Search
Asset 2

انتشار جزئیات بیشتر از توافق تهران و ریاض؛ خامنه‌ای برای توافق با عربستان عجله دارد

توافق جمهوری اسلامی و عربستان سعودی برای ازسرگیری روابط دوجانبه
توافق جمهوری اسلامی و عربستان سعودی برای ازسرگیری روابط دوجانبه (Tasnim)

 باگذشت یک هفته از توافق جمهوری اسلامی و عربستان سعودی برای ازسرگیری روابط دوجانبه، اکنون رسانه‌های بین‌المللی جزئیات بیشتری از روند و موضوعات مطرح شده در این مذاکره را منتشر کردند. 

در همین رابطه خبرگزاری رویترز به نقل از دو منبع آگاه در دفتر رهبر جمهوری اسلامی از عجله علی خامنه‌ای برای دستیابی به یک توافق با عربستان خبر داد و نوشت: «رهبر جمهوری اسلامی صبر خود را به دلیل سرعت آهسته مذاکرات ۲ساله با ریاض ازدست‌داده بود. 

بر اساس گزارش رویترز جمهوری اسلامی در دو سال گذشته به‌شدت در تلاش بوده روابط با عربستان سعودی را احیا کند و به انزوای سیاسی و اقتصادی خود پایان دهد و علی خامنه‌ای برای چاره‌جویی جهت تسریع روند مذاکره با عربستان در شهریورماه سال جاری تیم مذاکره‌کننده را فراخواند و در نهایت به این نتیجه رسیدند که برای سرعت‌بخشیدن به روند مذاکره با مقام‌های ریاض، چین واسطه شود. 

شبکه خبری عرب‌زبان روسیا الیوم که از مسکو پخش می‌شود نیز در گزارشی دیگر به نقل از یک مقام مسئول در عربستان سعودی نوشت: «شی جین پینگ، رهبر حزب کمونیست چین، اواخر سال گذشته میلادی پیشنهاد میانجی‌گری برای آشتی بین تهران و ریاض را با محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، مطرح کرده بود. 

از سوی دیگر روزنامه واشنگتن‌پست نیز امروز به نقل از یک منبع آگاه گزارش داد: وقتی نمایندگان ایران، عربستان سعودی و چین در ماه جاری برای احیای روابط تهران – ریاض دیدار کردند، علی شمخانی، دبیر شورای امنیت ملی ایران، در این دیدار پذیرفت که جمهوری اسلامی از حوثی‌های یمن حمایت می‌کند و موافقت کرد که تهران ارسال سلاح به حوثی‌ها را متوقف کند. 

روزنامه آمریکایی وال‌استریت ژورنال نیز با انتشار مطلبی دراین‌رابطه به نقل از مقام‌های آمریکایی و عربستان سعودی نوشت که سکوت سپاه پاسداران درباره توافق تهران و ریاض موجب نگرانی مقام‌های آمریکایی و سعودی شده چرا که برای آنها سؤال است آیا سپاه به تعهدات مقام‌های سیاسی ایران پایبند می‌ماند یا خیر. 

هفته گذشته رسانه‌های حکومت ایران اعلام کردند که جمهوری اسلامی و عربستان سعودی با میانجیگری رژیم چین برای ازسرگیری روابط دوجانبه و آغاز به کار دوباره سفارتخانه‌های دو کشور توافق کردند. 

در پایان این مذاکره سه‌جانبه بیانیه‌ای منتشر شد که بر اساس آن تأکید شده که در نتیجهٔ گفتگوهای انجام شده، جمهوری اسلامی و پادشاهی عربستان سعودی توافق کردند ظرف حداکثر دو ماه، روابط دیپلماتیک خود را ازسرگرفته و سفارتخانه‌ها و نمایندگی‌ها را بازگشایی کنند. 

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی