Search
Asset 2

قهرمانی کشتی آزاد ایران پس از ۴۸ سال خارج از خانه

شادمانی رضا یزدانی برنده مدال طلا در وزن ۹۶ کیلوگرم، رقابت‌های قهرمانی کشتی آزاد جهان، بوداپستِ مجارستان (FERENC ISZA/AFP/Getty Images)
شادمانی رضا یزدانی برنده مدال طلا در وزن ۹۶ کیلوگرم، رقابت‌های قهرمانی کشتی آزاد جهان، بوداپستِ مجارستان (FERENC ISZA/AFP/Getty Images)
شادمانی رضا یزدانی برنده مدال طلا در وزن ۹۶ کیلوگرم، رقابت‌های قهرمانی کشتی آزاد جهان، بوداپستِ مجارستان (FERENC ISZA/AFP/Getty Images)

تیم ملی کشتی آزاد ایران در رقابت‌های قهرمانی کشتی آزاد جهان که از ۲۵ تا ۲۷ شهریورماه در بوداپستِ مجارستان برگزار شد، بر سکوی قهرمانی جهان ایستاد.

در روز پایانی این رقابت‌ها با راهیابی عزت‌الله اکبری به فینال وزن ۷۴ کیلوگرم، پیش از برگزاری مسابقه‌ی نهایی و با حساب مجموع امتیازات، تیم ملی کشتی آزاد ایران به مقام قهرمانی رقابت‌های کشتی آزاد جهان دست یافت.

این در حالی بود که روس‌ها تا پایان ۶ وزن اول، ۷ امتیاز از ایران پیش بودند و قهرمانی ایران بسیار دور از انتظار به نظر می‎‌‌‏رسید.

به این ترتیب با نایب‌ قهرمانی اکبری، تیم ایران ۹ امتیاز دیگر کسب کرد و با ۴۶ امتیاز بر سکوی قهرمانی کشتی آزاد جهان ایستاد.

در این رقابت‌ها حسن رحیمی و رضا یزدانی کشتی‌‌‏گیران وزن‌های ۵۵ و ۹۶ کیلوگرم صاحب مدال طلا شدند، مسعود اسماعیل پور و احسان لشگری در وزن‌‌‏های ۶۰ و ۸۴ کیلوگرم به مدال برنز دست یافتند و عزت‌الله اکبری در وزن ۷۴ کیلوگرم در دیدار فینال نایب قهرمان شد و مدال نقره را از آن خود کرد.

مسابقه‌های جهانی ۱۹۶۱ یوکوهاما، ۱۹۶۵ منچستر، ۱۹۹۸ و ۲۰۰۲ تهران، چهار عنوان قهرمانی پیشین ایران در مسابقه‌های جهانی هستند.

این پنجمین قهرمانی ایران در کشتی آزاد جهان است. آخرین باری که ایران قهرمان جهان شد، به ۱۱ سال پیش در مسابقات جهانی ۲۰۰۲ تهران برمی‌‌‏گردد. همچنین تیم ایران پس از ۴۸ سال در خارج از خانه به مقام قهرمانی دست یافت و پس از سال‌‏ها به فرمانروایی روس‌‏ها در این عنوان پایان داد.

در رده بندی تیمی چهل و چهارمین دوره رقابت‌‏های جهانی، پس از تیم ایران، روسیه با کسب ۴۴ امتیاز به مقام دوم رسید و تیم‌های گرجستان و اوکراین به ترتیب با کسب ۲۹ و ۲۷ امتیاز، مقام سوم و چهارم را از آن خود کردند.

رسول خادم بعنوان مدیر فنی تیم‌‌‏های ملی و سرمربی، به همراه غلامرضا محمدی، رضا لایق، محمد طلایی، علیرضا رضایی، محمود اسماعیل پور و امیر توکلیان به‌‌‏عنوان اعضای کادر فنی و علی بیات سرپرست تیم ملی کادر هدایت ملی‌‌‏پوشان را در چهل و چهارمین دوره رقابت‌‏های جهانی مجارستان برعهده دارند.

اپک تایمز در ۳۵ کشور به۲۱ زبان منتشرمی‌شود.

اخبار مرتبط

1 دیدگاه دربارهٔ «قهرمانی کشتی آزاد ایران پس از ۴۸ سال خارج از خانه»

  1. این پیروزی غرور آفرین ۵ پهلوان مازندرانی و تکیه بر مسند طلایی مسابقات جهانی کشتی، ریشه در قلب و روان مردمی همیشه پیروز دارد که دگر بار در قلبهای این بزرگمردان جلوه گر شد، جوانانی دلاور که با عزمی راسخ و همتی سترگ، پنجه در پنجه ی هم آوردان نامی عرصه ی کشتی جهان، پشت حریفان را به خاک رساند، قهرمانی این ۵ دلاورمرد مازندرانی،‌ تجلی دیگری از قدرت، غیرت و پهلوانی غیور مردان این استان و حاکی از شایستگی و لیاقت جوانان مازندران است که نوید بخش آینده ای روشن برای فتح قله های ترقی و پیشرفت، به دست جوانان این دیار می باشد. زنده باد شیرمردان بیشه تبرستان … زنده باد حاج محمود اسماعیل پور بزرگ سرمربی کشتی ایران زمین که این پهلوانان نامی شاگردان مدرسه غیرت ایرانی این مربی با صفای جویباری هستند ….

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی