Search
Asset 2

جو بایدن در مجمع عمومی سازمان ملل در حمایت از اوکراین سخنرانی خواهد کرد 

سخنرانی جو بایدن در حمایت از اوکراین در مجمع عمومی سازمان ملل متحد
جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده (Wikimedia)

جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا، امروز سخنرانی سالانه‌اش در مجمع عمومی سازمان ملل متحد را ایراد خواهد کرد و انتظار می‌رود که در این سخنرانی به افزایش حمایت از اوکراین بپردازد. 

هفتاد و هشتمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل امروز با حضور رهبران جهان آغاز خواهد شد. 

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین، از جمله رهبران شرکت‌کننده در نشست امسال خواهد بود که اولین حضور او در سازمان ملل از زمان حمله روسیه به کشورش است. 

به گفته کاخ سفید، در گردهمایی امسال، جنگ در اوکراین و تامین مالی پروژه‌های توسعه بین‌المللی در دستور کار جو بایدن رئیس جمهور آمریکا قرار دارد. 

جیک سالیوان مشاور امنیت ملی آمریکا هفته گذشته به خبرنگاران گفت: بایدن «مشتاق است از این گردهمایی برای پیشبرد منافع و ارزش‌های ایالات متحده در مجموعه‌ای از مسائل استفاده کند که شامل جمع‌آوری منابع مالی برای توسعه زیر ساخت‌های کشورهای رشد نیافته جهان، تقویت همکاری برای مقابله با بحران اقلیمی و حمایت جهانی از حاکمیت و تمامیت ارضی اوکراین در مقابل تجاوز خشن روسیه» استفاده کند. 

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه و شی جین پینگ، رهبر چین، از جمله رهبرانی هستند که از حضور در این نشست صرف‌نظر کرده‌اند. 

انتظار می‌رود بایدن در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل، با آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، درباره مسائل جهانی گفتگو کند. وی همچنین با رؤسای جمهور پنج کشور قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، ترکمنستان و ازبکستان دیدار خواهد کرد. 

این اولین اجلاس موسوم به «رؤسای جمهور C5+1» خواهد بود که در آن جو بایدن و پنج رهبر کشورهای آسیای مرکزی قصد دارند «در مورد طیف وسیعی از موضوعات مربوط به امنیت منطقه‌ای، ارتباطات تجاری، آب و هوا و اصلاحات برای بهبود حکمرانی و حاکمیت قانون» بحث و گفتگو کنند. 

همچنین رئیس جمهور آمریکا پس از پایان دیدارهای خود در نیویورک، از زلنسکی در کاخ سفید استقبال خواهد کرد و برای سومین بار میزبان وی خواهد بود. همچنین کاخ سفید این هفته بسته کمکی اضافی به اوکراین اعطا خواهد کرد. 

زمان دشوار برای بایدن

دیدارهای رئیس جمهور آمریکا با رهبران خارجی در زمان سختی برای او از نظر سیاسی و شخصی انجام می‌شود. هفته گذشته، پسرش، هانتر بایدن، به سه اتهام جنایی مربوط به نگهداری اسلحه در حین استفاده از مواد مخدر متهم شد. 

همچنین او با تحقیقات مرتبط با استیضاح مواجه است. کوین مک‌کارتی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در ۱۲ سپتامبر اعلام کرد که مجلس تحت کنترل جمهوری‌خواهان تحقیقاتی را درباره مشارکت احتمالی جو بایدن در معاملات تجاری فرزندش در دوران تصدی پست معاونت رئیس جمهور در دوره ریاست‌جمهوری باراک اوباما آغاز کرده است. 

چالش‌های چهل و ششمین رئیس جمهور آمریکا به همین‌جا ختم نمی‌شود. دیوید ایگناتیوس، ستون‌نویس برجسته واشنگتن‌پست و حامی سرسخت بایدن، هفته گذشته اظهار داشت که او باید از رقابت‌های انتخاباتی ۲۰۲۴ کناره‌گیری کند. این روزنامهنگار علی‌رغم احترامی که به دستاوردهای رئیس جمهور ابراز داشت، نگرانی‌هایی را در مورد سن جو بایدن مطرح کرد. 

او نوشت: «در مجموع، او رئیس جمهور موفق و مؤثری بوده است. اما من فکر می‌کنم که بایدن و معاون رئیس جمهور کامالا هریس نباید برای انتخاب مجدد نامزد شوند.» 

علاوه بر این، جو بایدن همچنان با کاهش محبوبیت مواجه است و اکثریت آمریکایی‌ها از مدیریت او در اقتصاد ناراضی هستند.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی