بک همچنین اضافه نمود: ” اگر بدانیم که الکتریسیته در اتمسفرچگونه بوجود آمده و آزاد ‌می ‌شود می ‏توانیم از مرگ و آسیبهای ناشی از رعد و برق جلوگیری  کنیم.”

تیم تحقیقاتی گالم بک مشغول آزمایش برروی فلزاتی هستند که می توانند مؤثرترین راه برای بدست آوردن هیدروالکتریسیته باشند. آنها امیدوارند که بتوانند درمناطقی که رعد وبرق‏های مکرر وجود دارد، برای حذف بار الکتریکی موجود در اتمسفر، بر بالای ساختمانها صفحات هیدروالکتریسیته نصب کنند.

گالم ‌بک می گوید: ما قطعاً راهی طولانی در پیش داریم، اما مزایای مهار هیدروالکتریسیته در دراز مدت بسیار قابل ملاحظه است.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی