Search
Asset 2

خوش‏ آمد گویی ایسلند به ون جیا‏بائو و فالون‏ گونگ

تمرین‏کنندگان فالون‏گونگ، در ۲۰ آوریل، بنر‏هایی را به‏نشان اعتراض در دست داشته و به وِن جیا‏بائو خوش‏آمد می‏گویند.(minghui.org)
تمرین‏کنندگان فالون‏گونگ، در ۲۰ آوریل، بنر‏هایی را به‏نشان اعتراض در دست داشته و به وِن جیا‏بائو خوش‏آمد می‏گویند.(minghui.org)

تمرین‏ کنندگان فالون‏ گونگ با خوش‏آمد گویی به وِن، خواستار اجرای عدالت بر علیه جیانگ‏ زمین، رئیس سابق حزب کمونیست شدند

تمرین ‏کنندگان فالون‏ گونگ، در ۲۰ آوریل، بنر‏هایی را به‏نشان اعتراض در دست داشته و به وِن جیا‏بائو خوش‏آمد می‏گویند.(minghui.org)
ده سال پیش، هنگامی ‏که ایسلند میزبان رییس حزب کمونیست چین بود، دولت سعی کرد تمرین ‏کنندگان فالون‏ گونگ را از آن‏جا دور نگاه دارد. جیانگ‏زِمین، رییس حزب، در سال ۱۹۹۹ آزار و شکنجه بر علیه محبوب‏ترین تمرین معنوی را آغاز کرد و دولت ایسلند در طی بازدید او در ژوئن ۲۰۰۲ با درخواست‏های وی مبنی بر فرونشاندن موج اعتراضات همکاری کرد.

یک دهه پس از آن، مسائل بسیار متفاوت به‏ نظر می ‏رسند. آنها به هنگام بازدید وِن جیا‏بائو، نخست‏وزیر چین در ۲۰ تا ۲۲ آوریل از این کشور، راه را برای تمرین‏کنندگان باز گذاشتند. به طوری‏که هیئت نمایندگان وِن، شاهد نوشته‏ هایشان بودند و حتی یک افسر پلیس رده بالا، در کنار تظاهر‏کنندگان ایستاده بود.

توردیس هاکسدوتیر، تمرین‏ کننده فالون‏ گونگ در ایسلند در خصوص تظاهرات ۲۱ آوریل، در ایمیلی چنین نوشت: “مردم ایسلند در تمامی سطوح جامعه، بسیار حامی و پشتیبان هستند.” این هنگامی بود که وِن، با نخست‏ وزیر ایسلند، یوهانا سیگورداردوتیر، وزیر امور‏خارجه، اوسر اسکارفدینسون، و دیگر مقامات ارشد ملاقات کرد.

یک افسر پلیس رده بالا، در انجام اعتراضات فالون‏ گونگ به آنها کمک کرد. بنا به گفته هاکسدوتیر: “هر کاری را که در قدرتش بود انجام داد، به‏ طوری‏که وِن جیا‏بائو و افسران چینی همراه وی بتوانند پیغام ما را ببینند.”

یکی از بنر‏های اصلی که تمرین‏ کنندگان بر‏افراشته بودند بیان می‏کرد: “جیانگ زِمین و دار و دسته جنایتکارش را به‌خاطر آزار و شکنجه فالون‏ گونگ محاکمه کنید.” بنر دیگری به‏ سادگی بیان می‏کرد: “وِن جیا‏بائو، خوش آمدی.” هر دو به زبان انگلیسی و چینی نوشته شده بودند.

تمرین‏کننده فالون‏ گونگ دیگری به نام هونگ گو،  که وِن را دید می‏گوید: “وِن بدون شک بنر‏ها را مشاهده کرد.” و هاکسدوتیر بیان کرد که هیات نمایندگان نیز بنر‏ها را دیدند.

وزیر امور خارجه ایسلند، اوسر اسکارفدینسون، در ماه می ۲۰۱۱ به دلیل عملکرد دولت ایسلند در سال ۲۰۰۲ از تمرین‏ کنندگان فالون‏ گونگ طلب پوزش کرد. در حال حاضر، اعضای پارلمان ایسلند- السینگ، در حال بررسی مصوبه‌ای در خصوص درخواست از دولت برای عذر‏خواهی و جبران عملکرد خود به صورت رسمی‏تر هستند.

هدف از اعتصابات کنونی

به گفته پِدِر گیرتسِن، نماینده انجمن فالون‏ دافا در نروژ، مرکز توجه تمرین‏ کنندگان فالون‏ گونگ در سال ۲۰۱۲ بر جیانگ‏ زِمین و پایان دادن به آزار و شکنجه در چین بوده است. به وِن جیا‏بائو خوش‏آمد گویی شد، زیرا وی در آزار و شکنجه فالون‏ گونگ شرکت نکرده است.

هاکسدوتیر چنین نوشته است: “در طی بازدید وِن، موضوع اصلی ما محاکمه جیانگ و دار و دسته جنایتکارش می‏باشد… ما هم به نوبه خود، تمرکز‏مان را بر کشاندن جیانگ و دسته جنایتکارش به میز محاکمه قرار می‏دهیم.”

در مقایسه با خوش‏آمد گویی که از طرف مقامات ایسلندی در سال ۲۰۱۲ صورت پذیرفت، ده سال پیش تمرین‏ کنندگان فالون‏ گونگ به هنگام ورود به خاک ایسلند در ساختمان مدرسه‏ ای بازداشت ‏شدند و یا از سوار شدنشان به پرواز‏های ایسلند‏اِیر در شمال آمریکا و اروپا جلوگیری به عمل ‏آمد. تمرین‏ کنندگان فالون‏ گونگ از طریق لیست سیاهی که توسط رژیم چین در اختیار دولت ایسلند گذاشته شده بود، مورد شناسایی قرار گرفتند. هر چند که بعد‏ها دادگاهی در ایسلند حکم غیر‏قانونی بودن آن‏را صادر کرد.

هاکسدوتیر بیان کرد: “در سال ۲۰۱۲، رییس امنیت ملی ما در ایسلند در این روز در مقابل ارتش محافظان امنیت چین انتخاب کرد که در کنار تمرین ‏کنندگان فالون‏ گونگ قرار گیرد و تمامی رسانه‏ های ایسلندی خوشحال و سر‏‏افراز به‏ نظر می‏ رسیدند، گویی‏ که زمانی طولانی در انتظار چنین فرصتی بوده‏ اند.”

 

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی